Zatrucie jadem kiełbasianym – botulizm. Po jakim czasie występują objawy?

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym, może powstać w wyniku spożycia nieprawidłowo przechowywanej żywności domowej produkcji. Leczenie polega na jak najszybszym podaniu antytoksyny przeciwbotulinowej.

Botulizm jest zespołem objawów klinicznych wynikających z zatrucia jadem kiełbasianym, czyli neurotoksyną bakteryjną. Objawia się przede wszystkim porażeniem wiotkim mięśni. Czynnikiem etiologicznym jest bakteria beztlenowa – laseczka Clostridium botulinum.

Botulizm – mechanizm powstawania choroby

Laseczki Clostridium botulinum wytwarzają przetrwalniki rozpowszechnione w glebie. Mogą przetrwać wiele lat w środowisku, a zakazić można się nimi przez spożycie skażonego pokarmu. Drogą szerzenia się bakterii jest więc droga pokarmowa. Istnieje możliwość zakażenia przyrannego czy postaci inhalacyjnej, będącej efektem aktu terroryzmu, jednak w ostatnim czasie w naszym kraju odnotowano wyłącznie pokarmowe przypadki zakażeń. Wyróżniono 7 typów toksyny botulinowej oznaczonych odpowiednio literami A–G. Człowiek najczęściej zaraża się typem A i B.

Do źródeł pokarmowych zakażenia należą przetwory, najczęściej domowej produkcji, spełniające kilka kryteriów:

  • bez dopływu powietrza,
  • mała zawartość soli,
  • mała zawartość azotanów,
  • mała zawartość cukru,
  • mała kwasowość.

Powyższe kryteria spełniają najczęściej domowej roboty konserwy – weki mięsne, weki warzywne, czosnek, mięsa lub ryby w oleju, warzywa lub ziemniaki trzymane przez długi czas w folii. Dlatego tak ważne w profilaktyce tej bakterii jest odpowiednie przechowywanie domowej żywności.

Laseczki jadu kiełbasianego mogą pojawić się również w miodzie. Rzadko występują w ilości mogącej wywołać objawy u dorosłych, jednak mogą zaszkodzić niemowlętom.

Zatrucie jadem kiełbasianym

Bakteria nie działa bezpośrednio, tylko produkuje toksynę botulinową, czyli powszechnie znany jad kiełbasiany. Toksyna przenika do krwi, a następnie blokuje wydzielanie neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina z zakończeń nerwów ruchowych. Objawem klinicznym tego działania jest porażenie wiotkie mięśni i zaburzenie funkcjonowania układu przywspółczulnego. Toksyna nie dostaje się bezpośrednio do ośrodkowego układu nerwowego, nie wnika też przez skórę (oczywiście nieuszkodzoną).

Po jakim czasie występują objawy zatrucia jadem kiełbasianym?

Należy zaznaczyć, że nie jest to choroba, którą można się zarazić od innej osoby. Okres wylęgania zależy od tego, ile bakterii zostanie spożyte i jak szybko zostaną one wchłonięte. To, po jakim czasie występują objawy zatrucia, wpływa na nasilenie objawów i stopień ciężkości choroby. Średni czas od spożycia do wystąpienia objawów wynosi 12–72 godziny.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Bez względu na typ zatrucia, objawy botulizmu są podobne:

  • wiotkie porażenie mięśni – główny objaw (rozpoczyna się od drobnych mięśni unerwionych przez nerwy czaszkowe w obrębie twarzy i symetrycznie schodzi w dół),
  • niemożność przełykania,
  • bezgłos,
  • zaburzenia mowy,
  • podwójne widzenie,
  • niewydolność oddechowa,
  • suchość w ustach,
  • zaburzenia świadomości aż po śpiączkę,
  • osłabienie kończyn,
  • opadanie powiek,
  • porażenie mięśni okoruchowych,
  • osłabienie mimiki twarzy,
  • rozszerzenie źrenic,
  • wymioty,
  • bóle brzucha.

Rozpoznanie zatrucia jadem kiełbasianym

Podstawą laboratoryjną rozpoznania zatrucia toksyną botulinową jest wykrycie jej w surowicy, stolcu lub produkcie spożytym przez chorego. Materiał do badania powinien być pobrany przed rozpoczęciem leczenia, uniemożliwiającym przeprowadzenie rzetelnego badania.

Rokowanie w botulizmie i leczenie

Większość chorych na botulizm zdrowieje zupełnie, jednak jest to proces długotrwały (nawet do kilku miesięcy). Najdłużej ustępują zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Powikłania w postaci duszności chory może odczuwać jeszcze przez wiele lat.

Podstawą leczenia jest antytoksyna przeciwbotulinowa. Przed podaniem wykonuje się próbę uczuleniową na białko końskie, ponieważ preparat ten jest wykonywany z końskiej surowicy. Im szybciej poda się antytoksynę, tym większe prawdopodobieństwo ochrony nerwów i ograniczenia ciężkości choroby. Lek nie odwraca powstałych już niedowładów.

Celem wczesnego zapobiegania powikłaniom zatrucia powinno się przeprowadzić płukanie żołądka i głębokie lewatywy. W przypadku botulizmu przyrannego wskazana jest antybiotykoterapia. Nie zaleca się stosowania aminoglikozydów, także klindamycyny, ponieważ mogą nasilać blokadę nerwowo-mięśniową.

Zapobieganie botulizmowi

Nie ma szczepień ochronnych ani żadnej immunoprofilaktyki biernej zalecanej po ekspozycji na dany patogen.

Do głównych zasad profilaktycznych należy odpowiednie przygotowywanie żywności. Gotowanie przez co najmniej 30 min, a także marynowanie, dodawanie dużej ilości cukru lub soli do przetworów, przechowywanie słoików w lodówce lub zamrażarce zapobiegają skutecznie rozwojowi bakterii.

Ważne jest unikanie spożywania podejrzanych pokarmów, a w razie wątpliwości co do ich bezpieczeństwa konieczne jest dodatkowe zagotowanie przed spożyciem. Każde produkty nieświeże lub zepsute należy wyrzucać. Przed otwarciem konserwy należy zawsze sprawdzać wieko. Jeśli jest uwypuklone (skutek wytworzenia gazów przez Clostridium botulinum), w ogóle nie należy spożywać produktu.

By zapobiec botulizmowi niemowląt, w pierwszym roku życia dziecka nie wolno podawać mu miodu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Bromadiolon – środek gryzoniobójczy o wysokiej toksyczności. Jakie objawy towarzyszą zatruciu trutką na szczury?

Bromadiolon jest wysoce toksycznym środkiem gryzoniobójczym. Jego spożycie przez zwierzę lub człowieka przy braku natychmiastowej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Charakterystycznym objawem jego obecności we krwi są wybroczyny w spojówce oka i bladość powłok skórnych.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Jak przechowywać żywność, by była dłużej świeża i zachowała smak?

Twoja lodówka pęka w szwach od zapasów. Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża i nic się nie marnowało? Warto skorzystać z kilu rad Michela Morana, który na sprawach kuchennych zna się najlepiej! Dowiedz się też, jak długo poszczególne produkty nadają się do jedzenia?

Czytaj więcej
Zatrucie wodne a zatrucie wodą – podobne pojęcia, różne choroby

Zatrucie wodą z kranu czy basenu to zupełnie inny typ schorzenia niż zatrucie wodne. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ określają skrajnie różne stany, niezwiązane ze sobą. Inne są też objawy i leczenie.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Czytaj więcej
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia

Nowiczok to środek paralityczno-drgawkowy, który stanowi broń chemiczną. Zatrucie nim objawia się początkowo zwężeniem źrenic, szklistością oczu, pianą na ustach i konwulsjami. Letnią porą wystarczy tylko 2 g substancji, by uśmiercić nawet 500 osób. Nowiczoka prawdopodobnie użyto do zabicia Skripala.

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej
Objawy Salmonelli - jakie występują najczęściej?

Salmonellozy to grupa chorób powodująca ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy Salmonelli zazwyczaj ustępują szybko, jednak niektóre grupy chorych są bardziej narażone na jej ciężki przebieg oraz wystąpienie powikłań.

Czytaj więcej