Zimowa apteczka na ferie. Co powinno się w niej znaleźć?

Fot: belchonock / gettyimages.com

Na wszystko trzeba być przygotowanym i to bez względu na to, czy ferie i zimowy urlop spędzamy w dużym mieście czy małej mieścinie. W podróż należy zabrać ze sobą odpowiednio zaopatrzoną apteczkę. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziemy także spokojniejsi – w końcu nie wszystkie apteki są całodobowe, może się też okazać, że najbliższa apteka od naszego miejsca wypoczynku oddalona jest o kilkanaście kilometrów!

Środki opatrunkowe

Na każdym wyjeździe trzeba brać pod uwagę możliwość zranienia. W apteczce na tę okoliczność powinny znaleźć się:

  • woda utleniona do dezynfekcji ran;
  • octanisept;
  • plaster z opatrunkiem przydatny zwłaszcza w przypadku małych skaleczeń;
  • jałowe opatrunki gazowe, którymi można czyścić skaleczone miejsca lub zakładać jako opatrunek na większe obrażenia;
  • przylepiec, do umocowania opatrunku na skórze;
  • opaska dziana;
  • bandaż elastyczny, który może posłużyć do usztywnienia przeciążonego stawu;
  • chusta trójkątna przydatna w przypadku potrzeby unieruchomienia kończyny górnej;
  • żel z heparyną na siniaki i krwiaki;
  • kilka par jednorazowych rękawiczek;
  • nożyczki.

Zobacz: Jaki preparat wybrać na stłuczenia dla dorosłych, a jaki dla dzieci

Zobacz film: Apteczka na wyjazd - co warto zabrać? Źródło: X-Bank Gallery

Leki na przeziębienie

W apteczce należy zawsze mieć środki przeciwgorączkowe – czy to w syropie, tabletkach lub czopkach. W przypadku małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie dmuchać nosa warto zaopatrzyć się w gruszkę do odciągania kataru. Przydatny także będzie syrop na kaszel – zarówno przeciwkaszlowy, jak i wykrztuśny. Ponadto zabrać ze sobą należy:

  • termometr;
  • maść rozgrzewającą do smarowania klatki piersiowej;
  • rozgrzewającą herbatkę malinową;
  • leki przeciwbólowe.

Na dolegliwości brzuszne

Wyjeżdżając, zawsze warto zadbać o to, by zaopatrzyć się w środki, które pomogą nam w razie zatrucia pokarmowego lub innych dolegliwości brzusznych. W apteczce powinny znaleźć się:

  • czopki glicerynowe na zaparcia;
  • węgiel;
  • probiotyki;
  • elektrolity w przypadku ostrej biegunki i wymiotów;
  • tabletki łagodzące ból brzucha.

Nie zapominaj!

Zimą również jesteśmy narażeni na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych. W naszej apteczce na słoneczne dni na stoku lub podczas spaceru powinien znaleźć się krem z filtrem UV oraz pomadka ochronna.

Co na odmrożenia?

Bardzo prawdopodobne jest, że podczas zimowego wyjazdu, spotka nas odmrożenie. Dzielimy je pod względem stopnia zaawansowania:

  • pierwszy stopień to przejściowe zaburzenie krążenia krwi. Objawia się bóle, zaczerwienieniem lub bladością, mrowieniem, może pojawić się obrzęk. Jest to proces odwracalny, gdyż dotyczy tylko naskórka.
  • drugi stopień odmrożeń dotyczy głębszych partii naskórka. Pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, skóra jest sina i widoczny jest obrzęk.
  • trzeci stopień odmrożeń dotyczy naskórka, skóry właściwej i głębszych tkanek. Skóra ulega martwicy, jest purpurowa.
  • czwarty stopień odmrożeń jest tak poważny, że nie zawsze da się uratować uszkodzoną kończynę. Zwykle odmrożenia tego typu dotyczą całych kończyn, np. palców i sięgają aż do kości.

W sytuacji odmrożenia zaleca się konsultację lekarską. Pierwsza pomoc polega na rozgrzaniu zmarzniętego miejsca. Nie należy jednak robić tego drastycznie poprzez np. przyłożenie rąk do kaloryfera. Odmrożone miejsca rozgrzewamy pod letnią wodą, w ciepłym pomieszczeniu. Nie wolno pocierać bolącej skóry, ani przebijać pęcherzy (jeśli takie się pojawią). Aby rozgrzać organizm należy wypić ciepłą herbatę lub zjeść zupę. Pod żadnym pozorem nie można pić alkoholu!

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy wychłodzeniu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 14.02.2020,
Opublikowano: 14.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej