Zovirax Duo – ulotka, zastosowanie, dawkowanie

Fot: CherriesJD / gettyimages.com

Zovirax Duo jest lekiem w postaci kremu i stosowany jest przy dolegliwościach związanych z opryszczką zlokalizowaną na wargach i twarzy. Zovirax Duo działa przeciwwirusowo i łagodząco na stan zapalny wywołany wirusem opryszczki.

Zovirax Duo – w jakim celu się go stosuje?

Opryszczka warg lub twarzy jest wywołana wirusem opryszczki zwykłej (Herpes simplex). Wirus ten powoduje wytwarzanie się pęcherzyków i owrzodzeń, głównie na ustach, ale mogą to być też inne części twarzy. Opryszczka często pojawia się w czasie osłabienia organizmu, np. w czasie przeziębienia, innego zakażenia, w czasie miesiączki u kobiet, stres, silne światło słoneczne czy niskie temperatury.

Leczenie opryszczki jest dość uciążliwe, cały proces rozpoczynając od pojawienia się pierwszych objawów opryszczki, aż do momentu wygojenia się ran, może trwać nawet 2 tygodnie. Zovirax Duo w postaci kremu, stosuje się w leczeniu wczesnych objawów opryszczki warg i twarzy, aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się opryszczki w zmiany pęcherzowe. Objawy, które zwiastują opryszczkę są, m.in. mrowienie, swędzenie i zaczerwienienie naskórka. Dlatego ważnym jest, aby użyć leku jak najszybciej po zauważeniu niepokojących zmian, aby zahamować rozwój wirusa opryszczki w jak największym stopniu. Jeżeli opryszczka przeszła już w postać pęcherzy, stosowanie leku Zoviax Duo skraca czas gojenia się ran.

Zovirax Duo – jak stosować?

Zovirax Duo należy zacząć stosować jak najszybciej od momentu zauważenia objawów zwiastujących opryszczkę (mrowienie, zaczerwienienie i/lub swędzenie). Lek należy nakładać na zaatakowane wirusem miejsce 5 razy w ciągu doby (średnio co 3-4 godziny w ciągu dnia). Leku nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni. Jeżeli objawy opryszczki utrzymują się dłużej niż 10 dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Zarówno przed zastosowaniem Zoviraxu Duo, jak i po nim należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć rozprzestrzenienia się opryszczki lub zakażenia innej osoby. Jest to bardzo ważne, ponieważ w momencie, kiedy dojdzie do owrzodzenia opryszczki może dojść do zakażenia innych części ciała, a co gorsza oczu przez nie utrzymanie prawidłowej higieny.

Zovirax Duo – możliwe działania niepożądane

Jak w przypadku każdego leku również przy stosowaniu Zoviraxu Duo mogą wystąpić działania niepożądane. W razie wystąpienia jakiegokolwiek z niżej wymienionych objawów reakcji alergicznej, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Działania niepożądane:

Częste (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 10 osób):

  • wysuszenie i łuszczenie się skóry.

Niezbyt częste (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 100 osób):

  • przemijające pieczenie, mrowienie lub kłucie, które może wystąpić bezpośrednio po nałożeniu kremu,
  • swędzenie.

Rzadko (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 100 osób):

  • objawy zapalenia, jakie jak obrzęk warg,
  • zaburzenia w zabarwieniu skóry.

Bardzo rzadkie (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 10 000 pacjentów):

  • opuchlizna twarzy, języka lub gardła, które mogą powodować utrudnienia w połykaniu lub oddychaniu,
  • pokrzywka.

Zovirax Duo – skład oraz przechowywanie

Zovirax Duo zawiera dwie substancje czynne: acyklowir i hydrokortyzon. Acyklowir działa przeciwwirusowo i pomaga zwalczać wirusa powodującego opryszczkę, natomiast hydrokortyzon jest łagodnym steroidem zmniejszającym stan zapalny związany z opryszczką.

1 g produktu zawiera 50 mg acyklowiru i 10 mg hydrokortyzonu. Pozostałymi składnikami są: parafina ciekła, wazelina biała, izopropylu mirystynian, sodu laurylosiarczan, alkohol cetostearylowy, poloksamer 188, glikol propylenowy, kwasy cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, kwas solny, woda oczyszczona.

Skąd się bierze opryszczka wargowa i jak skutecznie z nią walczyć? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Opryszczka wargowa - skąd się bierze i jak z nią walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leku nie należy stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Po rozpieczętowaniu opakowania, lek można stosować jeszcze do 3 miesięcy. Jeżeli lek zmienił barwę lub konsystencję - leku nie należy już stosować.

Zovirax Duo – ważne informacje przed zastosowaniem leku

  • osoby, które mają uczulenie na którąś z substancji czynnych lub na którąkolwiek substancję z pozostałych składników leku, nie mogą stosować Zoviraxu Duo,
  • leku nie należy stosować w przypadku zakażeń skóry niespowodowanych wirusem wywołującym opryszczkę,
  • leku nie stosować na oczy, wewnątrz jamy ustnej, do nosa lub na narządy płciowe, w przypadku osłabionego układu odpornościowego, np. po przeszczepie szpiku kostnego lub przy zarażeniach wirusem HIV,
  • leku nie należy używać wraz z opatrunkami (plastry opatrunkowe, plastry na opryszczkę)
  • przed każdym zastosowaniem leku oraz po nałożeniu należy dokładnie umyć ręce,
  • leku nie stosować dłużej niż 5 dni,
  • leku nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia – nie wiadomo w jakim stopniu lek jest skuteczny i bezpieczny w tej grupie wiekowej,
  • leku nie nakładać przed jedzeniem, to może spowodować zlizanie leku z opryszczki,
  • kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz te, które podejrzewają, że są w ciąży nie powinny stosować Zowiraxu Duo chyba, że lekarz uzna, że korzyść dla matki przeważa nieznane ryzyko,
  • glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry, a alkohol cetostearylowy może powodować miejscowe reakcje skórne (miejscowe zapalenie skóry).
Data aktualizacji: 30.09.2019,
Opublikowano: 30.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej