Zapach potu – jak go skutecznie usunąć? Wskazówki

Fot. RapidEye / Getty Images

Uprawianie aktywności fizycznej oraz wysokie temperatury sprawiają, że pocimy się więcej niż zazwyczaj. Noszenie przepoconych, nieprzyjemnie pachnących ubrań wywołuje duży dyskomfort. Niestety często zdarza się, że zapach potu nie znika z ubrań nawet po kilkukrotnym wypraniu. Jak zlikwidować zapach potu z ubrań?

Pot jest wydzieliną, która pomaga w termoregulacji organizmu. Wydziela się on z gruczołów potowych umieszczonych w naszej skórze. Pot sam w sobie nie ma nieprzyjemnego zapachu. Składa się z soli mineralnych, mocznika, wody i węglowodanów. Nieprzyjemny zapach potu wywołują bakterie, które pojawiają się, kiedy jego cząsteczki zaczynają się rozkładać. Nietypowy, np. kwaśny, zapach potu może świadczyć o chorobach nerek, zaburzeniach hormonalnych czy nadczynności tarczycy. Większość osób przywykło już do tego, że codzienna higiena to nie tylko prysznic, ale również użycie dezodorantu lub antyperspirantu. Brzydki zapach potu może pojawić się nawet kilka godzin po kąpieli, szczególnie w upalne dni. Użycie antyperspirantu sprawia, że czas ten jest znacznie wydłużony. Co jednak robić, kiedy szybko pojawia się intensywny zapach potu pod pachami pomimo higieny i używania antyperspirantu? Winą tutaj mogą być ubrania, z których nie udało się sprać zapachu potu.

Jak sobie radzić  z nadmierną potliwością? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak sobie radzić  z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziwny zapach potu – z czego się bierze?

Często zdarza się, że zaczynamy wyczuwać nietypowy zapach potu naszego lub bliskiej osoby – np. dziecka czy męża. Należy nie lekceważyć tego objawu, ponieważ może być on oznaką choroby. Należy jednak pamiętać, że pocenie samo w sobie to cecha indywidualna i każdy pot pachnie nieco inaczej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kwaśny zapach potu – może być wynikiem chorób metabolicznych, problemów endokrynologicznych, niewłaściwego stężenia glukozy we krwi. Wiele osób określa tę woń jako octowy zapach potu.

Mysi zapach potu – jest jednym z objawów choroby genetycznej, zwanej fenyloketonurią.

Rybi zapach potu – objaw trimetyloaminurii – choroby pochodzenia genetycznego.

Słodki zapach potu – pojawia się głównie w przebiegu błonicy.

Metaliczny zapach potu – może być objawem cukrzycy lub po prostu używania nieskutecznych kosmetyków do pielęgnacji.

Zapach potu z pochwy – świadczy o infekcjach intymnych – konieczna jest wizyta u ginekologa.

Nieprzyjemny zapach potu u dziecka może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, szczególnie przy chorobach nadnerczy. Jeśli zauważamy u dziecka taki objaw, należy udać się z nim do endokrynologa. Może być to objaw przedwczesnego dojrzewania.

Jak usunąć zapach potu z ubrań?

Przykry zapach potu na ubraniach to oznaka bytowania tam bakterii. W czasie prania są one w większości usuwane, jednak nie do końca. Suszące się na słońcu mokre ubrania to doskonałe środowisko dla bakterii, dlatego potrafią się one „odtworzyć” właśnie podczas suszenia. Najbardziej skuteczna metoda pozbycia się „śmierdzących” bakterii z ubrań to pranie w bardzo wysokiej temperaturze. Niestety nie wszystkie tkaniny mogą być w ten sposób prane ze względu na ryzyko zafarbowania, zmechacenia lub skurczenia się. W wysokich temperaturach można prać jedynie bawełnę i len, pod warunkiem, że są białe.

Jak usunąć zapach potu z koszulek? Środkiem, który powinien przynieść skutek, jest po prostu prasowanie. Większość ubrań można prasować w wysokiej temperaturze, która zabija niepożądane bakterie. Skuteczne produkty usuwające zapach potu to nadmanganian potasu i chlor. Uporczywy zapach potu da się usunąć poprzez namoczenie białych rzeczy w roztworze wody i chloru. Przy kolorowych rzeczach należy zastosować moczenie z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Jak usunąć zapach potu z odzieży? Pomocny będzie ocet winny. Przed wypraniem ubrań należy spryskać je pod pachami tą substancją i pozostawić na kilka godzin, następnie normalnie uprać. Jest to szczególnie skuteczna metoda przy białych ubraniach, ponieważ oprócz zapachu potu pozbędziemy się również żółtych plam.

Kolejną metodą, by usunąć zapach potu z ubrań, np. sportowych, jest zastosowanie sody oczyszczonej. Nie uszkadza tkanin i ma działanie silnie antybakteryjne, oprócz tego reguluje pH wody.

W przypadku problemów ze spraniem zapachu potu z ubrań nie należy trzymać ich w koszu na bieliznę. To sprawia, że bakterie rozprzestrzeniają się jeszcze bardziej. 

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej