Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki i jak to wpływa na zdrowie? 

Fot. GarysFRP / Getty Images

Zmiana czasu na zimowy czeka nas w nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) o godzinie 3 w nocy. Będzie to ostatnia zmiana czasu, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Po co zmieniamy czas?

Do tej pory zmienialiśmy czas dwa razy do roku. Czas zimowy obowiązywał od końca października do końca marca, natomiast czas letni - od końca marca do października. Teoretycznie ta zmiana czasu (tj. w nocy z soboty na niedzielę 26/27 października) mogłaby być ostatnia - każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej może wybrać czas zimowy lub letni jako stały.  Ostania zmiana byłaby przeprowadzona w 2021 roku.

Argumentami przemawiającymi za zaprzestaniem przestawiania czasu są wypadki drogowe, problemy komunikacyjne oraz złe samopoczucie mieszkańców. Do tej pory argumentem przemawiającym za zmianą czasu była teoretyczna oszczędność energii. Niestety - nie jest ona tak znacząca, by była argumentem za pozostawieniem zmian. Powoduje za to zmiany w organizmie ludzi, którzy muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Zobaczcie na filmie, jak działa nasza pamięć:

Zobacz film: Jak działa nasza pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Niestety zmiana czasu nie jest korzystna dla zdrowia. Odczują ją zwłaszcza ci, którzy prowadzą ustabilizowany tryb życia - organizm będzie potrzebował do tygodnia, aby przestawić się na nowe warunki czasowe. 

Do czasu uregulowania zegara biologicznego możemy odczuwać brak apetytu, obniżone samopoczucie, problemy żołądkowe, bezsenność lub nadmierną senność. Mogą pojawić się problemy z porannym wstawaniem, mdłości związane z inną porą śniadania. Inna pora spożywania posiłków zaburza cały proces homeostazy oraz wydzielania hormonów (w tym kortyzolu - hormonu stresu oraz melatoniny odpowiedzialnej za sen).

Oznacza to, że przesunięcie zegarków sprzyja depresji i zwiększa stres. Może także przyczynić się do spowolnienia metabolizmu i zatrzymania wody w organizmie. 

Jeśli nasz zegar biologiczny jest unormowany to już godzinę przed planowaną pobudką wydziela się kortyzol. To właśnie on pobudza nas rano do działania i daje zastrzyk energii. Z kolei melatonina odpowiada za to, że jesteśmy senni o określonej porze. Zaburzenia w jej wydzielaniu mogą skutkować problemami ze snem, a także częstymi pobudkami w nocy.

Kiedy zmieniamy czas?

Zmiana czasu na zimowy czeka nas w nocy z soboty na niedzielę (26/27 października) o godzinie 3 w nocy. Zegarki przesuniemy wtedy na godzinę 2, czyli zyskujemy dodatkową godzinę snu. 

Czy ta zmiana czasu to ostatnia zmiana?

Parlament Europejski zadecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Państwa, które wybrałyby czas letni ostatni raz przeprowadzałyby zmianę czasu w marcu 2021 r. Analogicznie raje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.

Data aktualizacji: 01.10.2019,
Opublikowano: 30.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej