Zovirax Intensive – krem na opryszczkę, ulotka, działanie, dawkowanie

Fot.: kasanka19 / stock.adobe.com

Zovirax Intensive jest lekiem w postaci kremu, który stosuje się w przypadkach zarażenia się wirusem opryszczki pospolitej występującej na wardze oraz na skórze twarzy. Leczenie opryszczki Zoviraxem Intensive może znacznie przyśpieszyć gojenie się nieprzyjemnych zmian na skórze. 

Czym jest Zovirax Intensive?

Zovirax Intensive jest silnie działającym lekiem zwalczającym wirusa opryszczki pospolitej. Zovirax Intensive występuje w formie kremu, a jego substancją czynną jest acyklowir o działaniu przeciwwirusowym. Stosuje się go miejscowo na skórę warg lub twarzy (w zależności od miejsca rozwoju opryszczki).

Zovirax Intensive – skład

Substancją czynną w Zovirax Intensive jest acyklowir i w 1 gramie kremu zawiera 50 mg tego związku. Inne substancje zawarte w leku to: glikol propylenowy, wazelina biała, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, Arlacel 165, poloksamer 407, laurylosiarczan sodu, dimetykon oraz woda oczyszczona.

Zobacz film i sprawdź skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie się jej pozbyć: 

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Zovirax Intensive – ważne informacje oraz środki ostrożności

Kiedy nie należy stosować leki Zovirax Intensive:

  • W przypadku uczulenia na acyklowir, walacyklowir, glikol propylowy lub na którykolwiek z pozostałych składników kremu,
  • Leku nie należy stosować na inne zakażenia niż opryszczka,
  • Do leczenia opryszczki narządów płciowych,
  • Na błony śluzowe (np. oczu, wewnątrz jamy ustnej lub nosa).

Środki ostrożności:

  • Zovirax Intensive powinien być stosowany wyłącznie na opryszczę umiejscowioną na wargach i twarzy,
  • Należy unikać kontaktu z oczami. Zarówno przed jak i po zastosowaniu leku, należy dokładnie umyć w celu zminimalizowania możliwości przeniesienia się zakażenia na inne miejsca na skórze,
  • Przed rozpoczęciem stosowania leku Zovirax Intensive należy zwrócić się do lekarza, jeżeli układ odpornościowy pacjenta nie działa prawidłowo, np. przy przeszczepie szpiku kostnego, choroba AIDS oraz, gdy wystąpiła szczególnie ciężka nawrotowa opryszczka wargowa.
  • Kobiety w ciąży, karmiące piersią i te planujące ciąże powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Zovirax Intensive – dawkowanie

Lek przeznaczony jest do stosowania na skórę. Na zainfekowane miejsce należy nałożyć cienką warstwę leku. Czynność należy powtórzyć 5 razy dziennie w około czterogodzinnych odstępach z przerwą na noc.

Leczenie Zoviraxem Intensive jest najskuteczniejsza w momencie, kiedy kuracja rozpoczyna się jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki (pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie). Leczenie można również rozpocząć po pojawieniu się grudek lub pęcherzyków. Leczenie powinno trwać co najmniej 4 dni. W przypadku, kiedy zmiany chorobowe nie ustępują po upływie 10 dni od stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Zastosowanie większej dawki niż jest zalecana oraz jej pominięcie

Po zastosowaniu większej dawki nie powinno wywołać objawów toksycznych, nawet po przypadkowym spożyciu całej zawartości tuby leku Zovirax Intensive. W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować podwójnej ilości leku. Zmianę chorobową należy posmarować jak najszybciej i kontynuować leczenie jak poprzednio.

Zovirax Intensive – możliwe działania niepożądane

Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób):

  • Łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry,
  • Przemijające uczucie pieczenia, kłucia lub mrowienia może pojawić się bezpośrednio po nałożeniu kremu,
  • Swędzenie.

Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób):

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10 000 osób):

  • Nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym ciężkie, np. obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.

W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej o objawach obejmujących także obrzęk twarzy, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Zovirax Intensive i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 18.10.2019,
Opublikowano: 18.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej