Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu?

Fot. TKphotography64 / Getty Images

Zamrażanie kurzajek ciekłym azotem to jedna z najskuteczniejszym metod leczenia kurzajek. Niektóre preparaty użytku domowego również działają na zasadzie zamrażania kurzajki. Dostępnych jest jednak również kilka innych metod.

Kurzajki to potoczne określenie na zmiany skórne będące brodawkami. Są to zmiany powstające na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej lokalizują się na dłoniach i stopach, a ich pozbycie się może odbyć się w warunkach domowych. Jedną z popularniejszych metod pozbycia się tych zmian jest zamrażanie kurzajek. Zamrażanie kurzajek u dermatologa nie zawsze jest konieczne. Można to zrobić w domu, kupując wcześniej w aptece odpowiedni preparat.

Czy miałeś kiedyś kurzajkę?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kurzajki – dlaczego powstają?

Kurzajka, czyli inaczej brodawka skórna, występuje przede wszystkim na dłoniach i stopach, jednak może pojawić się także w innej lokalizacji. Niekiedy są wykrywane przypadkowo podczas zabiegów pielęgnacyjnych, mogą stać się problemem natury estetycznej, jednak zdarza się, że po prostu wywołują dyskomfort, kłucie, czy ból, co motywuje daną osobę do usunięcia zmiany np. poprzez zamrażanie kurzajki. Bardzo często podejmuje się próby usunięcia kurzajek w domu. Jednak czasami konieczna jest wizyta u dermatologa. Kurzajki mają podłoże wirusowe. Za ich powstanie odpowiada wirus HPV. Ma on wiele typów, z których część powoduje zmiany skórne na dłoniach czy stopach. Są to łagodne wirusy, natomiast wirus ten też posiada typy przenoszone drogą płciową o charakterze onkogennym, przyczyniające się m.in. do rozwoju raka szyjki macicy.

Do zakażenia może dojść albo poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. podanie dłoni na przywitanie), jak również poprzez pośredni kontakt, czyli używanie tych samych ręczników, kosmetyków czy np. kąpiel niezdezynfekowanym brodziku, czy wannie, jak również korzystanie z saun i basenów. Brodawki przenosić się mogą również poprzez wypożyczane obuwie (np. na kręgielniach) czy korzystanie z sauny bądź basenów.

Polecamy: Brodawka wirusowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Jak pozbyć się kurzajek? To możliwe! Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się kurzajek? Źródło: 36,6

Jak rozpoznać kurzajkę?

Kurzajka to dość charakterystyczna zmiana skórna. Nie przekracza kilku milimetrów średnicy, ma postać zgrubienia skórnego o płaskiej bądź nieregularnej powierzchni. Najczęściej poza problemem natury estetycznej, może pojawić się ból, kłucie, świąd czy pieczenie. Czasami kurzajki zlokalizowane w okolicy paznokcia są bardziej bolesne. Znaczny dyskomfort mogą powodować również kurzajki zlokalizowane na podeszwowej stronie stopy. Ucisk na nią przy staniu czy chodzeniu może nasilać kłucie.

Metody usuwania kurzajek

Do usuwania kurzajek stosuje się następujące metody:

  • zamrażanie kurzajek płynnym azotem – zazwyczaj jest to metoda niepowodująca znacznego bólu u chorego, choć sam zabieg może wiązać się z pojawieniem się pieczenia czy dyskomfortem. Metoda ta polega na naniesieniu na skórę płynnego azotu. Pod jego wpływem w ciągu kilku dni zmiana przekształca się w strup, który później odpada bez pozostawienia blizny. Inne określenie na zamrażanie kurzajek ciekłym azotem to krioterapia;
  • laserowe usuwanie kurzajek – bezbolesna metoda. Bezpośrednio po zabiegu tworzy się strup, który odpada około 2 tygodnie później;
  • łyżeczkowanie, czyli mechaniczne usunięcie kurzajki w znieczuleniu miejscowym,
  • elektrokoagulacja polegająca na zniszczeniu kurzajki za pośrednictwem prądu elektrycznego.

Pomocne w leczeniu kurzajek mogą okazać się również domowe sposoby polegające na stosowaniu maści czy płynów na bazie kwasu mlekowego, kwasu salicylowego i 5-fluorouracylu. Domowe preparaty są najczęściej skuteczne, jednak wymagają znacznie dłuższej, rzetelnej terapii niż wyżej wymienione sposoby. Dostępne są również preparaty domowego użytku do zamrażania kurzajek.

Kurzajki - co to za zmiany? Zobaczcie jak je usuwać na filmie:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej