Zastosowanie promieniowania ultrafioletowego (UV) w kosmetologii – rodzaje promieniowania UV, fototerapia i zastosowanie promieniowania w lampach do paznokci 

Fot: utkamandarinka / stock.adobe.com

Wiele mówi się na temat szkodliwości promieniowania ultrafioletowego (UV), a przy tym pomija się jego zbawienne właściwości, które cenione są przede wszystkim przez dermatologów. Promieniowanie UV wykazuje działanie immunomodulujące oraz przeciwzapalne, które pozwala na za leczenie wielu chorób skóry w tym, m.in. trądziku, łuszczycy, twardziny skórnej oraz atopowego zapalenia skóry. Promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane jest w fototerapii, czyli leczeniu światłem. Nie bez znaczenia jest to, że ten typ promieniowania stosowany jest również w lampach, służących do utwardzania lakieru hybrydowego.

Już w czasach starożytności doceniano pozytywny wpływ światła słonecznego na samopoczucie i kondycję psychiczną. Szczególną popularnością promieniowanie słoneczne cieszyło się w XIX w., kiedy to wykorzystywano je do leczenia gruźlicy. Lecznicze zastosowanie tego rodzaju promieniowania zyskiwało na popularności, aż do momentu wynalezienia antybiotyków. Obecnie promieniowanie UV wykorzystywane jest w kosmetologii i dermatologii.

Rodzaje promieniowania ultrafioletowego wykorzystywanego w kosmetologii

Promieniowanie ultrafioletowe (UV), zwane także promieniowaniem nadfioletowym, może oddziaływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na organizm człowieka. Niebezpieczna dla zdrowia jest w szczególności zbyt długa ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony (kremów z filtrem). Wśród typów promieniowania ultrafioletowego można wyróżnić:

  • promieniowanie UVC, które charakteryzuje się długością fal na poziomie 100-280 nanometrów. Jest ono pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, dlatego też nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Tego typu promieniowanie nie jest wykorzystywane w kosmetyce,
  • promieniowanie UVB, które charakteryzuje się długością fal na poziomie 290-320 nanometrów i stanowi ok. 5% promieniowania UV, które dociera do ziemi. Ten rodzaj promieniowania odpowiada za poparzenia skórne, opaleniznę, a także przyśpiesza proces starzenia się skóry i jest odpowiedzialny za większość nowotworów skóry,
  • promieniowanie UVA, charakteryzuje się największą długością fal (320-400 nanometrów) i stanowi 95% promieniowania UV, docierającego do powierzchni ziemi. Przyczynia się do fotostarzenia się skóry, a także do zmian o charakterze nowotworowym [1].

Fototerapia (światłoterapia) – leczenie światłem

Fototerapia, nazywana również światłolecznictwem, jest popularną metodą leczenia, stosowaną zarówno w kosmetologii, jak i w dermatologii. Wyróżnia się helioterapię, do której wykorzystuje się naturalne źródła światła, a także aktynoterapię, w których stosuje się specjalistyczne lampy. Rodzajem fototerapii, w którym wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe jest fotochemioterapia, w ramach której wyróżnia się, m.in.:

  • PUVA – fotochemioterapię klasyczną, w której wykorzystuje się naświetlanie promieniowaniem UVA, charakteryzujące się długością fal na poziomie 320-400 nanometrów,
  • UVB-broad band, przy którym stosuje się naświetlania promieniowaniem UVB na poziomie 280-320 nanometrów,
  • SUP – selektywną fototerapię, w której wykorzystuje się promieniowanie o zakresie nieprzekraczającym 325 nanometrów.

Fotochemioterapię stosuje się przede wszystkim w leczeniu ciężkich przypadków: łuszczycy, twardziny skórnej, bielactwa, a także atopowego zapalenia skóry. Wśród wskazań do tej metody leczenia wymienić można również: łojotok twarzy, łysienie plackowate, łupież oraz trudno gojące się rany [2]. Fotochemioterapii nie mogą wykonywać osoby, zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi skóry, chorobą nowotworową, gruźlicą płuc, trądzikiem różowatym, nadczynnością tarczycy, niskim ciśnieniem tętniczym, padaczką, uczuleniem na światło, liszajem rumieniowym, a także toczniem układowym. Ponadto przeciwwskazaniem do fotochemioterapii są również: znamiona barwnikowe i przebarwienia pigmentacyjne.

Lampy UV do paznokci – wpływ na zdrowie

Promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnie stosowane w lampach, przeznaczonych do utwardzania hybryd, żelu czy akrylu na paznokciach. Tego typu lampy, podobnie jak naturalne promieniowanie słoneczne, również mogą przyczyniać się szybszego starzenia się skóry, powstawania przebarwień, a także do nowotworów skóry. W tym kontekście nie bez znaczenia jest to, że skóra na rękach jest bardzo wrażliwa, dlatego przed utwardzaniem lakieru hybrydowego należy nałożyć na dłonie krem z filtrem ochronnym. Można również założyć na nie specjalistyczne rękawiczki, wykonane z polimeru, chroniącego skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Zobacz film: Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

[1] Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Promieniowanie nadfioletowe – zasady zapobiegania negatywnym skutkom zdrowotnym, „Bezpieczeństwo Pracy” 2008 nr 11.

[2] Wolska H., Zastosowanie fotochemioterapii w innych, poza łuszczycą, chorobach dermatologicznych, „Przegląd Dermatologiczny” 2001 nr 88.

Data aktualizacji: 28.11.2017,
Opublikowano: 28.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej