GIS podaje maksymalne dawki witamin i minerałów w suplementach diety!

Fot: GettyImages/YagiStudio

Główny Inspektorat Sanitarny sprecyzował maksymalne stężenia dawek niektórych witamin i minerałów, które powinny znajdować się w suplementach diety. Czy podjęte decyzje wpłyną na rynek suplementów i będą podlegać dozorowi? Sklasyfikowano również jakie informacje producent jest zobowiązany umieszczać na opakowaniach od tych preparatów.

Trzecie tegoroczne posiedzenie Zespołu do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, miało na celu wypracowanie stanowisk dotyczących maksymalnych stężeń witaminy C, witaminy A, kwasu foliowego, niacyny, manganu oraz cynku w zalecanej dziennej dawce suplementów diety dedykowanych dorosłym.

Co o suplementach diety sądzi lekarz? Dowiecie się z tego filmu:

Zobacz film: Suplementy diety - czy warto je stosować? Źródło: Wiem co kupuję

Jaką dawkę witamin i minerałów można przyjąć na dobę?  

Witamina D3 -maksymalna dzienna dawkę to 50 µg/dobę (2000 IU). Wg opinii przedstawicieli zespołu przed rozpoczęciem suplementacji należy oznaczyć stężenie metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu, a następnie skonsultować ten wynik z lekarzem i na ich podstawie ocenić rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu na nią.

Prawidłowe stężenie powinno mieścić się w granicach 20-30 ng/ml. Gdyż stwierdzenie stężenia powyżej 100 ng/ml świadczy o spożywaniu nadmiernych ilości witaminy D3 i jest wskazaniem do przerwania jej suplementacji. Zaledwie 15 minutowa ekspozycja skóry na słońce jest wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Członkowie Zespołu ds. Suplementów Diety wskazują ponadto, że stwierdzenie znacznego przekroczenia stężenia 25-(OH)D może skutkować zwiększonym pragnieniem, przy jednoczesnym częstszym oddawaniu moczu. Zwiększona podaż witaminy D3 może spowodować odkładanie wapnia w narządach oraz predysponuje do kamicy nerkowej i zaburzeń rytmu serca.

Witamina C - maksymalna dzienna dawka to 1000 mg/dzień, przy czym zaleca się by na preparatach zawierających jej duże ilości umieszczona została informacja “nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową”.

Witamina PP - maksymalne dzienne dawki niacyny zostały określone na poziomie 830 mg, kiedy znajduje się ona w suplementach diety w postaci amidu kwasu nikotynowego lub 16 mg, lub w sytuacji gdy występuje w postaci kwasu nikotynowego.

Witamina B9 - maksymalną dzienną dawkę kwasu foliowego określono na poziomie 600 metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu metabolitu wątrobowego cholekalcyferolu µg, a w przypadku preparatów dla kobiet w ciąży jako 800 µg. Członkowie ZSD zalecają, by na produktach zawierających 800 µg tej witaminy, w jednej dawce, umieszczać informację: “u kobiet w ciąży stosować po konsultacji z lekarzem”.

Witamina A -maksymalna dzienna dawka to 800 µg równoważnika retinolu lub 7 mg w formie beta-karotenu.

Zespół określił również maksymalne dzienne dawki dla poszczególnych minerałów, które są składnikami suplementów diety:

Mangan - 1,8 mg/dobę;

Cynk - 15mg/dobę.

Co nowe uchwały oznaczają dla branży i jakie mogą przynieść konsekwencje?

Zespół ds. Suplementów Diety jest organem opiniodawczo-doradczym GIS i został utworzony w ramach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Do jego obowiązków należy wsparcie merytoryczne i naukowe GIS poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał podejmowanych większością głosów członków Zespołu.

Maksymalne dawki dla minerałów i witamin w suplementach diety, zostały wprowadzone w celach czysto informacyjnych dla pacjentów, którzy świadomie przyjmują kolejne preparaty oraz lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek, którzy mają bezpośredni kontakt z tego rodzaju suplementami.

Zgodnie z obowiązującym prawem uchwały Głównego Inspektora Sanitarnego nie mają żadnej mocy wiążącej oraz nie dysponują organami ścigania więc przeprowadzenie kontroli rynku suplementów jest wykluczone.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy suplementy diety wspomagające odchudzanie działają, obejrzyj fragment filmu: 

Zobacz film: Suplementy diety wspomagające odchudzanie - czy to ma sens? Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 20.11.2019,
Opublikowano: 20.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej