Zmiany na języku - rodzaje i leczenie

Fot: wavebreakmedia / gettyimages.com

Zmiany na języku mogą świadczyć o zaniedbaniach higieny jamy ustnej, chorobach ogólnoustrojowych a nawet wskazywać na raka języka. Kiedy zmiana na języku utrzymuje się dłużej lub powiększa się należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza internisty.

Zmiany na języku na ogół mają postać nalotu w jego środkowych i końcowych częściach, rzadziej plam. Poważniejsze dolegliwości związane są z nadżerkami, bólem bądź opuchlizną. Często zdarzają się również pleśniawki, afty oraz grzybice. Zmiana na języku wyglądająca jak wrzodziejący guz może świadczyć o raku języka.

Rodzaje zmian na języku

Wygląd ludzkiego języka mówi bardzo dużo o stanie organizmu. Zdrowa dieta, unikanie używek (głównie papierosów) oraz odpowiednia higiena jamy ustnej sprawia, że język jest różowy i lśniący. Zmiany na języku u dziecka w postaci czerwonych plam zazwyczaj wskazują na zakażenie grzybami z rodzaju Candida – szczególnie gdy dziecko przeszło przez długi okres antybiotykoterapii. Tego rodzaju zakażenie grzybicze przebiega z dużą bolesnością języka, a czasem ich jego twardnieniem. Plamy w kolorze truskawki mogą dodatkowo świadczyć o płonicy – atakującym dzieci najczęściej między 4 a 11 rokiem życia. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową przez paciorkowce Streptococcus pyogenes po kontakcie z osobą chorą na anginę.

Zarówno u maluchów jak i dorosłych zmiana na języku to pokłosie braku mikroelementów oraz witamin w diecie, a w szczególności kwasu foliowego, witamin z grupy B i żelaza. Z niedoborem żelaza związana jest anemia, która poza drobnymi, czerwonymi kropkami na języku, objawia się osłabieniem, wypadaniem włosów, bladą skórą, kołataniem serca, brakiem apetytu czy też zawrotami głowy. Kiedy zauważymy zmiany na języku do jakiego lekarza należy się udać? Najlepszym wyborem jest lekarz pierwszego kontaktu, który po rozpoznaniu może skierować pacjenta na dalsze badania.

Nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie jest objawem groźnych chorób, a jedynie wynika z zaniedbania higieny jamy ustnej – zbyt krótkiego szczotkowania zębów, pojawienia się próchnicy, zalegania resztek pokarmowych lub zapominaniu o czyszczeniu języka. Typowy żółto-mleczny nalot przyczynia się do wydzielania nieprzyjemnego zapachu z ust, ponieważ kolonizują się na nim bakterie.

W sezonie jesienno-zimowym, gdy odporność organizmu drastycznie się obniża dochodzi do pojawienia się na języku pleśniawek i aft. Nalot w kolorze białym, któremu towarzyszy uczucie silnego pieczenia oraz bólu (przez co traci się apetyt) to pleśniawki. Cechą charakterystyczną jest delikatne krwawienie po każdej próbie starcia nalotu. Kiedy na języku lub na błonach śluzowych jamy ustnej pojawiają się niewielkie owrzodzenia z małym, białawym nalotem to znak utworzenia się afty. Są one najczęstszą i niegroźną dolegliwością, która pojawia się u człowieka. W niektórych przypadkach powstawaniu aft towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk języka, co sprawia trudności w jedzeniu i mówieniu. Ich dokładna przyczyna nie została jak dotąd poznana. Wygląd języka mówi wiele o stanie całego organizmu. Gdy jest suchy i popękany wraz z mlecznym nalotem to prawdopodobnie jego właściciel jest odwodniony i powinien jak najszybciej uzupełnić niedobór elektrolitów we krwi. Nadżerki oraz pęcherzyki na języku mówią o infekcjach wirusowych, również tych przenoszonych drogą płciową. Najpoważniejszą zmianą na języku jest narośl w postaci guza, z której może wydobywać się ropa i nieprzyjemny zapach. Mowa o raku języka, którego większe prawdopodobieństwo pojawienia obserwuje się u alkoholików, palaczy oraz mężczyzn po 60 roku życia. Znamiona tego typu doprowadzić mogą do szczękościsku, problemów z przełykaniem oraz spadku masy ciała.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leczenie zmian na języku

Po pojawieniu się jakikolwiek zmian na języku należy udać się na wizytę do lekarza ogólnego. Kiedy narośle, naloty i plamy wzbudzają zaniepokojenie lekarza, kieruje on swojego pacjenta na szczegółowe badania, w tym pobieranie wymazu z języka na posiew – badania mikrobiologiczne oraz biochemiczne. Ponadto należy wykonać pełną morfologię, aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe w tym cukrzycę, anemię oraz glikemię. Wyniki krwi mówią także wiele o niedoborze witamin oraz mikroskładników, co może wskazywać np. na kiłę lub niedobór witamin z grupy B.

W zależności od diagnozy zmiany na języku dziecka lub osoby dorosłej leczy się za pomocą antybiotyków, leków przeciwwirusowych oraz przeciwgrzybicznych. Profilaktyczne zaleca się częste płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi np. z szałwii lub rumianku. Groźniejsze schorzenia mogą być leczone dermatologicznie oraz onkologicznie. Niekiedy leczenie przewlekłej choroby ogólnoustrojowej, zmiana diety bądź pozbycie się szkodliwych nawyków (palenie tytoniu) pomaga pozbyć się dokuczliwych i nieestetycznych zmian na powierzchni języka.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej