Zespół niespokojnych nóg – przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

Fot: Dmytro Flisak / fotolia.com

Zespół niespokojnych nóg charakteryzuje się ciągłą potrzebą poruszania nogami, niekiedy także drętwieniem oraz mrowieniem nóg. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się zwykle wieczorem podczas odpoczynku, a mijają po zażyciu ruchu. Często syndrom niespokojnych nóg jest przyczyną bezsenności.

Zespół niespokojnych nóg (nazywany RLS lub zespołem Wittmaacka-Ekboma) jest chorobą, na którą zapada od 3,5% do 10% społeczeństwa. W znaczącej części to zaburzenie neurologiczne dotyka kobiet. Symptomy mogą wystąpić w każdym okresie życia, wśród nich wymienia się: zmęczenie, potrzebę poruszania nogami czy uczucie ciężkości. To sprawia, że osoba chora nie jest w stanie w odpowiednim stopniu zregenerować się w czasie snu. W większości przypadków zespół niespokojnych nóg jest spowodowany nieprawidłowościami występującymi w genach chorego. Pierwsze objawy są mało uciążliwe, jednak z czasem stają się bardziej dokuczliwe i częściej się pojawiają. Schorzenie może zostać skutecznie wyleczone.

Zobacz też: Zimne dłonie i stopy - sposoby na wychłodzone kończyny

Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg?

Właściwie przyczyny pojawienia się syndromu niespokojnych nóg nie są znane. Specjaliści wykluczyli jednak podłoże psychiczne. Schorzenie występuje na przykład u osób chorujących na niewydolność nerek. Inną przyczyną jest przyjmowanie leków albo wada unerwienia (np. przy cukrzycy). Najczęściej RLS towarzyszy brak żelaza, stąd choroba szczególnie dotyka kobiety w ciąży. Może być mylona z nocnymi kurczami mięśni, które należy leczyć preparatami rozluźniającymi. W przypadku syndromu niespokojnych nóg nie przynoszą one efektów.

Dużą rolę przy pierwotnej (dziedzicznej) postaci syndromu niespokojnych nóg odgrywa niedobór dopaminy. Objawy występują po 20. roku życia i z czasem się nasilają. W połowie przypadków choroba jest uwarunkowana genetycznie oraz występowała już w rodzinie. Natomiast przy odmianie wtórnej wpływ na nią mogą mieć:

  • choroby (w tym cukrzyca, mocznica, niewydolność nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Friedreicha, zespół piekących stóp, przewlekła niewydolność żylna, stwardnienie zanikowe boczne czy stwardnienie rozsiane),
  • leki (m.in. antydepresyjne czy przeciwpsychotyczne),
  • za mała ilość żelaza,
  • niedobór dopaminy w mózgu,
  • uszkodzenia korzeni nerwowych czy rdzenia kręgowego,
  • polineuropatie,
  • za mała ilość witaminy B12 w organizmie.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Zobacz też: Obrzęk limfatyczny nóg i rąk - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Chorzy często nie potrafią wyjaśnić objawów syndromu niespokojnych nóg. To pokazuje, że symptomy są trudne do jasnego określenia. Występuje m.in. mrowienie, drganie, drętwienie, swędzenie czy zmiany temperatury nóg. Te odczucia są zlokalizowane najczęściej w okolicach mięśni podudzia i kości. Osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg opisują objawy w formie „bąbelków w żyłach”. Ponadto często budzą się w nocy, prostują i zginają nogi, przewracają się z jednego boku na drugi, a nawet wstają i chodzą po pokoju. Natomiast w ciągu dnia, gdy chory długo powinien pozostawać w niezmienionej pozycji, z powodu syndromu może odczuwać potrzebę przekręcania się lub rozprostowywania nóg. Ponadto syndrom niespokojnych nóg może zmniejszyć efektywność w pracy, zaburzać pożycie seksualne, wzbudzać konflikty rodzinne, a nawet wywołać depresję.

Zespół niespokojnych nóg – domowe sposoby

Aby złagodzić syndrom niespokojnych nóg, można spróbować domowych sposobów. Przede wszystkim należy dbać o higienę snu. Dodatkowo należy wystrzegać się środków, które nasilają objawy choroby, w tym alkoholu, kawy, nikotyny czy leków nasennych. W wielu przypadkach skuteczny jest ruch, m.in. jazda na rowerze (również stacjonarnym), taniec, joga, masaże czy pływanie. Chorzy mogą próbować także różnego rodzaju rozrywek intelektualnych, które odwracają uwagę od nieprzyjemnych symptomów, są to: oglądanie filmów, rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry komputerowe, scrabble, szachy czy czytanie książek.

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg?

Osoba, która zauważy symptomy mogące świadczyć o syndromie niespokojnych nóg, powinna niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Zespół niespokojnych nóg jest diagnozowany przez lekarza w czasie pogłębionego wywiadu, pomagającego wykluczyć wtórną postać choroby, która pojawia się w wyniku innych schorzeń. Podczas przeprowadzania diagnozy lekarz najczęściej opiera się na 4 podstawowych pytaniach:

  • Czy nieprzyjemne objawy występują w dolnych kończynach?
  • Czy pojawiają się one podczas odpoczynku?
  • Czy ruch pozwala pozbyć się nieprzyjemnych objawów?
  • Czy najczęściej dolegliwości występują w nocy i wieczorem?

Odpowiedzi twierdzące świadczą o istnieniu RLS. Wskutek braku informacji na temat czynnika inicjującego, nie ma odpowiednich metod leczenia syndromu niespokojnych nóg. Teoretycznie powinno się stosować kilka rodzajów leków. Za najskuteczniejsze uważane są preparaty, które zawierają lewodopę albo inne substancje odpowiadające za łączenie się z receptorem i powodujące reakcję w komórce. Ponadto przy zespole niespokojnych nóg można wykorzystywać leki opioidowe lub z grup gabapentyn i benzodiazepiny. Chory powinien także dbać o to, aby w jego organizmie nie zabrakło żelaza, a w razie wystąpienia niedoboru uzupełnić je za pomocą np. tabletek.

Długość leczenia syndromu niespokojnych nóg jest uzależniona od częstotliwości, z jaką pojawiają się symptomy, oraz od nasilania się choroby. W niektórych przypadkach preparaty podawane są przez pewien okres, tylko gdy objawy ulegają zaostrzeniu (np. kilka razy na miesiąc). Inni chorzy muszą przyjmować leki systematycznie przez cały czas, nawet przez wiele lat. Skuteczne leczenie wymaga odpowiedniej diagnozy. Terapia zazwyczaj skupia się na łagodzeniu objawów bądź – jak w przypadku postaci wtórnej – wyleczenia choroby, która powoduje syndrom.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

michał 18.10.2018r.

Miałem objawy swędzenia, kłucia (jakby igłą kłucie, swędzenie i rozciągnięcia). Wina była chińskich klapkach w których chodziłem. Omijać chińskie produkty które zawierają gumę lub gumo podobne.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej