Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

mat. prasowe

Zespół suchego oka charakteryzuje się pieczeniem lub nadmiernym łzawieniem. Schorzenie spowodowane jest zbyt małą ilością filmu łzowego, który zapewnia prawidłowe nawilżenie oka. Skąd bierze się ta przypadłość, jak wygląda diagnoza i jak skutecznie ją leczyć?

Zdaniem wielu lekarzy zespół suchego oka można uznać za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego? Styl życia, który spora część z nas prowadzi i długie wpatrywanie się w ekrany smartfonów czy komputerów spowodowały, że mrugamy za rzadko. A im mniej mrugamy, tym gorzej nawilżone jest oko. 

Zespół suchego oka – skąd się bierze?

Zespół suchego oka to tak naprawdę zespół chorób, które sprawiają, że oko zaczyna wytwarzać zbyt mało filmu łzowego lub jego skład jest nieprawidłowy. Brak tego naturalnego nawilżenia prowadzi do wysychania spojówki i rogówki, a to sprawia, że oko piecze, zaczyna boleć i nadmiernie łzawić. Schorzenie najczęściej pojawia się u osób, które pracują przed komputerem lub długo przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach (suche powietrze „wypuszczane” przez klimatyzację może wysuszać oczy).

Zespół suchego oka znacznie częściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, a także u osób z chorobami autoimmunologicznymi, np. zapaleniem stawów, twardziną skórną, zespołem Sjögrena. Czasem zdarza się, że zespół suchego oka dotyka pacjentów z chorobami neurologicznymi oraz dermatologicznym. U niektórych osób zespół suchego oka to powikłanie po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, może być także spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie krwi, a także antykoncepcyjnych. Przypadłość znacznie częściej pojawia się u osób, które palą papierosy.

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu suchego oka należą pieczenie i uczucie suchości, ale nie jest to reguła. Przy zespole suchego oka mogą pojawić się:

  • surowicza wydzielina w worku spojówkowym;
  • przekrwienie oka;
  • ból;
  • obrzęk powieki;
  • światłowstręt;
  • uczucie piasku pod powiekami.

Mimo że objawy zespołu suchego oka są bardzo charakterystyczne, to dla pewności lekarz może zechcieć wykonać kilka badań. W pierwszej kolejności okulista sprawdzi tzw. czas przerwania filmu łzowego, czyli szybkość z jaką wysycha oko. Do badania używa się lampy szczelinowej. Przed wykonaniem testu czasami konieczne jest zaaplikowanie do oka kropli barwnika fluoresceiny.

Okulista może też sprawdzić, czy u chorego występują punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Aby to ocenić koniecznie jest zapuszczenie do oka specjalnych barwników. Dodatkowo lekarz może sprawdzić wysokość menisku filmu łzowego. Menisk łzowy jest u tych chorych niższy i poprzerywany. Lekarz może chcieć sprawdzić, czy wokół spojówki pojawiły się fałdy równolegle do krawędzi powieki. Tworzą się on tylko o osób z zespołem suchego oka.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Zespół suchego oka – jak leczyć?

Zespół suchego oka leczy się przede wszystkim objawowo. Chorzy muszą aplikować specjalne krople, które „uzupełniają” film łzowy i zapewniają właściwe nawilżenie oka. Jakie krople wybrać? Najlepiej Systane® Ultra. Dzięki zaawansowanej formule HP Guar + Anionom Boranowym precyzyjnie rekonstruują ubytki filmu łzowego. Krople można stosować z soczewkami kontaktowymi.

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej