21 września Światowym Dniem Choroby Alzheimera

Fot. MonicaNinker / Getty Images

W Polsce jest ponad 500 tysięcy osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, która powoduje od 50 do 60 proc. przypadków demencji. Chorych jest bardzo dużo, a postępujące schorzenie sprawia, że wymagają coraz bardziej intensywnej opieki. 21 września obchodzimy Światowym Dniem Choroby Alzheimera i oddajemy hołd opiekunom, którzy wykonują bardzo ciężką pracę. 

Podczas Światowego Dnia Choroby Alzheimera mówimy o chorych na tę podstępną chorobę, na którą do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Jedyne, czego mogą oczekiwać chorzy od personelu medycznego, to próby spowolnienia postępujących zmian w mózgu. Choroba Alzheimera doprowadza nie tylko do zaburzeń poznawczych, ale także do upośledzenia podstawowych funkcji życiowych, takich jak chodzenie, mówienie, czy nawet połykanie w zaawansowanym stadium choroby. 

Zobacz film: "Mówi się już o tsunami tej choroby". Demencja dotyka coraz więcej osób. Źródło: Agencja TVN

Starzenie się jest procesem naturalnym - także nasz mózg ulega presji czasu i zmienia się. Jednak demencja jest chorobą, lekarze diagnozują ją jeśli chorują dwa lub więcej obszarów w naszym mózgu. Demencja to zaburzenie pracy mózgu, które wpływa na komunikację i codzienne funkcjonowanie, natomiast Alzheimer jest formą demencji, która w szczególny sposób wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy. Choroba Alzheimera to około 50-60 proc. wszystkich przypadków demencji. Należy zwrócić także uwagę, że demencję można czasem zatrzymać lub wyleczyć - wszystko zależy od okoliczności.

Fot. Fundacja TZMO.

Polecamy: Alzheimer a demencja - czym się różni?

Więcej o demencji dowiecie się także z filmu:

Jakie objawy daje demencja? Niestety początkowo - żadnych. Wczesne jej objawy to między innymi:

  • problemy z wykonywaniem dobrze znanych, ale złożonych czynności – płaceniem rachunków (np. nagła nieregularność w płatnościach); przyjmowaniem leków (pomyłki w dawkach, zapominanie o konieczności przyjmowania środków, co wcześniej się nie zdarzało), prowadzeniem auta (jazda pod prąd, niedostrzeganie znaków drogowych czy sygnalizacji, co także wcześniej nie miało miejsca);
  • kłopoty z dobraniem właściwych słów, stosowanie ich nieprawidłowo lub bez zrozumienia znaczenia („Ona pracowała w tych mlecznych rzeczach”, gdy chodziło o pracę w laboratorium badającym nabiał);
  • dezorientacja w miejscu i czasie: błądzenie (które wcześniej się nie zdarzało), samodzielne pójście do sklepu, ale niezdolność do odnalezienia drogi do domu. Zapominanie o umówionych spotkaniach. Przekonanie, że jesteśmy w przeszłości, więc poszukiwanie domu z dzieciństwa pod dawnym adresem;
  • trudności w rozumieniu liczb (np. pomyłki podczas płatności w sklepie i przyjmowania reszty);
  • kłopoty z rozwiązywaniem problemów i myśleniem przyczynowo - skutkowym.

Czytaj więcej o wczesnych objawach demencji tutaj: Początki choroby Alzheimera - kto jest najbardziej narażony na jej rozwój?

Światowy Dzień Choroby Alzheimera - nie zapominajmy o opiekunach

Opiekunowie osób chorych są bardzo ważni - to dzięki nim pacjenci z demencją żyją komfortowo - są bezpieczni, zaopiekowani, nakarmieni czy nawet przewinięci. W zaawansowanym stadium choroby należy wszystkie czynności - także mycie czy czesanie wykonywać z chorym. W tym celu opiekunowie stosują technikę chwytu dłoń-pod-dłoń. Na czym polega? Dowiecie się z filmu:

Niestety pacjenci nie zawsze współpracują - bywa, że są agresywni albo niechętni do wykonywania pewnych czynności. Wyczuwają także emocje opiekuna, zatem w przypadku wyczucia irytacji i zmęczenia reagują niechęcią do przyjęcia pomocy. Opieka nad chorymi nie jest łatwa - więcej o niej dowiecie się z materiału: Poradnik dla bliskich pacjenta z chorobą Alzheimera

Więcej informacji o chorobie znajdziecie TUTAJ.

Fot. Fundacja TZMO.


Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 20.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Fototerapia - nowy, skuteczny sposób walki z Alzheimerem 

Nowe badania przeprowadzone na myszach pokazują, że sen i fototerapia mogą się przyczynić do skuteczniejszej walki z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Przyczyny alzheimera - co powoduje tą chorobę?

Choroba Alzheimera należy do szerokiej grupy chorób neurodegeneracyjnych, inaczej nazywanych otępiennymi. Pojawia się najczęściej u osób w starszym wieku, ma charakter przewlekły oraz postępujący. Prowadzi do stopniowych zaburzeń poznawczych, utrudniających funkcjonowanie chorych w społeczeństwie. Przyczyny alzheimera nie są do końca poznane.

Czytaj więcej
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!

Nasze ciała zmieniają się wraz z wiekiem w sposób widoczny gołym okiem - włosy stają się siwe, skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki... Zmiany, które zachodzą w mózgu, są mniej oczywiste, za to ich konsekwencje mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Czy można im zapobiec?

Czytaj więcej
Choroba Alzheimera  - w Polsce rozpoznaje się ją średnio dopiero po dwóch latach

Pod względem diagnozowania Alzheimera znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie - alarmują specjaliści Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Okazuje się bowiem, że od momentu pierwszego zgłoszenia objawów do określenia ostatecznej diagnozy upływają zwykle aż 24 miesiące. 

Czytaj więcej
Poradnik dla bliskich pacjenta z chorobą Alzheimera

Osoba chora na demencję (w tym chorobę Alzheimera) potrzebuje odpowiedniej opieki, nie jest w stanie bowiem zająć się sama sobą. Zwykle opieka jest uzależniona od stanu pacjenta. Jednak w przypadku choroby Alzheimera możemy być przygotowani na postępowanie choroby. 

Czytaj więcej
Początki choroby Alzheimera - kto jest najbardziej narażony na jej rozwój?

Choroba Alzheimera jest nieuleczalnym schorzeniem, które paraliżuje życie chorego - nie tylko w kwestii poznawczej, ale także ruchowej. W zaawansowanym stadium choroby pacjenci są całkowicie zdani na pomoc innych. Kto jest narażony na rozwój choroby?

Czytaj więcej
Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Chorzy nie zawsze mają świadomość swojego stanu, jednakże na pewnym etapie rozwoju schorzenia mają świadomość deficytów, jakie mają w codziennych czynnościach. 

Czytaj więcej
Czy chorobę Alzheimera można wyleczyć?

Organizm starzeje się i nie jest to proces, który można zatrzymać. Jednak o ile starzenie się jest naturalnym procesem, o tyle demencja jest już chorobą. Jak przebiega choroba Alzheimera i czy można ją wyleczyć? 

Czytaj więcej
Alzheimer a demencja - czym się różni?

Choroba Alzheimera jest zwyrodnieniową chorobą mózgu, w wyniku której pacjent ma problemy z pamięcią, zapamiętywaniem czy myśleniem abstrakcyjnym. Choroba Alzheimera jest jednym z rodzajów demencji starczej. Wyróżniamy jednak i inne rodzaje demencji. 

Czytaj więcej