Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Fot.: schegi / stock.adobe.com

Jak zachować się na stoku narciarskim, żeby nie stwarzać zagrożenia? Za co odpowiadają narciarze? Kiedy włączyć się do jazdy? Ponieważ sezon na sporty zimowe trwa w pełni, pora sprawdzić podstawowe zasady zachowania gwarantujące bezpieczeństwo na stoku.

Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na stoku przypomina co roku GOPR. Są to jednak zasady obowiązujące na wszystkich stokach świata - odpowiedzialna jazda ważna jest wszędzie i w każdych warunkach.

  • Wzgląd na innych

Każdy narciarz i snowboardzista musi uważać na innych - jazda na stoku powinna być ostrożna i z “oczami dookoła głowy”. Jeździć należy tak, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Warto także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu. Narty i deski powinno się kłaść tak, aby nie stracić nad nimi kontroli i by nie zaczęły same zjeżdżać ze stoku. 

  • Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Użytkownicy stoków narciarskich powinni dostosować swoją jazdę do posiadanych umiejętności i panujących warunków atmosferycznych. Większość kolizji na stokach spowodowana jest zbyt szybką, brawurową jazdą. Jak przypomina GOPR:

Należy poruszać się wolno w miejscach o ograniczonej widoczności, na garbach i przełamaniach,w okolicach wyciągów oraz na zakończeniu trasy.
  • Wybór toru jazdy

Na stokach panuje zasada, że pierwszeństwo mają narciarze znajdujący się niżej - czyli przed nami. W trakcie jazdy musimy wybrać taki tor jazdy, aby ni zagrażać nikomu, także narciarzowi jadącemu przed nami. Nie wolno także zjeżdżać z wyznaczonej trasy - w razie wypadku narciarz poza trasą może pozostać niezauważony!

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

  • Wyprzedzanie

Narciarz wyprzedzający ponosi odpowiedzialność za manewr. Można wyprzedzać z każdej strony jednak w taki sposób, żeby nie ograniczać osoby wyprzedzanej.

  • Włączanie się do ruchu

Rozpoczynając jazdę - bez względu na to, czy włączamy się do ruchu na początku trasy, czy po krótkim postoju, mamy obowiązek rozejrzeć się. Należy zachować ostrożność i rozpocząć jazdę tak, aby nie stwarzać zagrożenia.

  • Zatrzymywanie się na trasie i upadki

Nie powinno się zatrzymywać na trasie, zwłaszcza w miejscach zwężenia i o ograniczonej widoczności. W przypadku upadku należy jak najszybciej usunąć się na bok.

Pamiętajmy także, że na stokach nie powinno się poruszać pieszo. W takiej sytuacji najlepiej zejść z trasy lub iść jej bokiem. 

  • Wypadek

W razie wypadku narciarze będący świadkami zdarzenia mają obowiązek pospieszyć z pomocą. Podczas wypadku wszyscy uczestnicy, a także świadkowie, mają obowiązek ujawnić swoją tożsamość.

Polecamy: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Odpowiedzialna jazda, dostosowana do posiadanych umiejętności jest warunkiem bezpieczeństwa na stoku. Stosowna prędkość pozwoli na wykonanie manewrów wymijających nawet, jeśli przed nami ktoś się przewróci lub niespodziewanie pojawi się mulda. Ważny jest także wybór trasy. Dzielimy je na:

trasy zielone - są to stoki o niewielkim nachyleniu, przystosowane dla każdego. W praktyce niemożliwe jest rozwinięcie na nich dużej prędkości. Są polecane dla osób początkujących, a także dla dzieci. Nie spotkamy na nich narciarzy ceniących sobie brawurową jazdę.

trasy niebieskie - są to najpopularniejsze stoki. Spotkamy na nich początkujących, ale także i tych już dobrze wyszkolonych narciarzy. Trasy niebieskie mają wyższy stopień nachylenia od zielonych, nie będzie możliwości by odpychać się na nich kijkami.

trasy czerwone - tylko zaawansowani narciarze powinni czuć się spokojnie na tego typu stokach. Są one ostre, pełne niespodzianek jak muldy, garby, a nawet lód.

trasy czarne - najtrudniejsze trasy. Nie są polecane dla osób kiepsko jeżdżących. Spotkać na nich można wszystko, co utrudnia jazdę. 

Pamiętaj! Przed jazdą na stoku warto zadbać o prawidłowe rozgrzanie stawów. 

Warto przeczytać: Rozgrzewka - najważniejszy punkt treningu

Wybierając się na stok należy unikać jazdy w pojedynkę, w grupie jest o wiele bezpiecznej. Zawsze należy mieć przy sobie telefon komórkowy oraz zapięty kask. Na koniec przypominamy także o tym, by nie spożywać alkoholu przed i w trakcie jazdy. 


Zobacz film: Jak przygotować się do wyjazdu na narty? Źródło: X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 29.01.2018,
Opublikowano: 07.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej