Zrosty pooperacyjne – dlaczego się tworzą? Mechanizm i leczenie

Fot: JodiJacobson / gettyimages.com

Zrosty pooperacyjne mogą dawać objawy w postaci dyskomfortu czy bólu brzucha, szczególnie jeśli pojawiają się w okolicach jelit. Zrosty powstają głównie po operacjach. Poważnym problemem są zrosty po cięciach cesarskich, które utrudniają wykonanie kolejnych operacji.

Zrosty pooperacyjne mogą dawać objawy w postaci dyskomfortu czy bólu brzucha, szczególnie jeśli pojawiają się w okolicach jelit. Zrosty powstają głównie po operacjach. Poważnym problemem są zrosty po cięciach cesarskich, które utrudniają wykonanie kolejnych operacji.

C: Osoby poddawane zabiegom chirurgicznym najczęściej obawiają się blizn widocznych na powłokach ciała. Niektóre osoby cechuje większa, a inne mniejsza tendencja do bliznowacenia tkanki łącznej. Istotny wpływ na wygląd blizny ma również pielęgnacja rany pooperacyjnej. Jednak sporo osób zapomina, że mimo iż blizna może być niewielka, to jednak w głębszych powłokach ciała tworzą się zrosty pooperacyjne. Jest to jedna z przyczyn chirurgicznych niedrożności jelita cienkiego, a także problem w przypadku np. kilkukrotnych zabiegów chirurgicznych czy ginekologicznych w obrębie jamy brzusznej.

Co to są zrosty pooperacyjne?

Zrosty to patologiczne, nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami. Czasami tworzą się bez konkretnej przyczyny bądź np. na skutek zapalenia, choćby w obrębie jajowodów. Powstają również w wyniku zabiegów chirurgicznych. Stanowią poważny problem zarówno w chirurgii przewodu pokarmowego, jak i w ginekologii, ponieważ mogą być np. przyczyną niepłodności. Mogą powstać po każdym typie zabiegu chirurgicznego, jak i ginekologicznego. Bardzo często obserwowane są zrosty w grupie kobiet, ponieważ często mają operacje w jednym regionie, np. operacja wyrostka robaczkowego i cięcie cesarskie. Zrosty to zmiany, którym ciężko zapobiec, nawet jeśli procedury chirurgiczne były przestrzegane. Są jednak techniki operacyjne, których wykorzystanie może zmniejszyć ryzyko powstawania zrostów pooperacyjnych. Na stopień ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych wpływa bowiem rozległość zabiegu, a także ilość interwencji chirurgicznych w danym regionie.

Mechanizm powstawania zrostów

W wyniku uszkodzenia i niedokrwienia fragmentu tkanki dochodzi do rozwoju procesu zapalnego. Układ krzepnięcia ulega aktywacji, gromadząca się fibryna tworzy mostki fibrynowe. Uszkodzone powierzchnie ulegają sklejeniu. Fibryna natomiast zostaje zastąpiona kolagenem, który stanowi główny budulec zrostów. Z czasem dochodzi do unaczynienia powstałej tkanki, a stopień unaczynienia wpływa na jej rozrost. Dlatego też bardzo istotne jest, by chirurg bardzo delikatnie obchodził się z tkankami. O tyle, o ile w chirurgii jest to możliwe, to niestety zabiegi ginekologiczne, jak cięcie cesarskie, nie mogą być prowadzone z jak największą oszczędnością tkanek, ponieważ w ich przypadku liczy się przede wszystkim czas.

Powikłania zrostów pooperacyjnych

Zrosty po operacji, mimo iż nie są widoczne gołym okiem, stanowią poważny problem z medycznego punktu widzenia. Mogą prowadzić do niedrożności jelit, bólu i dyskomfortu w jamie brzusznej i niepłodności. Powikłania w postaci niedrożności jelit stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a właściwie dla życia.

Laparoskopia a zrosty pooperacyjne

Teoretycznie operacje laparoskopowe wiążą się z mniejszą raną pooperacyjną, mniejszym ryzykiem zakażeń, a także mniejszym ryzykiem zrostów. Jednak nie można twierdzić, iż laparoskopia zupełnie niweluje to ryzyko. Gazy używane podczas zabiegu celem wytworzenia odmy otrzewnowej sprzyjają miejscowym procesom zapalnym, a poprzez wytworzony ucisk na otrzewną sprzyjają jej niedokrwieniu i uszkodzeniu.

Profilaktyka i leczenie zrostów pooperacyjnych

Coraz więcej testowanych jest na świecie substancji, których stosowanie w chirurgii miałoby zmniejszyć ryzyko powstawania zrostów. Jednak ze względu na czynniki ekonomiczne, a także niedostateczną wiedzę w tym zakresie na razie żadne środki nie zostały wprowadzone do rutynowego stosowania. Należą tu np. oksydowana regenerowana celuloza czy roztwór zmodyfikowanego kwasu hialuronowego (hyalobarrier gel).

Opracowania poważnych zrostów powodujących jakiekolwiek powikłania dokonuje się metodą laparoskopową czy też klasyczną metodą chirurgiczną. Jest to szczególnie konieczne w sytuacji np. niedrożności jelit czy zrostów upośledzających pracę jajowodów i będących przyczyną niepłodności.

Po cięciu cesarskim zrosty również stanowią problem. Jeśli np. kobieta przeszła operację wyrostka robaczkowego i dwa razy z rzędu cesarskie cięcie, istnieje dość duże ryzyko, że kolejne cesarskie cięcie będzie bardzo niebezpieczne i trudne dla ginekologów. Zdarza się jednak, że po pojedynczym zabiegu kobieta ma dość duże zrosty, co utrudnia poród zabiegowy.

Zobacz film i dowiedz się jak działa skóra:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Opublikowano: 16.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej