Zapalenie nerwu wzrokowego pozagałkowe i wewnątrzgałkowe: objawy, przyczyny i leczenie

Fot: puhhha / fotolia.com

Zapalenie nerwu wzrokowego powoduje zaburzenia w widzeniu kolorów, ostrości, odbieraniu światła, a czasem też ból gałki ocznej. W wielu przypadkach pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jest zwiastunem stwardnienia rozsianego. Stan zapalny nerwu wzrokowego leczy się objawowo i przyczynowo.

Rolą nerwu wzrokowego jest komunikacja oczu z mózgiem. Zdrowy nerw wzrokowy zapewnia widzenie kształtów, barw i faktury obiektów. Uszkodzenie go powoduje zaburzenia, a nawet utratę widzenia. Nerw wzrokowy nie ma zdolności regeneracji, dlatego zmiany spowodowane jego uszkodzeniem nie mogą zostać cofnięte.

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego i jego rodzaje

Zapalenie nerwu wzrokowego występuje pod dwiema postaciami – pozagałkową oraz wewnątrzgałkową. Częściej występuje pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. W jego przebiegu stan zapalny jest zlokalizowany w tylnej części nerwu. Ta odmiana przeważnie występuje u dorosłych. Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego u dzieci zdarza się częściej niż u dorosłych, a stan zapalny występuje w przedniej części nerwu. Odmiana wewnątrzgałkowa może powodować zmiany w tarczy nerwu wzrokowego.

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego mogą być ostre lub nie, występować w jednym oku lub obu oczach. Są to:

  • zaburzenie widzenia kolorów – kolory są wyblakłe i ciemne, czasem jest to widzenie w odcieniach szarości,
  • utrata ostrości widzenia,
  • zaburzenia odbioru światła – brak reakcji lub nieprawidłowa percepcja,
  • ból oczodołu przy poruszaniu okiem,
  • czasem mroczki przed oczyma,
  • ograniczenie pola widzenia,
  • ból głowy.

Zobacz także: Daltonizm – przyczyny typowe objawy i rodzaje tej wady wzroku

Choroba ta występuje najczęściej u osób około 30. roku życia, ale nie jest to jedyna grupa objęta ryzykiem. Zapalenie nerwu wzrokowego objawy może dawać u przedstawicieli różnych grup wiekowych, przeważnie między 15. a 45. rokiem życia.

Zapalenie nerwu wzrokowego może być pierwszym objawem stwardnienia rozsianego (SM). Często poprzedza je nawet o kilkanaście lat. W przebiegu zwiastującego SM zapalenia nerwu wzrokowego oprócz wymienionych objawów pojawiają się też:

  • objaw Uhthoffa – zaburzenie ostrości widzenia w wyniku wzrostu temperatury ciała,
  • objaw Pulfricha – wrażenie głębi podczas patrzenia na jednostajny ruch obiektu,
  • błyski światła przy ruszaniu gałkami ocznymi lub nagłych dźwiękach.

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jest wczesnym objawem lub zwiastunem SM u od 30 do 60% chorych na stwardnienie rozsiane.

Jak działa oko? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego

Poza stwardnieniem rozsianym jest wiele chorób, które mogą być przyczyną zapalenia nerwu wzrokowego. Przypadłość ta niekiedy spotyka też osoby po radioterapii. Potencjalne przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego to:

  • stany zapalne zatok, oczodołu lub przyzębia,
  • wirusowe choroby zakaźne takie jak zarażenie cytomegalowirusem (u noworodków), zapalenie wątroby typu B, opryszczka czy zarażenie wirusem HIV, świnka oraz odra,
  • choroby mózgu i opon mózgowych,
  • choroby gałek ocznych,
  • kiła,
  • gruźlica,
  • choroby reumatyczne,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca,
  • zapalenie tętnic,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • zatrucie lekami, np. etambutolem (lek stosowany w terapii gruźlicy), alkoholem metylowym czy metalami ciężkimi.

Istnieje też zależność pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego a borelioza. W wyniku tej choroby odkleszczowej może dojść do rozwoju stanu zapalnego w nerwie wzrokowym. Bezpośrednią przyczyną pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego przy SM jest proces demielinizacyjny polegający na degradacji osłonki mielinowej nerwu wzrokowego. W wyniku tego przesyłanie informacji pomiędzy nerwem wzrokowym i mózgiem zostaje zakłócone.

Leczenie zapalenia nerwu wzrokowego: metody i czas leczenia

Nie ma zasady co do tego, ile trwa zapalenie nerwu wzrokowego. Stan zapalny może samoistnie zniknąć po upływie od 4 dni do dwóch tygodni. Jeśli zaburzenia widzenia są w tym czasie niewielkie, nie ma konieczności, by podejmować leczenie. W ostrych przypadkach i kiedy widzenie jest poważnie zakłócone leczenie zapalenia nerwu wzrokowego jest przyczynowo-objawowe.

Leczenie szpitalne zapalenia nerwu wzrokowego wskazane jest w ostrym przebiegu choroby. Wówczas stosuje się leczenie sterydami, by złagodzić stan zapalny. Zwykle terapia polega na podawaniu dużych dawek metyloprednizolonu dożylnie przez od 3 do 5 dni, a następnie prednizolonu doustnie przez 11 dni. W niektórych przypadkach leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.

Ważne w leczeniu zapalenia nerwu wzrokowego jest też ustalenie przyczyny i jej usunięcie, jeśli jest to możliwe. W przypadkach związanych z chorobami układu krążenia zaleca się zmianę stylu życia na zdrowszy (mniej kaloryczne posiłki, więcej ruchu), czasem też wspomaga leczenie odpowiednimi lekami. Gdy stan zapalny powstał na skutek choroby wywołanej bakteriami, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. W przypadku infekcji wirusowych leczenie powinno być ustalone przez specjalistę.

Rokowania w zapaleniu nerwu wzrokowego zależą od stopnia zaawansowania stanu zapalnego oraz odpowiedzi organizmu na leczenie. W wielu przypadkach dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego w przebiegu choroby, ale często nie powoduje to dużych deficytów widzenia. 

Cofnięcie uszkodzenia nerwu wzrokowego jest niemożliwe na obecnym poziomie rozwoju medycyny.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej