Kurzajki to potoczne określenie na zmiany skórne będące brodawkami. Są to zmiany powstające na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej lokalizują się na dłoniach i stopach, a ich pozbycie się może odbyć się w warunkach domowych. Jedną z popularniejszych metod pozbycia się tych zmian jest zamrażanie kurzajek. Zamrażanie kurzajek u dermatologa nie zawsze jest konieczne. Można to zrobić w domu, kupując wcześniej w aptece odpowiedni preparat.
Kurzajki – dlaczego powstają?
Kurzajka, czyli inaczej brodawka skórna, występuje przede wszystkim na dłoniach i stopach, jednak może pojawić się także w innej lokalizacji. Niekiedy są wykrywane przypadkowo podczas zabiegów pielęgnacyjnych, mogą stać się problemem natury estetycznej, jednak zdarza się, że po prostu wywołują dyskomfort, kłucie, czy ból, co motywuje daną osobę do usunięcia zmiany np. poprzez zamrażanie kurzajki. Bardzo często podejmuje się próby usunięcia kurzajek w domu. Jednak czasami konieczna jest wizyta u dermatologa. Kurzajki mają podłoże wirusowe. Za ich powstanie odpowiada wirus HPV. Ma on wiele typów, z których część powoduje zmiany skórne na dłoniach czy stopach. Są to łagodne wirusy, natomiast wirus ten też posiada typy przenoszone drogą płciową o charakterze onkogennym, przyczyniające się m.in. do rozwoju raka szyjki macicy.
Do zakażenia może dojść albo poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. podanie dłoni na przywitanie), jak również poprzez pośredni kontakt, czyli używanie tych samych ręczników, kosmetyków czy np. kąpiel niezdezynfekowanym brodziku, czy wannie, jak również korzystanie z saun i basenów. Brodawki przenosić się mogą również poprzez wypożyczane obuwie (np. na kręgielniach) czy korzystanie z sauny bądź basenów.
Polecamy: Brodawka wirusowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Jak pozbyć się kurzajek? To możliwe! Zobaczcie na filmie:
Jak rozpoznać kurzajkę?
Kurzajka to dość charakterystyczna zmiana skórna. Nie przekracza kilku milimetrów średnicy, ma postać zgrubienia skórnego o płaskiej bądź nieregularnej powierzchni. Najczęściej poza problemem natury estetycznej, może pojawić się ból, kłucie, świąd czy pieczenie. Czasami kurzajki zlokalizowane w okolicy paznokcia są bardziej bolesne. Znaczny dyskomfort mogą powodować również kurzajki zlokalizowane na podeszwowej stronie stopy. Ucisk na nią przy staniu czy chodzeniu może nasilać kłucie.
Metody usuwania kurzajek
Do usuwania kurzajek stosuje się następujące metody:
-
zamrażanie kurzajek płynnym azotem – zazwyczaj jest to metoda niepowodująca znacznego bólu u chorego, choć sam zabieg może wiązać się z pojawieniem się pieczenia czy dyskomfortem. Metoda ta polega na naniesieniu na skórę płynnego azotu. Pod jego wpływem w ciągu kilku dni zmiana przekształca się w strup, który później odpada bez pozostawienia blizny. Inne określenie na zamrażanie kurzajek ciekłym azotem to krioterapia;
-
laserowe usuwanie kurzajek – bezbolesna metoda. Bezpośrednio po zabiegu tworzy się strup, który odpada około 2 tygodnie później;
-
łyżeczkowanie, czyli mechaniczne usunięcie kurzajki w znieczuleniu miejscowym,
-
elektrokoagulacja polegająca na zniszczeniu kurzajki za pośrednictwem prądu elektrycznego.
Pomocne w leczeniu kurzajek mogą okazać się również domowe sposoby polegające na stosowaniu maści czy płynów na bazie kwasu mlekowego, kwasu salicylowego i 5-fluorouracylu. Domowe preparaty są najczęściej skuteczne, jednak wymagają znacznie dłuższej, rzetelnej terapii niż wyżej wymienione sposoby. Dostępne są również preparaty domowego użytku do zamrażania kurzajek.
Kurzajki - co to za zmiany? Zobaczcie jak je usuwać na filmie: