Zobacz zapis czatu z laryngologiem dr. Michałem Michalikiem

Fot: archiwum prywatne

Zapraszamy na czat z laryngologiem - możecie pytać o problemy z zatokami, o krzywą przegrodę nosową, o choroby uszu - na wszystkie Wasze pytania odpowie znany laryngolog, dr Michał Michalik.

Masz nawracające problemy z zatokami? A może Twoje dziecko męczą nawracające infekcje ucha? Zastanawiasz się, czy trzeba się przebadać w kierunku przerostu trzeciego migdałka? Na Wasze pytania odpowiadał znany laryngolog, dr Michał Michalik.

Problemy z zatokami

Zatoki dzielimy na sitowe, czołowe, szczękowe i klinowe. Pierwszym objawem zwiastującym problemy z zatokami jest katar. Jednak nie każdy katar oznacza od razu chore zatoki. Przede wszystkim pojawiają się ból i uczucie rozpierania twarzy, ból głowy, kaszel, ból ucha. Może występować nieprzyjemny zapach z ust, a katar nie jest wodnisty. Wydzielina z nosa jest zielona i gęsta. 

Chore zatoki to problem - wymagają płukania, a czasem antybiotykoterapii. Przy ostrym stanie zapalnym może pojawić się gorączka.

Polecamy: Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok

Trzeci migdał

Problemy z przerostem migdałka gardłowego mają głównie dzieci. Objawy problemów to częste i nawracające infekcje ucha, katar, zatkany nos, chrapanie w nocy. Dzieci mogą gorzej się rozwijać, poprzez zbieranie się wydzieliny w uchu mogą cierpieć na niedosłuch. Lekarze często decydują się na usunięcie przerośniętego migdałka. Kiedy jest to wskazane?

Więcej: Powiększone migdały podniebienne i gardłowy. Objawy i leczenie

Operacja przegrody nosowej

Wiele problemów z układem oddechowym wynika z krzywej przegrody nosowej. Czy warto ją operować? Dowiedzcie się u eksperta - dra Michalika.

Warto wiedzieć: Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania

Dr Michał Michalik jest założycielem i właścicielem Centrum Medycznego MML. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych. Publikuje także prace naukowe, jest ekspertem i konsultantem naukowym portali medycznych i serwisów internetowych.

Specjalizuje się w otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi oraz medycynie lotniczej. Od początku swojej pracy interesował się chirurgią laryngologiczną, a wprowadzenie technik endoskopowych oraz innych mało inwazyjnych operacji laryngologicznych spowodowało jego zainteresowanie chirurgią precyzyjną. Przez lata działalności medycznej rozwijał prace z dziedziny Funkcjonalnej Endoskopowej Chirurgii Nosa i zatok. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął wykonywanie mało inwazyjnych zabiegów płukania zatok metodą Hydrodebrider. Wprowadził również metodę balonoplastyki zatok (cewnikowania endoskopowego zatok) oraz innowacyjną metodę poszerzenia ujść zatok XprESS. Założyciel pierwszego w Polsce Snoring Center – Centrum Leczenia Chrapania. W roku 2010 został wyróżniony przez dwa najbardziej prestiżowe stowarzyszenia leczenia zaburzeń snu – American Academy of Sleep Medicine oraz International Surgical & Sleep Society.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Często łapiesz katar lub masz problemy z zatokami? Poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 30.03.2019,
Opublikowano: 28.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Magda 30.03.2019r.

Witam
Mam pytanie odnośnie mojego czteroletniego synka. W dzień czasami tak chrycha, przypomina to nocne chrapanie. Co to może być?

Kris 30.03.2019r.

Ale czat...

AnnettAnnett 30.03.2019r.

I gdzie ten czat

M 30.03.2019r.

Gdzie jest ten czat?

Małgorzata 30.03.2019r.

Dobry wieczór Panie Doktorze. jak pomoc dziecku przy gestym żółtym katarze? czy sama moge go zwalczy czy tylko lekarz moze pomóc?

pedro 30.03.2019r.

gdzie ten czat?

Marek 30.03.2019r.

Fajny czat . Taki ze nie mo,na go zobaczyc ani sie nic dowiedzieć.

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej