Zgrzytanie zębami, zmęczenie, podkrążone oczy – czy wiesz co jest tego przyczyną?

Fot: mbt_studio / stock.adobe.com

Jeżeli zauważyłeś, że twoje dziecko jest apatyczne lub rozdrażnione, często ma podkrążone oczy, zgrzyta zębami i często wybudza się w nocy, możliwe, że konieczna będzie wizyta u lekarza i kwarantanna dla wszystkich domowników.

Choroby pasożytnicze atakują około 15 procent polskich dzieci. Wiąże się to z tym, że przebywają w dużej grupie (np. w przedszkolu lub na placu zabaw). Najpopularniejszymi pasożytami wśród maluchów są owsiki i wszy.

Czy to na pewno owsiki?

Zarażenie owsicą manifestuje się kilkoma charakterystycznymi objawami, jeżeli współwystępują można być niemal pewnym, że przyczyną są owsiki, należy jednak udać się do lekarza w celu potwierdzenia rozpoznania (konieczne jest m. in. badanie kału) oraz rozpoczęcia kuracji, pod okiem specjalisty. Owsicę charakteryzują:

Zobacz film: Jak leczyć bruksizm? Źródło: 36,6.

  • bóle głowy,
  • nocne wybudzanie się,
  • rozdrażnienie i ospałość spowodowane przerywanym snem,
  • podkrążone oczy,
  • uporczywe drapanie się w okolicy odbytu,
  • brak apetytu,
  • biegunka,
  • nudności,
  • spadek wagi,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • moczenie nocne,
  • zgrzytanie zębami,
  • problemy z koncentracją,

Ponadto owsica u dziewczynek może prowadzić do zapalenia pochwy, macicy oraz jajowodów.

Pasożyty te przenoszą się z jednego człowieka na drugiego w czasie bliskiego kontaktu, ale są również obecne w kurzu, co powoduje ich przedostawanie się nawet do instalacji wentylacyjnej oraz klimatyzacji. Z tego względu, w przypadku gdy tylko dziecko ma owsiki, niekiedy zalecane jest przeprowadzenie kuracji dla wszystkich domowników i bezwzględne przestrzeganie zasad higieny.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na podkrążone oczy. Źródło: Klinika urody.

Atak pasożytów - co robić?

Po wizycie u lekarza konieczne jest upranie wszystkich rzeczy, z którymi zarażona osoba ma kontakt. Ponieważ owsica rozprzestrzenia się bardzo szybko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie osoby, które mają codzienny kontakt z dzieckiem również mają owsiki. Ważne też jest, by uspokoić dziecko, powiedzieć mu co to są owsiki i skąd się biorą oraz wyjaśnić, jakie są metody ich usuwania.

W czasie leczenia oraz po nim bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, co niestety w przypadku dzieci może być trudne. Zachęcaj jednak swoją pociechę do częstego mycia rąk oraz wytłumacz, że obgryzanie paznokci może powodować kolejne zakażenia (oraz wiele innych chorób). Konieczne jest również dokładne wymycie zabawek, wypranie (w wysokiej temperaturze) oraz wyprasowanie wszystkich ubrań, bielizny i pościeli. Ważne również jest, by posprzątać bardzo dokładnie całe mieszkanie.

Kuracja dla wszystkich domowników

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy w przedszkolu twojego dziecka tylko jeden maluch będzie miał wszy czy owsiki, należy podjąć środki zaradcze, nawet gdy u swojej pociechy nie zauważysz niepokojących objawów. Jeżeli problemem są wszy, zaleca się mycie włosów (wszystkich domowników) specjalnym szamponem. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi tych pasożytów. Jeżeli problem dotyczy owsicy, uczulaj dziecko by często myło ręce i nie wkładało ich do buzi. 

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej