10 sposobów na poprawę zdrowia psychicznego w 2020 roku. Co radzą terapeuci?

Flashpop/Getty Images

Każda okazja jest dobra do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Rozpoczęcie Nowego Roku to jedna z nich. W związku z tym zapytaliśmy terapeutów, co zrobić, by poprawić jakość zdrowia psychicznego? Przeczytaj, co radzą specjaliści i rozpocznij 2020 rok w dobrej formie.

1.     Zadbaj o harmonogram snu

Sen ma decydujący wpływ na zdrowie człowieka. To niezbędny dla organizmu czas regeneracji – procesy wzrostu i namnażania komórek następują głównie w nocy. Powstają także nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym. Sen służy też redukcji napięcia i utrwalaniu świeżo nabytych informacji. Uaktywnia układ odpornościowy, dzięki czemu ludzie wyspani rzadziej chorują. Niedobór snu lub jego niska jakość wpływają niekorzystnie na wszystkie funkcje organizmu – od gospodarki hormonalnej po zdolność koncentracji. Długotrwałe zaburzenia snu mogą być przyczyną licznych chorób somatycznych (np. cukrzycy, nowotworów) i zaburzeń psychicznych (m.in. depresji). U osób dorosłych czas w ciągu doby przeznaczony na sen jest kwestią indywidualną. Przeciętny dorosły wysypia się w 7–8 godzin. Niektórym wystarcza 6, by być wypoczętym, podczas gdy inni nawet po 9 godzinach budzą się zmęczeni. Regeneracja sił wymaga bowiem przespania 4–5 pełnych cykli snu (złożonych z dwóch stadiów), które – w zależności od uwarunkowań genetycznych – trwają od 80 do 120 minut. Są zatem tacy, którzy wyśpią się w 5 i pół godziny (4 × 80 minut), ale i tacy, którzy najlepiej funkcjonują przespawszy 10 godzin (5 × 120 minut). – wyjaśnia lek. med. Jacek Podstolski

2.     Dotlenianie się: spędź 10 minut na świeżym powietrzu

Najprostszym sposobem na dotlenianie mózgu oraz poprawę jego funkcjonowania jest spacer. Codzienne 30-minutowe przechadzki nie tylko działają zbawiennie na umysł, ale również na stawy, mięśnie, układ krwionośny i psychikę.  

3.     Ćwicz codziennie afirmację

Pozytywne podejście do życia i problemów z jakimi się zmagamy, to klucz do minimalizowania poziomu stresu w codziennym życiu. Każdego poranka, warto zatrzymać się i spojrzeć w lustro przed wyjściem z domu, by wykonać afirmację: podziękować za zdrowia, pracę, rodzinę (wszystkie aspekty życia, które uważasz za ważne) i umiejętności, które jak dotąd pozwoliły ci rozwiązać dotychczasowe kłopotliwe. One są gwarancją, że poradzisz sobie także z teraźniejszymi problemami. Codziennie ćwiczenie wdzięczności znacząco poprawi jakość twojego samopoczucia.

4.     Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych

Ilość bodźców: informacji, zdjęć i filmików, którą fundują nam codziennie media społecznościowe, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. Głównie przez zakrzywiony obraz rzeczywistości, jaki promują popularni blogerzy i instagramerzy. Można odnieść mylne wrażenie, że ich życia składa się jedynie z sukcesów, egzotycznych podróży, drogich stylizacji i ekskluzywnych prezentów.  To znacząco obniża zadowolenie z jakości naszego życia i potęguje uczucie porażki. Stąd popularność nowych metod radzenia sobie z presją mediów społecznościowych, jak post dopaminowy. Problem zauważają także sami influencerzy, który coraz częściej deklarują ograniczenie korzystania z telefonów i mediów społecznościowych.

Zobacz video: Ewa Chodakowska ogranicza korzystanie z telefonu komórkowego. Dlaczego?

Źródło: Dzień Dobry TVN

5.     Załóż dziennik dobrych uczynków

W natłoku codziennych obowiązków, często zapominamy, jak wiele dobrych rzeczy robimy. Załóż specjalny dziennik, gdzie pod koniec każdego dnia, będziesz mogła zapisać wszystkie dobre uczynki. Przykłady? Pomogłaś koleżance z pracy włączyć kserokopiarkę, przepuściłaś w kolejce do kasy w sklepie ciężarną kobietę, zrezygnowałaś ze słodkiej drożdżówki na rzecz kanapki z awokado? Zapisz wszystko w dzienniku i zobacz, jak dobrą dla siebie i innych jesteś osobą.

       Chcesz poznać wszystkie 10 sposobów na poprawę zdrowia psychicznego, polecanych przez terapeutów? Zobacz video:

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 16.01.2020,
Opublikowano: 16.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej