Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka

Fot: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Żółty nalot na języku może sygnalizować różne problemy zdrowotne, na przykład zakażenie bakteryjne, choroby wątroby czy jelit. Niekiedy bywa również konsekwencją palenia papierosów czy spożywania pewnych produktów. Duży niepokój rodziców budzi żółty nalot na języku u dziecka.

Żółty nalot na języku często staje się powodem do zmartwienia, choć nie zawsze jest oznaką choroby. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdrowy język, czyli narząd mięśniowy, położony w jamie ustnej i pełniący bardzo ważne funkcje (rozróżnia smaki, miesza jedzenie podczas żucia, bierze udział w mówieniu), powinien być jasnoróżowy, sprężysty i wilgotny, a nalot świadczy o pewnych nieprawidłowościach, jeśli nie w stanie zdrowia, to w higienie jamy ustnej czy odżywianiu.

Żółty nalot na języku – przyczyny

Przyczyny żółtego nalotu na języku mogą być różnorodne. Często jest on konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej lub palenia papierosów, ale również częstego picia mocnej kawy czy herbaty oraz spożywania potraw doprawianych przyprawami wykazującymi właściwości barwiące, czyli przede wszystkim kurkumą i curry. Niekiedy za zmieniony kolor języka odpowiadają również syntetyczne barwniki, które znajdują się w składzie wielu produktów spożywczych, zwłaszcza dotyczy to słodyczy.

Czasami żółty nalot na języku zwiastuje przegrzanie i odwodnienie organizmu, czyli niebezpieczny dla zdrowia stan, charakteryzujący się także narastającym zmęczeniem, uczuciem osłabienia i niepokoju, nadpotliwością, a w stanie zaawansowanym także spadkiem ciśnienia tętniczego, zwolnieniem tętna oraz bladą i lepką skórą.

Żółty nalot na języku może być symptomem infekcji bakteryjnej i zakażenia bakterią Helicobacter pylori, do którego może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę. Często nie daje ono żadnych objawów, niekiedy dolegliwości przypominają zatrucie pokarmowe, a oprócz nalotu na języku pojawia się też ból brzucha czy wzdęcia. Zakażenia nie można lekceważyć, ponieważ namnażające się bakterie Helicobacter pylori mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, raka wątrobowokomórkowego czy nowotworu żołądka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Zmieniony kolor języka może być wywołany zmniejszonym przepływem śliny, powodującym suchość w ustach. Przyczyn takiego zaburzenia jest dużo – nadużywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków (np. antydepresantów), cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy przejście radioterapii. Gdy taki stan utrzymuje się długo, sprzyja rozwojowi chorób dziąseł czy próchnicy.

Czasami żółty nalot na języku bywa też wczesnym objawem zaburzenia zwanego językiem włochatym, wynikającego z nieprawidłowego złuszczania się brodawek nitkowatych oraz namnażających się drobnoustrojów wytwarzających żółty barwnik. Nieprawidłowy kolor języka jest też częstym zwiastunem choroby refluksowej przełyku, czyli niewydolności naturalnego mechanizmu umożliwiającego swobodne przemieszczanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku.

Żółty nalot na języku u dzieci

Żółty nalot na języku u dzieci jest zjawiskiem dość częstym. Podobnie jak u dorosłych może być on konsekwencją nadmiernego gromadzenia się bakterii na języku. Może też towarzyszyć rozwojowi aft – niewielkich, ale bolesnych owrzodzeń, zazwyczaj występujących na wewnętrznej stronie policzków i utrudniających jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny.

Żółty nalot na języku i ból gardła często towarzyszą przeziębieniu. Niewłaściwy kolor języka u dziecka może być też konsekwencją wysokiej gorączki, niekiedy jest efektem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków. Jeśli podczas ich zażywania nie są stosowane osłonowe probiotyki, na błonie śluzowej jamy ustnej może rozwinąć się grzybica, której objawem jest jednak częściej biały nalot na języku i podniebieniu. Inne symptomy tego schorzenia to pojawienie się miejscowych owrzodzeń, ból i pieczenie, nadżerki i bolesne pęknięcia w kącikach ust.

Jak zbudowana jest wątroba? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Żółty nalot na języku a jelita i wątroba

Żółty nalot na języku może być czasami zwiastunem problemów z jelitami czy wątrobą. Jeśli nieprawidłowości dotyczą jelit, zwłaszcza jelita grubego, pojawiają się też inne objawy, m.in. zaparcia, gazy, wzdęcia brzucha czy występujące na ciele znamiona.

Zamieniony kolor języka bywa sygnałem o nadmiernym skumulowaniu w organizmie toksyn, odkładających się w wątrobie, jelitach, tkance tłuszczowej, a nawet w skórze i włosach. Konsekwencją tego jest częste zmęczenie, brak energii oraz osłabienie układu odpornościowego.

Jeśli obecności żółtego nalotu na języku towarzyszy zażółcenie oczu i skóry, może wskazywać to na zaburzenia pęcherzyka żółciowego lub wątroby – narządu stanowiącego centrum przemian biologicznych zachodzących w organizmie człowieka.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Żółty nalot na języku – leczenie

Leczenie żółtego nalotu na języku należy zacząć przede wszystkim od zdiagnozowania przyczyny. Jeśli jest on konsekwencją palenia papierosów czy spożywania pewnych produktów, należy je wyeliminować. Gdy towarzyszy przeziębieniu, zwykle nie wymaga podejmowania specjalnych działań, gdyż ustępuje samoistnie. Czasem niezbędne jest jednak przyjmowanie preparatów przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybicznych, co powinno być skonsultowane z lekarzem.

Żółty nalot na języku można spróbować usunąć mechanicznie, za pomocą specjalnej szczoteczki do pielęgnacji języka z gumowymi wypustkami. Niekiedy zalecane jest płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. 


Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 04.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej