Znamię bociana u noworodka - jak powstaje? Czy powinno stanowić powód do obaw?

Fot: Tuan Tran / gettyimages.com

Uszczypnięcie bociana lub uścisk bociana – to potoczna nazwa znamion, spotykanych u znacznej grupy noworodków. Zmiana skórna, wyglądająca jak plama, zwykle pojawia się na karku, czole lub pomiędzy brwiami. Skąd się bierze uszczypnięcie bociana? Czy znamię to jest powodem do niepokoju?

Uszczypnięcie bociana to powszechnie występujące u noworodków znamię, które pojawia się w chwili urodzenia. Nazwa pochodzi od kształtu zmiany, która jest trójkątna i przypomina odcisk bocianiego dzioba. Klasyfikuje się ją jako naczyniak o łagodnym charakterze. Zmiana skórna zazwyczaj przybiera odcień od różowego do nawet ciemnoczerwonego. Nie jest bolesna i nie powoduje dyskomfortu w codziennym życiu malucha. Uścisk bociana klasyfikuje się jako naczyniak płaski. Cechą charakterystyczną znamienia jest zmiana intensywności odcienia w zależności od temperatury dziecka. Bardzo często uszczypnięcie bociana ciemnieje, również podczas płaczu niemowlaka.

Zobacz także:

Badania przesiewowe u noworodków i dorosłych

Ulewanie u noworodka i niemowlaka: przyczyny, zapobieganie, ulewanie kontra wymioty

Jak rozpoznać kolkę u noworodka i niemowlęcia? Jak postępować?

Uścisk bociana u noworodka – czy to jest groźne?

Naczyniak zwany uściskiem lub uszczypnięciem bociana powstaje na skutek nieprawidłowego wykształcenia się i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Patologiczne zmiany w obrębie skóry powodują powstanie kilku lub kilkunastu drobnych czerwonych plamek, układających się blisko siebie w charakterystyczny trójkątny kształt. Podłoże i patogeneza zmiany nie są znane, chociaż przypuszcza się, że jeden z czynników stanowi podłoże genetyczne. Naczyniak ten nie jest bolesny i nie wymaga leczenia. Uszczypnięcie bociana zazwyczaj znika samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Znamię nie wymaga również szczególnej pielęgnacji. Dziecko może być jednakowo myte i kremowane na całej powierzchni ciała, bez konieczności omijania zmiany skórnej. Uszczypnięcie bociana może występować pojedynczo lub w kilku miejscach. Najbardziej narażone na jego występowanie są dzieci, których poród nastąpił po ciąży mnogiej. Niektóre z maluchów rodzą się z naczyniakiem, za którego rozwój odpowiadają zaburzenia rozwojowe płodu. Pocałunek anioła to znamię barwnikowe, które kształtem i odcieniem bardzo przypomina uszczypnięcie bociana, z tą różnicą, że zwykle umiejscowione jest na powiece dziecka lub nosie na wysokości oczu. Zmiana ta również należy do łagodnych i nie wymaga leczenia. Pocałunek anioła ma formę płaskiej, czerwono-różowej plamki, która może przybierać na intensywności w zależności od temperatury dziecka i otoczenia.

Jak leczyć uszczypnięcie bociana?

Uszczypnięcie bociana u noworodka nie wymaga leczenia, gdyż najczęściej już w okolicach 1 roku życia nie ma po niej śladu. U niektórych niemowląt naczyniak bardzo mocno blednie. Jeśli jest umiejscowiony na karku, z czasem zostaje ukryty pod włosami. Zdarza się, że niektóre z naczyniaków pomimo rozwoju dziecka nie znikają. Chociaż zmiany te nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, to sama ich obecność w widocznym miejscu, np. na twarzy, może być przyczyną dyskomfortu i kompleksów. Wówczas warto pomyśleć o konsultacji u dermatologa. Niepokój rodziców powinny szczególnie wzbudzić naczyniaki, które zmieniły swój kolor, kształt i rozmiar. Wskazówką do konsultacji lekarskiej jest również swędzenie zmiany, pojawiające się krwawienie lub ropna wydzielina. Zmianom szczególnie podlegają naczyniaki znajdujące się w miejscach szczególnie narażonych na podrażnienie: przestrzenie między palcami, pachwiny, powieki. Kwestia leczenia utrwalonych naczyniaków wśród lekarzy i rodziców cały czas jest przedmiotem sporów i dyskusji.

W większości przypadków zmiany skórne nie wymagają specjalistycznego leczenia i nie powinny być “zaczepiane”, gdyż nie mają one żadnego wpływu na rozwój dziecka i jego zdrowie. Ingerencji lekarskiej powinny podlegać jedynie te znamiona, u których zaobserwowano patologiczne zmiany lub te, które swoim rozmiarem i umiejscowieniem mogą pogarszać komfort życia. Wówczas stosuje się zabiegi laserowe, wycięcie chirurgiczne lub terapie farmakologiczne (np. zastrzyki miejscowe). Naczyniak nie powinien być wystawiany na działanie promieni słonecznych, a przed wyjściem na zewnątrz w okresie letnim musi być zabezpieczony filtrem lub zupełnie schowany pod ubraniem.

Naczyniaki, które powinny być pod kontrolą lekarza

O ile uszczypnięcie bociana u noworodka zupełnie nie powinno wzbudzać powodów do niepokoju, tak zmiany o charakterze wypukłym muszą być pod stałą kontrola lekarza dermatologa i onkologa. Należy do nich naczyniak jamisty, czyli miękka, czerwona zmiana, która również pojawia się tuż po urodzeniu. Może ona rosnąć przez pierwszy rok życia dziecka. Wielkość zależy od stopnia rozwoju patologii naczyń krwionośnych, dlatego może przybierać wielkość ziarnka grochu lub nawet dłoni. Zmiana ta zazwyczaj sama blednie i znika jeszcze przed 5 rokiem życia. Jeśli nie stanowi zagrożenia dla życia i nie zaburza funkcji np. widzenia, nie musi być usuwana. Niektóre z naczyniaków mogą być też objawem jednej z chorób skóry. Ponadto badania wykazały, że mogą one się rozwijać na skutek zakażenia bakteryjnego, zmian chorobowych wątroby, nadczynności tarczycy. Dlatego do postawienia ostatecznej diagnozy, oprócz obserwacji, wykonuje się badania, m.in krwi.

Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody

Bibliografia:

1. S. Jabłońska, S. Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.

Opublikowano: 27.01.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej