10 listopada Światowym Dniem Nowotworów NET - czym są zmiany, które bardzo długo rozwijają się w ukryciu?

Fot. Rostislav_Sedlacek / Getty Images

Nowotwory Neuroendokrynne NET bardzo długo nie dają specyficznych objawów. Ich diagnostyka trwa bardzo długo - nawet 7 lat. Jak wykryć, że z naszym organizmem dzieje się coś złego? Czym są i gdzie występują zmiany nowotworowe? Z okazji Światowego Dnia Nowotworów Neuroendokrynnych NET lekarze przypominają, że trzeba się badać.

Nowotwory Neuroendokrynne NET rozwijają się z komórek neuroendokrynnych obecnych w całym organizmie. Najczęściej zmiany pojawiają się w jelicie cienkim (ok. 30% przypadków), jelicie grubym, odbytnicy, wyrostku robaczkowym, trzustce i żołądku. Niestety tego typu nowotwory latami mogą nie dawać charakterystycznych objawów. Szacuje się, że ponad połowa nowotworów NET wykrywana jest przypadkowo, podczas badań endoskopowych np. gastroskopii, kolonoskopii czy w trakcie przeprowadzanego zabiegu operacyjnego. 

Ok. 70% nowotworów NET występuje w obrębie przewodu pokarmowego, ale ich lokalizacja może być bardzo różna, dlatego warto poszerzać wiedzę na ich temat i uwrażliwiać na problem nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji. Prawidłowo postawiona diagnoza na wczesnym etapie rozwoju choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie - mówi dr hab. Anna Sowa-Staszczak z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ.

Nowotwory neuroendokrynne są rzadkością, zachorowalność wynosi od 2 do 5 przypadków na 100 tys. osób. Tak przynajmniej mówią statystyki, natomiast z sekcji zwłok wykrywa się guzy neuroendokrynne u 84 pacjentów na 100 000 mieszkańców. Oznacza to, że wiele osób nie leczy się z powodu nowotworów NET. Ryzyko wystąpienia choroby istnieje i trzeba się badać, zwłaszcza, gdy zaobserwujemy niecharakterystyczne objawy. Czyli jakie?

Nowotwory neuroendokrynne NET mogą dawać objawy przypominające schorzenia układu pokarmowego - np. wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego, a nawet astmę oskrzelową. Bardzo długo pozostają w ukryciu, średnio czas ich wykrycia wynosi od 5 do 7 lat. 

Zebra i Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych

10 listopada przypada Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Z tej okazji już po raz 3. Klinika Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie we współpracy z Miastem Kraków organizuje koncert charytatywny „Black or White?”, którego celem jest zwiększenie społecznej świadomości i pogłębienie wiedzy dotyczącej nowotworów NET. Obchodom święta towarzyszy znak zebry. Dlaczego właśnie zebry? Myśląc o zebrze ciężko nam jednoznacznie stwierdzić, czy jest czarna w białe pasy, czy może biała w czarne, tak samo trudno rozpoznać specyfikę nowotworu o podłożu neuroendokrynnym. 

Warto wiedzieć: Markery nowotworowe – rodzaje, normy. Kiedy oznaczyć markery nowotworowe?

Koncert „Black or White?” odbędzie się na gościnnej scenie krakowskiego Teatru Variété, już w sobotę 10 listopada o godz. 18.00. W trakcie jednego wieczoru przed publicznością zaprezentuje się szeroka gama artystów, m. in. aktorzy Teatru Muzycznego Roma, zespół Colour Voices, Akustyczna OpeRacja, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca, Szkoły Tanga Argentyńskiego TangoVirri oraz Szkoły Tańca Pasja.

Koncert jest wydarzeniem charytatywnym. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zasili konto Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej „Pro Endocrinologia” Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wspierającej pacjentów cierpiących na nowotwory endokrynne. 

Rodzaje nowotworów neuroendokrynnych

  • Rakowiaki - to najczęściej występujące guzy żołądkowo-jelitowo-trzustkowe. Najczęściej są nowotworami wyrostka robaczkowego, a ich wykrycie jest przypadkowe - najczęściej podczas zabiegu operacyjnego wykonywanego z innego powodu. Objawy tego nowotworu pojawiają się dopiero w jego zaawansowanej postaci (a jest to nowotwór złośliwy, dający przerzuty) i są to: zaczerwienienie skóry, biegunki, trudności w oddychaniu, astma lub świszczący oddech, zastoinowa niewydolność serca, kołatanie serca, bóle brzucha, obrzęki.
  • Insulinoma (wyspiak) występuje u 17 proc. pacjentów. Wytwarza on w niekontrolowany sposób insulinę i może spowodować wystąpienie hipoglikemii. Jego objawy to najczęściej: bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, widzenia, mowy, senność, silne uczucie głodu, wzmożona potliwość, niepokój i drażliwość.
  • Gastrinoma to guz, który produkuje gastrynę prowadzącą do choroby wrzodowej. Najczęściej występuje w postaci wielu guzków w ścianie dwunastnicy lub jako jeden guz w trzustce. Jest to nowotwór złośliwy, dający przerzuty. O jego występowaniu może świadczyć uporczywa biegunka. Nierzadko występują także owrzodzenia w przełyku czy jelicie.
  • Glukagonoma jest bardzo rzadkim nowotworem neuroendokrynnym (zaledwie 2 proc. pacjentów) występującym w trzustce. Pierwszym objawem choroby może być hiperglikemia. Poza tym może powodować: rumień martwiczy na skórze, bóle brzucha, nudności, biegunkę, szybką utratę masy ciała, anemię, zakrzepowe zapalenia żył głębokich i zatory tętnicy płucnej.
  • VIP-oma występuje u 1 proc. chorych. Zmiana lokalizuje się w trzustce lub tkance zaotrzewnowej. Bardzo trudno ją wykryć, gdyż jedynym objawem jest uporczywa biegunka połączona z utratą potasu i dwuwęglanów. Może także dawać objawy w postaci braku wydzielania kwasu solnego lub zbyt małej ilości potasu we krwi.  
  • Somatostatinoma to pojedynczy guz zlokalizowany w trzustce. Wydziela on hormon hamujący wydzielanie enzymów trawiennych. Tutaj również głównym objawem jest biegunka, a dodatkowo można wyróżnić: powiększenie pęcherzyka żółciowego i zaburzenia wchłaniania wapnia. Nazwa pochodzi od somatostatyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za enzymy trawienne.
Data aktualizacji: 09.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej