Znamiona barwnikowe. Jak rozpoznać znamię atypowe? Czy warto je usunąć?

Fot: amixstudio / stock.adobe.com

Znamiona barwnikowe mogą występować już po urodzeniu jako wrodzone znamiona lub pojawić się dopiero u dzieci bądź w dorosłym życiu jako efekt ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Atypowe zmiany barwnikowe powinny być usunięte metodą chirurgiczną i badane histopatologicznie.

Znamiona barwnikowe są powszechnym zjawiskiem. Większość osób ma co najmniej jedno znamię na swoim ciele. Na ogół znamiona barwnikowe pojawiają się dopiero w późniejszych latach, niewiele jest ich u dzieci, a wrodzone są właściwie rzadkością. Usuwanie znamion barwnikowych często ma podłoże estetyczne, jednak warto wiedzieć, jak rozpoznać atypowe zmiany barwnikowe, a także które usuwać ze względu na istnienie ryzyka rozwoju nowotworu skóry.

Jak wygląda usuwanie znamion? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wycinanie znamion - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Co to jest znamię barwnikowe?

Rozróżnia się znamiona barwnikowe naskórkowe, w tym znamię płaskie i plamy soczewicowate, a także znamiona barwnikowe skórne, do których zalicza się znamię błękitne. Łączna ich nazwa to melanocytowe znamiona barwnikowe. Punktem ich wyjścia są melanocyty.

Znamiona płaskie to barwnikowe plamy o różnym kształcie i wielkości, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Nie powodują objawów i powiększają się wraz z wiekiem. Występują już u dzieci i w miarę rozwoju rosną z nimi. Plamy soczewicowate są dobrze odgraniczone od otoczenia. Mają zazwyczaj jasno- lub ciemnobrunatną barwę. Najczęściej są mnogie, występują już u dzieci, należy je różnicować z piegami, które są mniejsze i zajmują odsłonięte obszary.

U ludzi rasy białej bardzo częste są znamiona barwnikowe komórkowe o rozmaitym zabarwieniu. Czasami są one dodatkowo owłosione. Wypukłe znamiona barwnikowe, podobnie jak znamiona uszypułowane i owłosione, mają niewielkie ryzyko przemian nowotworowych. To ryzyko jest większe w przypadku znamion wrodzonych atypowych, inaczej – dysplastycznych. Wśród komórkowych znamion barwnikowych można wyróżnić znamię błękitne, będące odmianą znamienia melanocytowego. Ma ono szarobłękitne zabarwienie wskutek nagromadzenia się w skórze melanocytów.

Laserowe usuwanie znamion - na czym polega zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Laserowe usuwanie znamion. Źródło: Kliniak urody.

Atypowe znamiona barwnikowe

Znamiona atypowe są przedmiotem licznych kontrowersji. Kryteria rozpoznania znamion atypowych nie zostały do końca określone, nie ma więc całkowitej zgodności co do tego, jakie zmiany uznaje się za atypowe, a jakie za znamiona będące już początkowym czerniakiem. Znamiona atypowe mają tendencję do rodzinnego występowania. Wiążą się z dużo większym ryzykiem rozwoju czerniaka. Znamiona atypowe mają następujące cechy:

  • występują u kilku członków rodziny,
  • są liczne,
  • są dużo mniejsze lub dużo większe niż standardowe znamiona, które średnio mają wielkość 5–15 mm,
  • mają nieregularny obrys i niejednolite zabarwienie,
  • przechodzą bez ostrej granicy do tkanek otaczających.

Znamiona atypowe mogą występować zarówno w obrębie skóry osłanianej, jak i eksponowanej na promieniowanie słoneczne, przy czym czerniaki zdecydowanie częściej rozwijają się w okolicach odsłoniętych. Najniebezpieczniejsze są atypowe znamiona lokalizujące się na owłosionej skórze głowy ze względu na stałe drażnienie i lokalizację uniemożliwiającą regularną obserwację. Objawy zezłośliwienia znamion atypowych to pojawienie się zapalnej obwódki, powiększenie zmiany, nieregularny kształt lub jej rozpad.

Jak usunąć znamię z powieki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabieg usunięcia znamienia z powieki. Źródło: Klinika urody.

Usuwanie znamion barwinkowych

O tym, czy trzeba usunąć daną zmianę barwnikową czy nie, powinien zadecydować dermatolog. Profilaktyczne usuwanie zmian jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście inne jest uzasadnienie tego postępowania w przypadku pojedynczych zmian, a inne, jeśli ktoś ma bardzo liczne znamiona na ciele. Z pewnością usunięcie pieprzyka należy rozważyć, jeśli występuje on w miejscu narażonym na promieniowanie słoneczne (np. ręka), otarcia skóry (np. na karku pod wpływem kołnierzyka), a także zmiany zlokalizowane w miejscach uniemożliwiających ich stałą obserwację.

Zalecaną formą usunięcia znamienia barwnikowego, a w szczególności metodą z wyboru w przypadku znamion atypowych, jest usunięcie chirurgiczne zmiany z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Istnieją również laserowe metody usuwania pieprzyków i inne alternatywy. Niestety, w przypadku innych metod niż chirurgiczne nie ma możliwości wykonania badania histopatologicznego i wykluczenia zmian nowotworowych.

Leczenie znamion melanocytowych barwnikowych może obejmować kriomasaż, czyli zamrażanie ciekłym azotem, szczególnie w przypadku plam soczewicowatych.

Zobacz film: Jak się chronić przed czerniakiem? Źródło: X-Bank Gallery


Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 04.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Wkurzona 29.08.2018r.

W zeszłym roku sprawdziłam swoje znamiona u polecanego dermatologa. Szczerze mówiąc lekarz z własnej inicjatywy nie sprawdzał niczego, tylko te, które mu wskazałam. Dziwna wizyta i trochę bez sensu. Tyle się mówi o sprawdzaniu znamion u lekarza, a lekarz ledwo rzuci okiem :/

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej