Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

mat. prasowe

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Nie każda opalenizna to złoto. Obalamy słoneczny mit

Gładka, równomierna opalenizna to piękna pamiątka po wakacjach. Wiele osób, aby przyspieszyć brązowienie skóry, stosuje różnorodne “tricki”, takie jak bardzo długie przebywanie na słońcu, czy rezygnacja ze stosowania kremów z filtrem.

Obie te praktyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - ostrzega Gabriela Waszczak, założycielka kliniki Nombre D’or. - Promieniowanie UVB jest niezbędne naszemu organizmowi do produkcji witaminy D, ale jednocześnie przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry przyspieszając rozpad włókien kolagenowych, powstawania przebarwień, fotodermatoz, oparzeń słonecznych czy w najgorszym przypadku rozwoju nowotworów skóry. Dlatego wychodząc na słońce należy bezwzględnie stosować preparaty z filtrami zarówno na twarz, jak i całe ciało - kontynuuje ekspertka.

Wraz ze wzrostem świadomości negatywnego oddziaływania promieni słonecznych na skórę wzrasta różnorodność kosmetyków zawierających filtry. Obecnie są to nie tylko typowe kremy do opalania, ale również balsamy, świetnie wchłaniające się żele do stosowania pod makijaż, podkłady czy nawet maski do włosów i odżywki. Nie przeszkadzają one w absorpcji odpowiedniej dawki UVB przez naszą skórę, a jednocześnie zapobiegają skutkom ubocznym związanym z promieniowaniem.

mmat. prasowe 

Kto powinien unikać opalania?

Niegdyś uważano, że słońce ma właściwości lecznicze i może zniwelować trądzik. Tymczasem promienie słoneczne wyłącznie nasilają produkcję sebum, będącego pożywką dla bakterii Cutibacterium acnes. Pod ich wpływem pogrubia się warstwa rogowa naskórka, przez co ujścia gruczołów łojowych mogą się zatykać, a ryzyko powstawania nowych ognisk zapalnych się zwiększa.

W przypadku trądziku różowatego słońce może nasilać pękanie naczynek krwionośnych i prowadzić do mocniejszego rumienia. Dlatego osoby z cerą trądzikową i naczyniową powinny zrezygnować z długiego przebywania na słońcu i stosować preparaty z możliwie wysokimi filtrami.

Reasumując, latem jak najbardziej warto korzystać z możliwości przebywania na świeżym powietrzu, jednak do ekspozycji na działanie promieni słonecznych warto podchodzić z umiarem. Najlepiej unikać przebywania na słońcu między godziną 12 a 14 i zawsze stosować sprawdzone preparaty z wysokimi filtrami: niezależnie od tego, czy jesteśmy na plaży, czy spędzamy dzień w mieście.

Data aktualizacji: 09.05.2023,
Opublikowano: 09.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej