Żywienie niemowląt w kolejnych miesiącach życia – zalecenia, schemat

Fot.: Pekic / Getty Images

Kiedyś rodzice przestrzegali zapisów w tabelach określających, że np. niemowlę w danym okresie życia może spożyć jedynie pół żółtka co drugi dzień. Obecnie należy stosować zasadę mówiącą o tym, że produkty wprowadza się pojedynczo, w dowolnej kolejności, choć zaczyna się od warzyw i owoców.

Karmienie niemowląt jest częstym problemem rodziców, szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko. W wątpliwość podawane są zarówno rodzaj, jak i częstotliwość spożywanych posiłków przez dziecko w kolejnych miesiącach jego życia. Istnieją niewielkie różnice w początkowym żywieniu pomiędzy niemowlętami karmionymi piersią a mlekiem modyfikowanym. Jednak schemat wprowadzania dodatkowych posiłków jest podobny.


Zobacz film: Jak możemy zwiększyć laktację? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Żywienie niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy

Niemowlęta karmione piersią powinny spożywać posiłki „na żądanie”. U kobiet karmiących naturalnie niemożliwe jest dokładne określenie częstotliwości i ilości posiłków, ponieważ w zależności od pory dnia i wielu innych czynników skład, treściwość i objętość pokarmu są inne. Czasami niemowlę po przystawieniu do piersi nie domaga się jedzenia przez kolejne 3 godziny, a niekiedy konieczne jest przystawianie go co godzinę. Karmienie na żądanie to karmienie pozostawiające dziecku decyzję o tym, czy i kiedy chce jeść.

Istnieje wiele argumentów przemawiających za karmieniem piersią. Jednak niektóre kobiety mają bardzo duży problem z laktacją i niestety szybciej są zmuszone zrezygnować z tej metody karmienia. Według ekspertów optymalny czas karmienia piersią to 6 miesięcy, a najwcześniej powinno się odstawić dziecko po 4 miesiącach życia. W pierwszym półroczu poza mlekiem matki nie powinno się podawać żadnych innych płynów poza zalecaną witaminą D. Niektóre niemowlęta wykazują szybszą chęć wprowadzenia nowych pokarmów bądź wyniki badań wskazują na pewne niedobory, np. w gospodarce żelazem. Po wcześniejszych konsultacjach z lekarzem można wcześniej wprowadzić dodatkowy posiłek.

Zobacz film: Dlaczego dziecko nie chce jeść? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mają bardziej uregulowany tryb karmienia. Podawana im objętość jest stała, nie zmienia się skład pokarmu. Karmiąc w 1. półroczu życia dziecko mlekiem modyfikowanym oznaczonym cyfrą „1”, należy przestrzegać porcji i ilości podanej na opakowaniu. Średnio niemowlę w 1. miesiącu życia powinno otrzymać 7 porcji po 110 ml mleka dziennie. Po 1. miesiącu życia średnia spożyta ilość mleka to 6 porcji po 120–140 ml.

Żywienie niemowląt po 4. miesiącu życia

Po 4. miesiącu życia dziecka do jego jadłospisu można wprowadzać dodatkowe produkty, aczkolwiek nie trzeba jeszcze tego robić. Zasada jest taka, że wprowadza się pokarmy pojedynczo. Nie podaje się niemowlęciu od razu np. koktajlu wieloowocowego, ponieważ jeśli dostanie alergii lub jego przewód pokarmowy źle zareaguje na posiłek, nie będzie wiadomo, na co dokładnie wystąpiła dana reakcja.

Powszechnie mówi się, że powinno się najpierw wprowadzać warzywa, a dopiero potem owoce ze względu na ich przyjazny smak. Jest to pewnego rodzaju mit. Tak czy inaczej owoce wprowadzane są zaraz na początku. Jeśli nawet dziecko jest wybredne, to po słodkim owocowym posiłku może również nie chcieć znowu zjeść warzyw.

Po 4. miesiącu życia produktami, które można wprowadzić, są zmiksowane, gotowane warzywa, owoce, kaszki, kleiki, jajka, mięso. Swego czasu panowała teoria, że gluten nie powinien być wprowadzany przed 7. miesiącem życia. Obecnie odchodzi się od tak sztywnych norm żywienia i gluten w niewielkich ilościach również można już wprowadzić po 4. miesiącu życia. Dodatkowy posiłek powinien być tylko jeden. Resztę mają stanowić posiłki mleczne.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Żywienie niemowląt po 6. miesiącu życia

Po 6. miesiącu życia można zauważyć u dziecka kształtowanie się odruchów umożliwiających mu samodzielne jedzenie. Dodatkowo zaczynają pojawiać się zęby, co ułatwia niemowlakowi spożywanie pokarmów stałych. Niektóre dzieci już w 7. miesiącu życia wykazują chęć uczestniczenia w jedzeniu. Powinno się dać im do rączki np. chrupki kukurydziane czy inne produkty. W 7. i 8. miesiącu życia niemowlęcia ilość posiłków powinna wynosić około 5, z czego 3 powinny stanowić posiłki mleczne. U kobiet karmiących naturalnie należy wprowadzić 2 posiłki w ciągu doby, natomiast karmienie piersią może odbywać się nadal na żądanie.

Żywienie niemowląt po 8. miesiącu życia

Po 8. miesiącu życia niemowlęta karmione sztucznie nadal powinny otrzymywać 3 posiłki mleczne i 2 bezmleczne, w objętości około 200 ml na dobę. Jest to czas, kiedy kobieta powoli przygotowuje się do powrotu do pracy, a tym samym często odstawia dziecko od piesi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się karmić dzieci nawet do końca 2. roku życia. Nie powinno się gwałtownie odstawiać dziecka od piersi. Należy to robić stopniowo. Przez pewien czas można karmić np. 1–2 razy dziennie, aż laktacja nie zacznie słabnąć. Nie wolno jednak po odstawieniu dziecka od piersi zacząć podawać mu regularnie mleka krowiego jako substytucji. Należy zakupić mleko „następne” modyfikowane. Poza posiłkami mlecznymi należy podawać dziecku:

  • zmiksowane lub drobno posiekane mięso i ryby,
  • gotowane lub surowe warzywa i owoce,
  • sery, kefiry, jogurt naturalny,
  • kasze, pieczywo.


Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN.




Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 29.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej