Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Zapalenie dróg moczowych to infekcja, która powoduje m.in. ból, częste parcie na pęcherz, pieczenie i gorączkę. Aby pozbyć się dolegliwości, konieczna jest wizyta u specjalisty. W leczeniu najczęściej wykorzystywane są antybiotyki. Objawy ustępują maksymalnie po 14 dniach.

Zapalenie pęcherza to męcząca dolegliwość, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może być to związane z bliskością cewki moczowej i pochwy, co ułatwia przedostanie się drobnoustrojów. Zarówno u kobiet, mężczyzn, jaki i dzieci oraz niemowląt choroba powinna być leczona – skutecznym wsparciem antybiotykoterapii jest wykorzystanie domowych sposobów.

Zapalenie dróg moczowych – objawy

Zapalenie dróg moczowych ma charakterystyczne objawy. U większości wystąpi:

  • ból w podbrzuszu i podczas oddawania moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • parcie na pęcherz,
  • ciągłe uczucie pełnego pęcherza,
  • gorączka,
  • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu.

Dlaczego występuje zapalenie dróg moczowych?

Najczęściej występującą przyczyną zapalenia dróg moczowych są bakterie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), według badań nawet w 80–90% przypadków (źródło: K. Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, „Praktyka Lekarska”, nr 72, 9/2012). Innymi bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie jest gronkowiec. Do zakażeń dochodzi także, gdy do układu moczowego przedostaną się grzyby – dotyczy to głównie osób z osłabionym układem odpornościowym (np. po stosowaniu antybiotyków). Za infekcje dróg moczowych odpowiedzialne są także wirusy (ang. human papilloma virus – HPV, herpes simplex virus – HSV), chlamydie, dwoinka rzeżączki, mykoplazma i inne drobnoustroje, które przenoszone są drogą płciową. Na zapalenie dróg moczowych mają wpływ także współistniejące u kobiet infekcje pochwy i sromu. Sprzyjają mu także antykoncepcja dopochwowa i nieodpowiednia higiena miejsc intymnych. Do przyczyn powstawania zapalenia dróg moczowych zalicza się również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i otyłość.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Zapalenie dróg moczowych u dziecka i niemowlaka

Infekcje dróg moczowych są częste u dzieci i niemowląt. Niestety maluchy zwykle nie są w stanie określić objawów, z kolei starsze dzieci wstydzą się o nich mówić. Warto obserwować uważnie dziecko, aby w porę zauważyć symptomy choroby i mu pomóc. Objawy, które najczęściej występują u dzieci, to zwiększona częstotliwość oddawania moczu i towarzyszący mu ból. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze muszą one wskazywać na zapalenie dróg moczowych w tej grupie wiekowej. Nierzadko częstotliwość może być zwiększona ze względu na spożycie większej ilości płynów, zmiana barwy może być wynikiem spożycia jakiegoś produktu (np. buraków), a ból – efektem odparzenia. Na zapalenie dróg moczowych wskazują:

  • ból w dole brzucha i podczas oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • gorączka,
  • brzydki zapach moczu,
  • rozdrażnienie,
  • apatia,
  • płacz,
  • brak apetytu.

Powyższe objawy są powodem do skonsultowania stanu zdrowia dziecka bądź niemowlaka ze specjalistą. Warto pamiętać, aby podczas terapii zachęcać dziecka do częstego picia wody – to zwiększy częstotliwość oddawania moczu i maluch szybciej pozbędzie się z organizmu przyczyny zapalenia (bakterii, wirusów, grzybów itp.). Ulgę może przynieść ponadto ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie i zmniejszy ból.

Jaki antybiotyk na zapalenie dróg moczowych? Leczenie specjalistyczne

Zapalenie dróg moczowych zależne jest od tego, czy związane jest z powikłanym bądź niepowikłanym zapaleniem układu moczowego. W przypadku niepowikłanego ZUM stosuje się leczenie trwające co najmniej 7 dni i najczęściej jest leczone antybiotykiem. Specjalista zazwyczaj wybiera lek z grupy fluorochinolonów i zaleca jego stosowanie, zależnie od objawów, przez 7–14 dni. Warto pamiętać, aby mimo ustąpienia objawów antybiotyk brać przez cały okres, jaki zalecił lekarz. Drobnoustroje mogą nie dawać już objawów, ale nadal znajdują się w pęcherzu, co w momencie przerwania terapii umożliwi nawrót ich aktywności. Takie działanie nie jest odpowiednie także ze względu na to, że czasami wirusy, bakterie, grzyby bądź inne drobnoustroje mogą uodpornić się na dany antybiotyk. Natomiast w leczeniu powikłanego ZUM środki farmakologiczne są dostosowane nie tylko do stanu chorego, ale także uzależnione od choroby podstawowej.

Jak leczyć zapalenie pęcherza? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Zapalenie dróg moczowych – leczenie domowe

Podczas zapalenia dróg moczowych leczenie domowe także ma duże znaczenie. Przede wszystkim należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Dzięki temu częstotliwość oddawania moczu zwiększy się i organizm pozbędzie się z niego szybciej przyczyny zapalenia. Odpowiednie nawodnienie umożliwi ponadto właściwe funkcjonowanie organizmu, co jest konieczne, gdy panoszą się w nim infekcja i np. gorączka. Kolejnym domowym sposobem na walkę z zapaleniem dróg moczowych jest spożywanie żurawiny (soku lub owoców), gdyż udowodniono, że uniemożliwia przyczepianie się bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych. Dodatkowo zmieniają odczyn moczu na kwaśny, a niskie pH to środowisko niekorzystne dla drobnoustrojów. Ponadto w leczeniu domowym należy zwracać szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej