Zespół miasteniczny paraneoplastyczny Lamberta-Eatona – objawy

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Zespół miasteniczny Lamberta i Eatona (Lamberta-Eatona) jest określony jako zespół paraneoplastyczny, ponieważ współistnieje często z innymi chorobami nowotworowymi. Objawy obejmują przede wszystkim osłabienie mięśni ramion i ud.

Zespół miasteniczny Lamberta-Eatona jest rzadko występującą chorobą. Na ogół występuje u chorych na nowotwory złośliwe, np. płuc czy jelita grubego. Najczęściej choroba pojawia się po 40. roku życia. Niejednokrotnie poprzedza rozpoznanie choroby nowotworowej. Dlatego też zespół ten można określić jako zespół paraneoplastyczny, czyli współistniejący lub poprzedzający chorobę nowotworową.

Co to jest zespół Lamberta-Eatona?

Zespół Lamberta i Eatona to skrócona nazwa zespołu miastenicznego Lamberta i Eatona. Jest to schorzenie polegające na zaburzeniu przekazywania impulsów nerwowych z układu nerwowego do mięśni szkieletowych. Przyczyną choroby jest niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom. Dlatego też choroba Lamberta-Eatona jest określana mianem choroby autoimmunologicznej.

Objawy zespołu Lamberta i Eatona

Podstawowym objawem zespołu miastenicznego Lamberta i Eatona jest osłabienie mięśni, szczególnie ramion i ud. Chorzy mają problem z wchodzeniem po schodach, unoszeniem rąk do góry, a poza utrudnioną motoryką cierpią z powodu bólu mięśni o różnym nasileniu. Objawy dodatkowe zespołu Lamberta-Eatona to:

  • zaburzenia wydzielania potu (zmniejszona potliwość),
  • impotencja,
  • przewlekła suchość w jamie ustnej

Rozpoznanie i leczenie zespołu Lamberta i Eatona

Kiedy zauważy się znaczne osłabienie mięśni ud i ramion, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie ma uchwytnej przyczyny tego stanu, może okazać się, że rzeczywiście zespół Lamberta i Eatona to zespół paraneoplastyczny. Tym samym wczesne wykrycie choroby współistniejącej, czyli choroby nowotworowej, ma kluczowe znaczenie dla jej leczenia. Lekarzem zajmującym się objawami zgłaszanymi w zespole Lamberta i Eatona jest neurolog. Wykona on badanie elektromiograficzne określające przewodzenie mięśniowe, na podstawie którego może rozpoznać daną jednostkę chorobową. Dalsze badania diagnostyczne powinny być ukierunkowane na poszukiwanie zasadniczej choroby nowotworowej. Najczęściej w tym celu wykonuje się badania obrazowe, zaczynając od najczęściej współistniejących nowotworów, jak np. rak płuc czy nowotwory jelita grubego.

Objawy nasilają się na skutek upału, gorącej kąpieli, infekcji układowej czy gorączki.

Leczenie choroby Lamberta i Eatona

Zasadniczo w leczeniu choroby Lamberta-Eatona chodzi o leczenie choroby nowotworowej. Jeśli objawy Lamberta i Eatona stają się bardzo obciążające, konieczne bywa wykonanie plazmaferezy, czyli procedury oczyszczenia osocza krwi z krążących kompleksów immunologicznych. W zespole Lamberta i Eatona konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie używek.

Rokowanie w chorobie Lamberta-Eatona

Rokowanie w zespole miastenicznym Lamberta i Eatona jest zależne od tego, czy zostanie wykryty nowotwór, a także od tego, jaki to jest typ nowotworu. Niestety rak płuc czy rak jelita grubego nie rokują najlepiej, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie.

Jak działa układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.11.2018,
Opublikowano: 13.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej