Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Fot: nikodash / fotolia.com

Żylaki przełyku powstają w wyniku nadciśnienia w układzie wrotnym w przebiegu chorób wątroby. Krwawienie z żylaków przełyku stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Leczenie jest możliwe wyłącznie w warunkach szpitalnych.

Żylakami przełyku nazywa się poszerzenia żylne, które znajdują się w dolnej części przełyku. Są efektem nadciśnienia w układzie wrotnym, które związane jest ze schorzeniami wątroby. Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem zagrożenia życia i może być leczone wyłącznie w warunkach szpitalnych. Zbyt późne wykrycie krwawienia w większości przypadków kończy się śmiercią.

Przyczyny żylaków przełyku

Żylaki przełyku powstają w wyniku różnicy ciśnień między żyłą wrotną a żyłami wątrobowymi, wynoszącej ponad 12 mmHg. Do wzrostu ciśnienia dochodzi na skutek nadmiernego napływu krwi do krążenia wrotnego lub przeszkody w przepływie krwi wrotnej. W krążeniu żylnym nie ma zastawek, dlatego każda blokada przepływu w narządach trzewnych jest przenoszona wstecznie i powoduje powstanie nadciśnienia zwrotnego.

Utrudnienia przepływu krwi wynikają z procesów chorobowych zachodzących:

  • w różnych odcinkach układu wrotnego – blok przedwątrobowy,
  • w wątrobie – bok wewnątrzwątrobowy,
  • w żyłach wątrobowych – blok nadwątrobowy lub zawątrobowy.

Pod względem czynnościowym bloki przepływu można podzielić na:

  • pozazatokowy – blok odpływu krwi z zatok,
  • przedzatokowy – blok napływu krwi do zatok.

Do zewnątrzwątrobowoego bloku przedzatokowego dochodzi na skutek:

  • zakrzepicy żyły wrotnej,
  • zakrzepicy żyły wątrobowej,
  • nowotworów uciskających na żyłę wrotną.

Blok przedzatokowy wewnątrzwątrobowy powstaje w wyniku:

  • pierwotnej marskości wątroby,
  • wrodzonego zwłóknienia wątroby,
  • stwardnienia okołowrotnego,
  • schistosomiazy,
  • lipidozy.

Blok pozazatokowy zewnątrzwątrobowy wywołany jest:

  • wrodzonymi anomaliami żyły głównej,
  • guzami,
  • zespołem Budda-Chiariego.

Blok pozazatokowy wewnątrzwątrobowy spowodowany jest przez:

  • marskość wątroby,
  • chorobę Wilsona,
  • zespół Budda-Chiariego,
  • hemochromatozę.

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko krwotoku żylaków przełyku?

Do krwawienia z żylaków przełyku dochodzi na skutek ich pęknięcia – stanowią one aż 10% wszystkich krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Żylaki przełyku u alkoholika mogą pęknąć z powodu nadużywania alkoholu, ale do czynników ryzyka zalicza się także:

  • duży rozmiar żylaków,
  • nadciśnienie w żyle wrotnej,
  • obecność wybroczyn i nadżerek w błonie śluzowej przełyku.

Żylaki przełyku – jakie są objawy schorzenia?

Żylaki przełyku nie dają wyraźnych objawów, dopóki nie dojdzie do krwotoku wewnętrznego. Wówczas chory zaczyna nagle i obficie wymiotować krwią. Obecność krwi jest głównym objawem, choć przy przewlekłym, niezbyt masywnym broczeniu krwi, objawem mogą być też smoliste stolce, ponieważ krew zostaje trawiona w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego

Zobacz też: Żylaki przewodu pokarmowego

Szybka utrata krwi może prowadzić do wstrząsu, który objawia się:

  • przyspieszonym oddechem,
  • osłabieniem,
  • przyspieszoną akcją serca,
  • wilgotną i zimną skórą,
  • obniżeniem ciśnienia krwi,
  • zaburzeniami świadomości.

Rokowania przy krwawieniu z żylaków przełyku są bardzo złe – aż 30% krwotoków kończy się śmiercią. Dochodzi do niej w wyniku utraty krwi lub śpiączki wątrobowej.

Żylaki przełyku – leczenie

Leczenie żylaków przełyku jest długotrwałe, ale przynosi dobre efekty. Istnienie żylaków można stwierdzić w trakcie badania endoskopowego i od razu zastosować leczenie. Za pomocą endoskopu lekarz wstrzykuje lek, który powoduje obkurczenie i zamknięcie żylaków. Kolejne zabiegi wykonuje się w odstępie kilku dni, a następnie tygodni i miesięcy aż do momentu zupełnego wyeliminowania zmian. Po zakończeniu leczenia konieczne jest powtórzenie badania diagnostycznego i kontrola przynajmniej raz w roku, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku nawet po zastosowaniu leczenia wynosi aż 75%.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6

Inną metodą leczenia jest gumkowanie żylaków przełyku. Stenty zmniejszają przepływ krwi i obciskają żylaki, powodując ich zmniejszenie i zanikanie. Rzadko wykonywane jest przezżylne śródwątrobowe zespolenie systemowe (TIPS), polegające na utworzeniu połączenia między żyłą wrotną i inna żyłą z pominięciem krążenia wrotnego, co obniża ciśnienie.

Krwotok z żylaków przełyku jest wskazaniem do wezwania pogotowia ratunkowego, ponieważ zagraża życiu chorego. Leczenie przebiega wyłącznie w warunkach szpitalnych.

Żylaki przełyku – dieta

Dieta w żylakach przełyku powinna bazować na produktach łatwych do przełknięcia, np. na zupach. Bardzo ważne jest unikanie alkoholu, pieczywa pełnoziarnistego, kawy, mocnej herbaty, grubych makaronów i kasz, niedojrzałych i surowych owoców, wszystkich roślin strączkowych. Potrawy należy gotować lub dusić i w miarę możliwości rozdrabniać, np. dodawać do potraw zmiksowaną natkę pietruszki zamiast krojonej. Ze względu na ryzyko wystąpienia niedoborów żelaza zalecane jest zwiększenie spożycia chudej wołowiny i kaszy jaglanej.


Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej