Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

Fot: istockphoto.com / astrosystem

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania urazów i zespołów przeciążeniowych. Prawie połowa wszystkich urazów diagnozowanych w medycynie sportowej to urazy wynikające z przeciążenia.

Zespoły przeciążeniowe to przewlekłe urazy powstające pod wpływem powtarzającego się obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego bez odpowiedniego odpoczynku i regeneracji. Ból będący wynikiem przeciążeń dotyka ok. 35% populacji osób dorosłych. Zespoły przeciążeniowe poprzedzają poważne urazy sportowe takie jak naciągnięcia czy zerwania przyczepów ścięgien lub mięśni, zwichnięcia, a nawet złamania kości.

Jak zapobiegać urazom przeciążeniowym?

Główną przyczyną urazów przeciążeniowych są zbyt intensywne treningi słabo dostosowane do możliwości wydolnościowych organizmu. Dodatkowo urazom przeciążeniowym sprzyjają twarde powierzchnie treningowe oraz korzystanie z nieodpowiedniego sprzętu. Kolejnym elementem predysponującym osoby uprawiające sport do urazów przeciążeniowych jest brak ogólnego przygotowania organizmu, co skutkuje zmniejszoną elastycznością i siłą mięśni. Wady postawy powstałe w wieku dziecięcym również prowadzą do urazów przeciążeniowych.

Źródło: Elmetacin

Pamiętaj o konieczności wykonywania ćwiczeń korygujących wady postawy

Przed rozpoczęciem intensywnego uprawiania sportu należy odwiedzić fizjoterapeutę, który pomoże dobrać ćwiczenia korygujące wady postawy i przygotowujące organizm do wzmożonego wysiłku. Kolejny etap to systematyczne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

Kiedy można podejrzewać uraz przeciążeniowy?

Pierwszym objawem wskazującym na ryzyko urazu jest ostry ból pojawiający się w trakcie ćwiczeń. Naturalnym mechanizmem obronnym, jaki uruchamiamy uprawiając sport, jest oszczędzanie bolącego miejsca, np. zmiana ustawienia stopy w trakcie biegu czy utykanie, co nasila przeciążenie innych elementów układu ruchu i powoduje kolejne nawarstwianie się mikrourazów.

W przypadku pojawienia się bólu w trakcie uprawiania sportu należy wdrożyć:

  • odpoczynek od czynności sprawiających ból,
  • okłady z lodu
  • stosowanie niesteroidowych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (NLPZ)

NLPZ do stosowania miejscowego skutecznie i bezpiecznie uzupełniają terapię mikrourazów. NLPZ mogą być stosowane ogólnie (doustnie) i miejscowo, np. w formie żeli, maści czy sprayów.

W leczeniu mikrourazów lepiej unikać stosowania NLPZ działających ogólnoustrojowo ze względu na zwiększone ryzyko objawów ubocznych (dolegliwości gastryczne, zaburzenia krzepnięcia, uszkodzenie nerek).

Zastosowanie NLPZ miejscowo pozwala skutecznie ograniczyć ból i stan zapalny w miejscu urazu przy zachowaniu bezpieczeństwa terapii. Zastosowanie NLPZ w formie sprayu jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią maści, kremów. Jedną z korzyści podania leku w postaci aerozolu jest brak konieczności wcierania preparatu po aplikacji.

Elmetacin® (Indometacinum) to skuteczne uzupełnienie terapii urazów przeciążeniowych ze względu na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Elmetacin® zastosowany miejscowo pozwala uzyskać w krótkim czasie terapeutyczne stężenia indometacyny w tkankach zmienionych chorobowo. Warunkuje to szybkie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Niskie stężenie indometacyny w krążeniu ogólnoustrojowym pozwalają uzyskać optymalny profil bezpieczeństwa terapii (ograniczone ryzyko działań niepożądanych typowych dla NLPZ stosowanych doustnie). Bezproblemowa aplikacja leku pozwala na dużą wygodę w codziennym stosowaniu - przy stosowaniu sprayu Elmetacin® nie ma potrzeby wcierania preparatu w skórę.

Więcej o Elmetacin® na www:elmetacin.pl 

Data aktualizacji: 26.04.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej