Zapalenie opłucnej może być wieloetapowe: rodzaje, przyczyny i leczenie

Fot: Minerva Studio / fotolia.com

Zapalenie opłucnej objawy daje wtedy, gdy w jamie opłucnej zwiększa się ilość płynu surowiczego. Mogą wtedy wystąpić kaszel, ból w klatce piersiowej i duszność, a w miarę dalszego gromadzenia płynu także duszność, gorączka, poty, zmęczenie i osłabienie.

Opłucna to błona okalająca płuca, ułatwiająca im ruch podczas oddychania. Opłucna składa się z dwóch blaszek – ściennej i trzewnej – a między nimi znajduje się szczelina – to jama opłucnej. W jamie opłucnej znajduje się fizjologicznie niewielka ilość płynu surowiczego, który nawilża tę błonę i niweluje tarcie podczas oddechu. Jeśli do jamy opłucnej dostanie się ciecz, może to doprowadzić do zapalenia opłucnej.

Suche i wysiękowe zapalenie opłucnej – objawy, przebieg i rodzaje zapalenia opłucnej

Suche zapalenie opłucnej może być bezobjawowe, ale często występuje nagle i objawia się bólem w klatce piersiowej przy wdechu oraz przy wstrząsach, np. kaszlu czy kichaniu, a także suchym kaszlem. Ból w klatce piersiowej pojawia się w konkretnym rejonie i ustępuje podczas leżenia na stronie chorej oraz podczas wstrzymywania oddechu. Suche zapalenie opłucnej może ustąpić samo lub przekształcić się w wysiękowe zapalenie opłucnej.

Wysiękowe zapalenie opłucnej powstaje, gdy ilość cieczy zbierającej się w jamie opłucnej rośnie. Pojawia się nagle lub narasta. Na tym etapie może ono utrudniać oddychanie, powodować duszność, spłycać oddech go przyspieszać. Występuje ból w klatce piersiowej, jest silny, czasem kłujący. Objawy wysiękowego zapalenia opłucnej to także:

  • gorączka,
  • poty,
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie, osłabienie.

Do zaostrzenia objawów zapalenia opłucnej dochodzi wtedy, gdy płyn znajdujący się w jamie opłucnej ulega zakażeniu. Może to być zakażenie bakteryjne, prątkami gruźlicy czy grzybicze. Aby wykryć przyczynę ropnego wysiękowego zapalenia opłucnej, bo tak nazywa się ta postać choroby, pobiera się kilkadziesiąt mililitrów płynu i analizuje go pod kątem koloru, zapachu, zawartości glukozy, odczynu i w kierunku przyczyny zakażenia.

Najostrzejszym rodzajem zapalenia opłucnej jest zapalenie wysiękowe krwotoczne – gdy do jamy opłucnej dostaje się nie tylko płyn surowiczy, ale także krew. Przeważnie występuje w wyniku urazów mechanicznych przebiegających z uszkodzeniem płuc lub opłucnej.

Przyczyny zapalenia opłucnej – choroby wywołujące stan zapalny opłucnej

Rzadko zapalenie opłucnej jest pierwotne, przeważnie występuje jako skutek toczących się w organizmie chorób. Najczęstsze przyczyny zapalenia opłucnej to:

Stan zapalny opłucnej może być rezultatem także niewydolności serca, nerek oraz zaburzeń hormonalnych.

Leczenie zapalenia opłucnej i powikłania

Pierwotne zapalenie opłucnej zwykle przebiega łagodnie (pozostaje na pierwszym etapie) i leczy się je w domu. Należy dużo odpoczywać, można leżeć w pozycji, która przynosi ulgę w bólu, warto w tym czasie wykonywać ćwiczenia oddechowe. Jeśli zapalenie opłucnej wywołane zostało przez inną chorobę, kluczowe jest jej wyleczenie.

W wysiękowym zapaleniu opłucnej stosuje się antybiotykoterapię ogólnoustrojową. Na podstawie badania płynu pobranego z jamy opłucnej można dostosować leczenie indywidualnie.

Gdy płynu w jamie opłucnej jest tak dużo, że utrudnia oddychanie, leczenie antybiotykami może być nieskuteczne lub przynosić efekty zbyt wolno. W takich sytuacjach wykonuje się punkcję (nakłucie) lub drenaż jamy opłucnej. Zwykle jednorazowo nie wyciąga się więcej niż 1500 mililitrów płynu. Leczenie szpitalne zapalenia opłucnej obejmuje nie tylko fizyczne pozbycie się nadmiaru płynu, ale również stosowanie leków podawanych bezpośrednio do płuc – celem leczenia fibrynolitycznego jest zapobieganie zakrzepicy.

Wskazania do drenażu płynu z jamy opłucnej to:

  • bakterie w płynie w jamie opłucnej,
  • odczyn płynu poniżej 7,2,
  • otorbienie płynu – inaczej encystacja, wytworzenie cysty,
  • mętność płynu opłucnego.

Jeśli antybiotykoterapia i drenaż są nieskuteczne, należy rozważyć leczenie operacyjne zapalenia opłucnej.

Możliwe są w przebiegu zapalenia opłucnej powikłania. Najczęstszym jest zwłóknienie klatki piersiowej. Polega ono na powstawaniu zrostów opłucnej. W wyniku tego może dojść do skrzywienia kręgosłupa lub przesunięcia śródpiersia. Zwłóknienia mogą zaburzać krążenie w płucach. Kolejnym powikłaniem zapalenia opłucnej może być przerost prawej komory serca. W ropnym zapaleniu opłucnej zdarza się również sepsa, jeśli zakażenie z płynu rozprzestrzeni się w organizmie.

To, ile trwa leczenie zapalenia opłucnej, zależy od zaawansowania choroby, która ten stan wywołała, a także od odpowiedzi organizmu na leczenie i indywidualnych cech.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej