Zapalenie płuc u dzieci: rodzaje, objawy i leczenie w domu i w szpitalu

Fot: Africa Studio / fotolia.com

Leczenie zapalenia płuc u niemowlaka zawsze odbywa się w szpitalu. Domowe leczenie możliwe jest u dzieci starszych wtedy, gdy choroba ma łagodny przebieg. W zależności od przyczyny zapalenie płuc u dzieci leczy się antybiotykami, czasem tlenoterapią i lekami wykrztuśnymi.

U dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia zapalenie płuc występuje zwykle po zarażeniu bakteriami od matki podczas porodu (zwykle gronkowcem, paciorkowcem, w tym pneumokokami). U dzieci do 5. roku życia najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest infekcja wirusowa. Inne powody wystąpienia zapalenia płuc to m.in. zachłyśnięcie, infekcja układu oddechowego, np. oskrzeli, wady wrodzone układu oddechowego i układu krążenia oraz bierne palenie i mukowiscydoza.

Objawy zapalenia płuc u dzieci i zapalenie płuc bezobjawowe

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci jest trudne w rozpoznaniu, ponieważ nie powoduje żadnych dolegliwości lub symptomy występują pojedynczo i nie są nasilone, łatwo je więc zbagatelizować. U niemowlaka zapalenie płuc bez gorączki i ze słabymi objawami można wykryć dzięki zdjęciu rentgenowskiemu klatki piersiowej. Trudne jest rozpoznanie choroby w inny sposób.

Objawy zapalenia płuc u dzieci zależą od przyczyny stanu zapalnego. Wirusowe zapalenie płuc u dzieci (przeważnie do 5. roku życia) może powodować:

  • suchy kaszel,
  • trudności w oddychaniu,
  • ból w klatce piersiowej,
  • brak apetytu,
  • apatię,
  • osłabienie,
  • niepokój.

To zapalenie płuc bez gorączki, za to z możliwością wystąpienia sinicy (wywołanej niedotlenieniem organizmu przez trudności w oddychaniu), a także nagłych ataków duszności i bezdechów.

Wirusowe zapalenie płuc najczęściej wywołują rynowirusy, wirus grypy, adenowirusy, RSV (należący do rodziny Paramyxoviridae, rodzaju Pneumovirus) i koronawirusy.

Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci daje bardziej wyraziste objawy, możliwa jest ostra reakcja organizmu na zakażenie bakteriami i wywołany przez nie stan zapalny. Mogą pojawić się dolegliwości, takie jak:

  • gorączka – wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • dreszcze i pocenie – związane z gorączką,
  • suchy kaszel, który może przechodzić w kaszel mokry, gdy pojawia się wydzielina zalegająca w drogach oddechowych i jest odkrztuszana,
  • duszność,
  • ból w klatce piersiowej,
  • osłabienie,
  • brak apetytu,
  • szmery w płucach.

Zachłystowe zapalenie płuc to także odmiana bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci. Stan zapalny wywołują bakterie tlenowe lub beztlenowe, które rozwijają się w drogach oddechowych, w których na skutek zachłyśnięcia znalazły się fragmenty treści żołądkowej. U dzieci zachłystowe zapalenie płuc może być spowodowane m.in. porażeniem mózgowym, refluksem żołądkowo-przełykowym i upośledzeniem odruchu kaszlowego (częste u wcześniaków). Poza wymienionymi objawami mogą wystąpić też chrypka i świszczący oddech.

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36.6

Objawy zapalenia płuc u niemowlaka w infekcji grzybiczej są podobne do symptomów zapalenia bakteryjnego. Mogą występować dolegliwości, takie jak:

  • przyspieszenie oddechu,
  • narastająca duszność,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • apatia,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • gorączka,
  • suchy kaszel,
  • czasem niedotlenienie objawiające się zasinieniem w okolicach ust i paluszków.

Za wystąpienie grzybiczego zapalenia płuc u niemowlaka najczęściej odpowiedzialny jest Pneumocystis jiroveci.

Atypowe zapalenie płuc u dzieci i młodzieży wywołuje bakteria Mycoplasma pneumoniae. Objawy mogą powoli narastać, a zwykle są to:

  • suchy kaszel,
  • podwyższenie temperatury ciała,
  • ból gardła,
  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • czasem powiększenie węzłów chłonnych i bóle stawów,
  • niekiedy wysypka skórna.

W przebiegu choroby występuje też świszczący oddech.

Zapalenie płuc u dzieci: leczenie szpitalne i domowe

Leczenie szpitalne zapalenia płuc u dzieci standardowo stosuje się u noworodków, niemowląt, a także u starszych dzieci, jeśli choroba ma ciążki przebieg lub występują trudności w oddychaniu. Leczenie opiera się na eliminacji przyczyn i łagodzeniu objawów.

Bakteryjne i zachłystowe zapalenie płuc leczy się antybiotykami. W tym drugim rodzaju konieczne jest także usunięcie treści żołądka z oskrzelików. Wirusowe zapalenie płuc polega głównie na łagodzeniu objawów – obniżaniu gorączki i ułatwianiu odksztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, we wczesnym stadium można zastosować również leki przeciwwirusowe.

Leczenie w domu zapalenia płuc u dziecka polega przede wszystkim na stosowaniu zaleconych przez lekarza środków, zapewnianiu dziecku komfortu i umożliwienie mu rekonwalescencji. Warto zadbać o regularne wietrzenie pokoju dziecka, nawilżanie powietrza w tym pomieszczeniu, a także o lekkostrawną dietę malca i odpowiednie nawadnianie.

Podczas domowego leczenia zalecana jest pozycja półleżąca dla dziecka, ponieważ pozwala ona na łatwiejszą ewakuację zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej