4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko? Co robić, gdy pojawią się skurcze?

Fot: Astroid / stock.adobe.com

4 miesiąc jest ciąży jest jednym z jej najprzyjemniejszych okresów. U wielu kobiet znikają wówczas uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru. W tym czasie matka może poczuć po raz pierwszy ruchy nienarodzonego dziecka.

W 4 miesiącu ciąży należy pamiętać o odbyciu kontrolnej wizyty u lekarza. Często też wykonuje się USG, aby upewnić się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Brzuch mamy jest już dość duży i wiele osób spoza najbliższego grona może się domyślić, że kobieta jest w ciąży.

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

Przez cały okres 4 miesiąca brzuch matki mocno się powiększa. Pod jego koniec jest on już trudny do ukrycia nawet przed obcymi osobami (szczególnie u szczupłych osób). W związku z tym kobieta może odczuwać rozciąganie się skóry i mogą się na niej pojawić rozstępy. Da się temu zapobiec poprzez smarowanie skóry brzucha naturalnymi olejami bądź kremami nawilżającymi. Warto jednak pamiętać, że powinno się stosować kosmetyki naturalne lub ze specjalnych linii przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

4 miesiąc ciąży – objawy

W 4 miesiącu ciąży znika większość nieprzyjemnych dolegliwości, które męczyły kobietę w I trymestrze. Może ona wówczas z wielką ulgą pożegnać mdłości, wymioty, senność, zmęczenie, wzmożone parcie na mocz oraz huśtawki nastrojów.

Zamiast tego przyszła mama zaczyna odczuwać przypływ energii i libido. Jeżeli lekarz tego wyraźnie nie zabronił, nie ma powodu, żeby rezygnować z seksu, tym bardziej, że zbliżenia w tym czasie często dostarczają zupełnie innych wrażeń niż dotychczas. Większość kobiet w 4 miesiącu ciąży odczuwa dużą radość spowodowaną oczekiwaniem na dziecko, która może zostać dodatkowo pogłębiona, jeżeli w tym czasie odczuje jego pierwsze ruchy.

Na tym etapie ciąży kobiecie mogą zacząć dokuczać nabrzmiałe i krwawiące dziąsła. Należy wówczas zmienić szczoteczkę do zębów na miękką i płukać usta odpowiednimi płynami, które łagodzą takie dolegliwości. Warto również suplementować witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne i jeść dużo świeżych owoców i warzyw zawierających flawonoidy.

4 miesiąc ciąży – ruchy dziecka

Większość kobiet wyczuwa po raz pierwszy ruchy dziecka na przełomie 4 i 5 miesiąca ciąży – między 16 a 22 tygodniem. Początkowo przypominają one sensacje jelitowe lub wzdęcie. Kobieta może poczuć coś w rodzaju dziwnego łaskotania lub bąbelków w brzuchu. Dla niektórych mam jest sporym zaskoczeniem, że tak właśnie wyglądają pierwsze ruchy dziecka, ponieważ spodziewają się one raczej silnych kopnięć.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Dziecko w 4 miesiącu ciąży

Do 4 miesiąca ciąży dziecko ma już wykształconych większość organów, co więcej zaczęły one pracować. Dlatego właśnie teraz rozpoczyna się okres intensywnego wzrostu płodu. Na początku 4 miesiąca ma on około 7 cm i 14 g, a pod jego koniec – 25 cm i 200 g. Kształtem przypomina już człowieka, jednak głowa wciąż stanowi trzecią część długości jego ciała.

W 4 miesiącu ciąży dziecko ma już wykształconych większość zmysłów i rozpoznaje smak wód płodowych, dlatego bardzo ważne jest, aby matka odżywiała się w zróżnicowany sposób. Dzięki temu dziecko po urodzeniu będzie już znało smak wielu potraw, miało własne preferencje żywieniowe i może być bardziej otwarte na nowe jedzenie.

Choć sam słuch jeszcze się nie rozwinął u dziecka, to może ono odbierać dźwięki poprzez docierające do niego drgania. W pewnym sensie słyszy więc ono bicie serca matki czy tembr jej głosu. Odczuwa też jej emocje, dlatego tak ważne w tym okresie jest unikanie stresujących sytuacji.

W 4 miesiącu ciąży płód ma jeszcze dużo miejsca w macicy, w związku z czym intensywnie się porusza. Bawi się pępowiną, zaciska ręce i ssie palec. Najbardziej aktywny jest po posiłkach matki, kiedy dociera do niego zwiększona ilość cukru, rano, wieczorem, czasami w nocy. W ciągu dnia usypia go kołysanie.

4 miesiąc ciąży – USG

Nie zawsze w 4 tygodniu ciąży wykonuje się badanie USG. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i zostało wykonane USG genetyczne między 10 a 13 tygodniem ciąży, następne można wykonać dopiero w jej 18–22 tygodniu.

Dodatkowe USG wykonuje się w przypadku ciąż obarczonych wysokim ryzykiem – u matek po 35 roku życia i chorych przewlekle oraz w przypadku ciąży bliźniaczej.

Skurcze w 4 miesiącu ciąży

Skurcze i twardnienie brzucha w 4 miesiącu ciąży mogą świadczyć o przemęczeniu matki. W takim wypadku należy zwolnić tempo i więcej odpoczywać. Jeżeli jednak skurcze są regularne i bolesne lub towarzyszy im krwawienie czy plamienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie sytuacje niekoniecznie są oznaką poronienia i warto zachować spokój, gdyż panika może potęgować dolegliwości.

4 miesiąc ciąży – nawiązywanie więzi z dzieckiem

4 miesiąc ciąży to dobry moment na nawiązywanie więzi ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Choć niektórym wydaje się, że jest jeszcze za wcześnie, to dziecko może już wyczuć dotyk matki, gdy ta głaszcze brzuch, jej ton głosu czy emocje. Wczesne nawiązywanie więzi z dzieckiem sprzyja jego rozwojowi i ułatwia harmonijny początek rodzinnego życia po porodzie.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej