11 najważniejszych praw pacjenta

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Prawa pacjenta są jednocześnie obowiązkami drugiej strony, czyli osób pracujących w służbie zdrowia. Jakie są najważniejsze prawa pacjenta? Pora się przekonać, a jest ich 11.

Prawa Pacjenta – jakie są?

Wykaz wszystkich praw pacjenta znajdziemy na stronach rządowych, a także informuje o nich Rzecznik Praw Pacjenta. Oto nasze podstawowe prawa:

Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych – prawo to polega na udzieleniu nam pomocy zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i w odpowiednim tempie – np. w przypadku porodu czy zagrożeniu życia ma być to pomoc natychmiastowa;

Prawo do informacji – prawo do wiedzy na temat swojego stanu zdrowia;

Prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych - osobom wykonującym zawód medyczny, Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu powinny zostać zgłoszone skutki niepożądane związane z danym lekiem, preparatem;

Prawo pacjenta do tajemnicy informacji – mówiąc w skrócie osoby wykonujące zawód medyczny mają obowiązek zachować tajemnicę dotyczącą stanu zdrowia pacjenta;

Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych - pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. Powinna być to zgoda (lub odmowa) wyrażona na piśmie;

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta – prawo to określa, że pacjent ma prawo do leczenia bólu, do poszanowania godności, a także do umierania w spokoju;

Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej - pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym;

Prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza - sprzeciw wnosi się do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o stanie zdrowia pacjenta. Musi być on uzasadniony;

Prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego – prawo to, poza umożliwieniem kontaktu, gwarantuje pacjentowi dodatkową opiekę pielęgnacyjną;

Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej;

Prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.

Więcej informacji: https://www.bpp.gov.pl/dla-pacjenta/prawa-pacjenta/

A czym są i jak się wpisują w prawa pacjenta badania kliniczne? Badanie kliniczne to ściśle określona seria badań medycznych i procedur z udziałem pacjentów lub zdrowych ochotników. Sposób wykonywania badań, ich rodzaj oraz częstotliwość opisane są w Protokole Badania Klinicznego. Warto podkreślić, że w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom, protokół musi być zawsze zatwierdzony przez dwie instytucje: Komisję Bioetyczną i odpowiedni urząd (w Polsce Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych). Udział w badaniach jest w pełni dobrowolny i muszą one przebiegać wedle ściśle wyznaczonych procedur. W każdej chwili uczestnik badania może z nich zrezygnować.

Zobacz film: Czym są badania kliniczne. Źródło: Agencja TVN


Synexus


Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej