Zez rozbieżny – przyczyny i leczenie wady wzroku

Fot.: Dougal Waters / Getty Images

Zez rozbieżny jest to rodzaj zeza – choroby, która spowodowana jest najczęściej osłabieniem mięśni ocznych. Tęczówka jest nieprawidłowo ustawiona, co skutecznie uniemożliwia widzenie pod właściwym kątem. Zez jest naturalny wyłącznie u noworodków.

Zez rozbieżny, zarówno jak i zbieżny, może mieć przyczyny w zmianach w rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej. Leczenie tego schorzenia jest bardzo istotne, ponieważ może ono doprowadzić do poważnych następstw, takich jak podwójne widzenie.

Zez rozbieżny i zbieżny – przyczyny powstawania

Zez rozbieżny lub zbieżny nie jest jedynie kwestią estetyki – określany jest jako choroba zezowa, polegająca na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Często towarzyszą mu zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. W przypadku zdrowych gałek ocznych ich poruszanie w różnych kierunkach następuje jednocześnie i harmonijnie, co umożliwia prawidłowa praca mięśni poruszających oczami.

W przypadku porażenia bądź niedowładu mięśni inne mięśnie, które nie uległy porażeniu, wykazują dominację. W konsekwencji tego procesu oko ustawia się w zezie o różnych kierunkach odchylenia. Porażenie mięśni może wystąpić w wyniku urazów, zakażeń oka, schorzeń ośrodkowego układu nerwowego czy nawet siatkówczaka, czyli nowotworu złośliwego oka, często występującego u dzieci.

Jednak przyczyny występowania zeza rozbieżnego nie są do końca znane. Może on wynikać z obciążenia genetycznego, dlatego jeżeli w rodzinie już wcześniej pojawiały się jego przypadki, ryzyko wystąpienia choroby jest wyższe.

Obejrzyj nasz film i zobacz, jak wygląda leczenie zeza

Zobacz film: Zez - jak wygląda leczenie? Źródło: Klinika urody.

Zez zbieżny, rozbieżny, skośny lub towarzyszący – rodzaje zeza

Wśród postaci zeza występują:

  • zez rozbieżny – pojawia się częściej u starszych dzieci; oczy ustawione są na zewnątrz, w kierunku skroni; przyczyną tej postaci zeza jest zazwyczaj krótkowzroczność;
  • zez zbieżny – występuje najczęściej u dwulatków i trzylatków; jedno oko lub oboje oczu ustawione są w kierunku przyśrodkowym, czyli skierowane w stronę nosa; jego częstą przyczyną jest nadwzroczność; w początkowej fazie zez zbieżny charakteryzuje niestałość, jednak objawy pojawiają się częściej z upływem czasu;
  • zez skośny – jedno z oczu ustawione jest w stronę brwi.

Istnieje również zez towarzyszący, który stanowi najczęściej występującą postać tej wady. Charakteryzuje go stałe wtórowanie w ruchach chorego oka oku prowadzącemu. Oko z zezem utrzymuje przy tym swój stały kąt odchylenia. Przy tym typie wady wzroku może nastąpić utrata równowagi sensorycznej obu oczu spowodowana odchyleniem osi jednego z nich. Mogą przez to wystąpić istotne zaburzenia czynnościowe – zwłaszcza w oku zezującym, które stopniowo traci zdolność widzenia pomimo prawidłowości anatomicznej w budowie aparatu percepcyjnego. Zaistniałe niedowidzenie sprawia, że obniża się ostrość wzroku – niejednokrotnie nawet zbliża się do ślepoty.

Czy masz wadę wzroku?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zez rozbieżny i inne jego formy – u dorosłych, dzieci i niemowlaków

Zez rozbieżny oraz inne jego postacie pojawia się najczęściej w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy proces umożliwiający łączenie obrazów odbieranych przez dwoje oczu w jeden nie jest dobrze wykształcony, a przy tym nie występuje także mechanizm odpowiadający za usuwanie nieprawidłowej fiksacji i umożliwienie umiejscowienia obrazów we właściwy sposób. U dzieci powyżej 3 miesiąca życia każda odmiana zeza wymaga ustalenia jego przyczyny i zastosowania indywidualnie dobranego leczenia.

Zez rozbieżny – leczenie i ćwiczenia

Jak każdy rodzaj zeza, tak też zez rozbieżny wymaga niezwłocznej konsultacji z okulistą, który przeprowadzi odpowiednie badanie, mające na celu potwierdzenie wady wzroku.

Lekarz zleca wykonanie testu naprzemiennego zasłaniania oczu. Obserwowane jest wtedy ustawienie gałek: czy wykonują ruchy, czy są ustawione spokojnie. Zdrowe oczy o równoległym ułożeniu nie ruszają się podczas ich naprzemiennego zasłaniania. Aktywność narządu obserwowana w chwili jej odsłaniania umożliwia wykrycie tzw. zeza ukrytego. Niezbędne jest również zbadanie dna oka m.in. pod kątem nowotworów. Celem przeprowadzenia testu należy zakroplić do oka środek rozszerzający źrenice – atropinę.

W przypadku zeza spowodowanego wadą wzroku lekarz zaleca noszenie szkieł korekcyjnych dobranych indywidualnie pod jej kątem. Specjalista dopasowuje także zestaw ćwiczeń, mających na celu zahamowanie postępowania zeza rozbieżnego – są to ćwiczenia mięśni oka, które odbywają się pod nadzorem lekarza w specjalistycznej poradni. Jeżeli rehabilitacja wzroku nie pomoże, niezbędne jest podjęcie leczenia operacyjnego. Zabieg chirurgiczny, mający na celu likwidację zeza, polega na interwencji na obszarze mięśni odpowiadających za pracę oka i poruszanie gałką oczną. Podczas operacji osłabione zostają mięśnie funkcjonujące zbyt intensywnie – ich przyczepy przesuwane są ku tyłowi. Te, które pracują zbyt słabo, zostają wzmocnione poprzez skrócenie.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej