Zespół zmęczonych oczu: przyczyny, objawy i leczenie przemęczonych oczu

Fot: pressmaster / stock.adobe.com

Zmęczone oczy są jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, związanych z nadmiernym wysiłkiem narządu wzroku. Za najczęstszą przyczynę takiego stanu chorobowego można uznać długotrwałą pracę przy komputerze. Leczenie przemęczonych oczu skupia się przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników wywołujących objawy tej dolegliwości. Niekiedy niezbędna jest konsultacja okulistyczna i wykonanie badania wzroku.

Zespół zmęczonych oczu jest jednym z najczęstszych podrażnień narządu wzroku. Jest to dolegliwość cywilizacyjna, związana ze zbyt częstym korzystaniem z komputerów, tabletów, smartfonów oraz innych urządzeń elektronicznych. Wpływ na pojawienie się zespołu zmęczonych oczu ma również zanieczyszczenie środowiska.

Objawy zespołu zmęczonych oczu

Zespół zmęczonych oczu, nazywany również syndromem widzenia komputerowego lub zespołem suchego oka, związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu łzowego. Film łzowy pełni bardzo ważną funkcję, m.in. oczyszcza narząd wzroku ze szkodliwych substancji, działa bakteriobójczo oraz chroni gałkę oczną przed podrażnieniami. U zdrowej osoby składa się on w 98,3% z wody, resztę stanowią: sole, białka i glikoproteiny. Z kolei u pacjenta z zespołem zmęczonych oczu występuje niedobór warstwy wodnej w filmie łzowym.

Zespół suchego oka jest chorobą przewlekłą i wieloobjawową, którą uważa się za jedno ze schorzeń cywilizacyjnych. Objawia się on: bólem głowy, poczuciem zmęczonych oczu, zaburzeniami widzenia, suchością oczu oraz bólem szyi i barków. Niekiedy dolegliwościom tym może towarzyszyć również zapalenie spojówek.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Przyczyny zespołu zmęczonych oczu

Przyczyny zespołu zmęczonych oczu mogą być zróżnicowane. Jednak najczęściej za wystąpienie objawów tej choroby odpowiada nadwerężenie narządu wzroku, m.in. przez: zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu i smartfonu. Tego typu urządzenia elektroniczne są częstym powodem występowania wad wzroku, ponieważ podczas ich używania spada częstotliwość mrugania

Wśród innych przyczyn występowania zespołu suchych oczu można wymienić: długotrwałe czytanie, długą jazdę samochodem oraz niekorzystne warunki środowiskowe (w tym przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza). Niekiedy zespół zmęczonych oczu może towarzyszyć zmianom hormonalnym, w tym przede wszystkim: menopauzie i związanym z nią obniżeniem poziomu estrogenów oraz niedoczynności i nadczynności tarczycy. Z kolei do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia syndromu zmęczonych oczu należy zaliczyć:

  • wiek powyżej 40. roku życia - u osób, którzy przekroczyły tę barierę wiekową, zachodzi stopniowy proces zaniku gruczołu łzowego,
  • noszenie soczewek kontaktowych, które powoduje nadmierne wysuszenie oczu,
  • niedobór witaminy A oraz kwasów tłuszczonych omega-3 i omega-6,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • ciążę i związane z nią zmiany hormonalne, 
  • przewlekły stres,
  • podrażnienie nerwu twarzowego, 
  • choroby autoimmunologiczne, w tym przede wszystkim: zapalenie stawów, rumień wielopostaciowy, marskość żółciowa oraz zapalenie mięśniowe. 

Leczenie zmęczonych oczu

Najistotniejszym elementem w leczeniu zespołu zmęczonych oczu jest, o ile jest to możliwe, wyeliminowanie czynników, odpowiadających za występowanie objawów tej dolegliwości. Najczęściej przyczyną zespołu suchych oczu jest długotrwałe używanie komputera, który jest podstawowym narzędziem pracy wielu osób. 

Dlatego też w wielu przypadkach, wyeliminowanie przyczyny nie jest możliwe. Wówczas należy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniej odległości od komputera (minimum 20 cm) oraz częstym robieniu przerw (10 minut po każdej godzinie pracy) i skupieniu w tym czasie wzroku na odlełym (najlepiej zielonym) punkcie.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na zmęczone oczy. Źródło: Klinika urody.

Przy leczeniu zespołu zmęczonych oczu wykorzystuje się preparaty sztucznych łez. Najlepiej wybierać krople pozbawione konserwantów, ponieważ przyczyniają się one do powstawania niepełnowartościowego filmu łzowego. 

Konsekwencją stosowania takich preparatów mogą być infekcje narządu wzroku. Najlepszą opcją jest zakup kropli, których skład zbliżony jest do składu naturalnych łez. Do leczenia zespołu suchych oczu wykorzystuje się również preparaty, które mają na celu pobudzić gruczoły łzowe do pracy.

Kolejnym bardzo ważnym elementem w leczeniu zespołu zmęczonych oczu jest dieta. Powinna składać się ona z produktów, bogatych w witaminę A oraz kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6. W diecie osób, zmagających się z problemem przemęczonych oczu powinny znajdować się takie produkty, jak: marchewka, pomidory, brzoskwinie, szpinak, natka pietruszki, koperek, orzechy, migdały, nasiona chia oraz tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, szczupak, dorsz).

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Farmakoterapię można uzupełnić, stosując domowe sposoby na zespół zmęczonych oczu. Należy przede wszystkim zadbać o poziom ich nawilżenia. Do tego celu najlepiej sprawdzi się przegotowana woda lub sól fizjologiczna. Oczy można przecierać również naparem ziół, najlepiej z: świetlika, rumianku i nagietka

Wszystkie te zioła wykazują działanie łagodzące i antybakteryjne. Kolejnym domowym sposobem na zmęczone oczy jest wykonywanie kompresów z kwasu bornego, który ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

takitamnick 12.11.2018r.

Dzięki ;D

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej