Zimne poty i objawy towarzyszące – jakie mają przyczyny i czy są groźne?

Fot. RapidEye / Getty Images

Zimne poty nocne towarzyszą wielu stanom. Mogą pojawić się przy okazji nieżytu żołądkowo-jelitowego – wówczas towarzyszą im mdłości i ból brzucha, czasami współistnieją ze stanem zagrożenia życia.

Zimne poty mają różne przyczyny i mogą pojawić się w każdej grupie wiekowej. Jest to dość niecharakterystyczny, związany jest z wieloma jednostkami chorobowymi objaw. Zlewne, zimne poty są często związane z menopauzą, schorzeniami tarczycy, bardzo silnym stresem czy nieprawidłowym poziomem cukru we krwi. Zimne poty w nocy mogą być związane z rozwojem choroby nowotworowej, natomiast zimne poty u dziecka niejednokrotnie towarzyszą infekcji wirusowej bądź bakteryjnej.

Co to są zimne poty i dlaczego się pojawiają?

Zimne poty to objaw wynikający ze stresu, nadmiernego napięcia emocjonalnego. Mogą być symptomem poważnej choroby bądź zwykłej infekcji. Przyczyn jest wiele. Najczęściej zimne poty mają związek z infekcją, zawałem serca, utratą krwi, spadkiem poziomu cukru we krwi. Zimne poty nocne mogą sugerować chorobę nowotworową, a zimne poty u dziecka czy niemowlaka częściej związane są z infekcją. U dorosłych i starszych ludzi możliwe są inne przyczyny.

Bardzo ważną przyczyną zimnych potów jest stres – silne emocje mogą objawiać się u niektórych osób zimnymi potami na twarzy, nawet na całym ciele. Są również bardzo częstym objawem ostrego bólu np. w przypadku kolki nerkowej, kolki żółciowej i przy ciężkich urazach.

Zimne poty a inne objawy kliniczne

Choroby nie da się zdiagnozować jedynie na podstawie zimnych potów, jest to bowiem symptom nieswoisty. Ważne jest współistnienie innych objawów klinicznych. Mogą to być zaburzenia świadczące o chorobach tarczycy, szczególnie nadczynności tarczycy. Zimne poty na skutek krwawienia mogą współistnieć ze spadkiem ciśnienia tętniczego czy innymi objawami wstrząsu. Jeśli są związane z zatrzymaniem miesiączkowania w pewnym wieku u kobiet, mogą świadczyć o menopauzie. Stres, silne emocje czy inne przyczyny potów powodują również zawroty głowy. U niektórych mogą pojawić się również po alkoholu lub innych używkach.

Zobacz film i sprawdź, które ćwiczenia pomogą nam pokonać stres:  

Zobacz film: Ćwiczenia, które pomogą pokonać stres. Źródło: 36,6

Zimne poty przy infekcji

Nie zawsze przy infekcji zimnym potom towarzyszy gorączka. Czasami zdarza się, że temperatura rośnie nieznacznie, bywa, że pojawia się nawet osłabienie organizmu. Nasilone reakcje zapalne typu ropnie czy poważne ogólnoustrojowe zaburzenia bardzo obciążają organizm i mogą wywołać pojawienie się zimnych potów. Współistnieją one z takimi objawami jak męczliwość, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów.

Przy infekcjach dróg pokarmowych natomiast niejednokrotnie zdarza się, że współistnieją z nudnościami, wymiotami i innymi dolegliwościami nieżytu żołądkowo-jelitowego.

Zimne poty w nocy

Zimne poty w nocy zawsze powinny budzić niepokój. Jeśli budzą pacjenta ze snu, mają duże nasilenie, mogą sugerować proces nowotworowy. Schorzenie nowotworowe zawsze powinno być podejrzewane w sytuacji, gdy wyklucza się inne przyczyny typu infekcja, stres, utrata masy ciała.

Polecamy: Co to jest wstrząs septyczny? Objawy, postępowanie i leczenie

Uderzenia gorąca i zimne poty przed miesiączką

Bardzo często zimne poty pojawiają się wraz z wahaniami nastroju przed miesiączką. Bardzo często uderzenia gorąca i zimne poty są obecne u kobiet w czasie menopauzy. Nie są wtedy objawem niepokojącym. Czasami jednak objawy towarzyszące menopauzie są na tyle nasilone, że kobieta wymaga dodatkowego leczenia.

Zimne poty a stan zagrożenia życia

Zimne poty to objaw stanu zagrożenia życia, przede wszystkim wstrząsu (krwotocznego, anafilaktycznego czy septycznego). Bardzo niebezpiecznym stanem współistniejącym z wystąpieniem zimnych potów jest hipoglikemia, czyli obniżenie poziomu cukru we krwi poniżej 55 mg/dl. Przyczyn hipoglikemii może być wiele – nadmiar insuliny, głodzenie czy nadmierny wysiłek fizyczny. Może pojawić się u osób z cukrzycą, nadużywających alkoholu i przy niektórych schorzeniach przewlekłych. Objawia się również osłabieniem, niepokojem, przyspieszeniem akcji serca, nadmierną sennością.

Zimne poty towarzyszą też ostremu niedokrwieniu mięśnia sercowego. Towarzyszy im piekący ból w klatce piersiowej zlokalizowany przede wszystkim za mostkiem, ale może promieniować również do lewego ramienia. Ból jest przyczyną ogromnego stresu – zimne poty w takiej sytuacji wynikają przede wszystkim z nadmiernego napięcia nerwowego spowodowanego strachem przed utratą życia.

Data aktualizacji: 21.02.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jagoda 22.12.2020r.

Ja cierpiałam zimnymi i spoconymi stopami, oba odczucia dość nieprzyjemne i utrudniające codzienne aktywności. Ze mną wszystko w porządku więc uznałam że chodzi o temperaturę otoczenia, przed leczeniem no jak zaczynały być chłodniejsze dni i miałam ciągle spocone stopy, przy tym były lodowate. Od czasu radzenia sobie z problemem jest o dużo dużo lepiej, a to mocno zawdziączam niezwykłemu srodku electro antiperspirantowi, ktore odrazu polubiłam :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej