Wady wzroku
Najczęściej spotykane wady wzroku to dalekowzroczność i krótkowzroczność. Ta pierwsza bywa także nazywana nadwzrocznością i występuje często u dzieci, co jest naturalne. Wraz z dojrzewaniem funkcje oka ulegają wyrównaniu, problem powrócić może na starość.
Każda nieskorygowana wada wzroku może powodować:
- ból, napięcie, zmęczenie i pieczenie oczu,
- mrużenie oczu w celu wyraźnego zobaczenia przedmiotów z bliskiej odległości,
- bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort okolicy oczu w wyniku długiej pracy przed monitorem komputera, czytania lub pisania.
Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność czy astygmatyzm można leczyć operacyjnie laserem lub specjalnie doszczepianymi soczewkami fakijnymi, ale najczęściej stosowane metody to korekcja za pomocą okularów i soczewek kontaktowych.
Jaskra, zaćma
Jaskra to bardzo poważna choroba oczu, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. W jaskrze dochodzi do zaniku niektórych włókien nerwowych, co w efekcie powoduje ubytki w polu widzenia. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne. Z kolei zaćma to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki – powodująca nieostre widzenie „jak za mgłą”. W obu przypadkach zalecane jest podjęcie leczenia.
Astygmatyzm
Astygmatyzm – czyli niezborność, to wada wzroku ale też czasem objaw poważnej choroby rogówki: stożka. Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieodpowiednie ukształtowanie przedniej części rogówki (czasem soczewki). Astygmatyzm można leczyć, a pani prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg specjalizuje się m. in. właśnie w stożka rogówki i korygowaniu astygmatyzmu.
Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg ukończyła studia na Warszawskiej Akademii Medycznej na I Wydziale Lekarskim.
Jest Dyrektorem banku Bank Tkanek Oka w Warszawie. Od 2004 r. jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego, od 2009 r. roku jest konsultantem województwa mazowieckiego ds. okulistyki. Od 2010 r. roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego a obecnie Prezesem PTO. Prof. jest także Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest autorem wielu grantów, prac statutowych i własnych. Jest autor lub współautorem ponad 150 publikacji.
W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Profesor brała czynny udział w przeszło 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych, także o zasięgu ogólnoświatowym.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Patrycja 26.05.2020r.
Witam mam pytanie odnośnie wada wzroku córki wczoraj lekarz powiedział że córka ma nierówno wadę wzroku prawne O 2.5 A lewe o 3 czy TO jest duża wada wzroku dał receptę na szkła AR na prawe o +0.5 A na lewe o +1.25 I powiedział że za 6 miesiące mam powtórzyć badanie i być może dostanie inne szkła dodam jeszcze że córka ma 11 lat