Zagęszczanie włosów – charakterystyka wybranych metod

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zagęszczanie włosów to doskonałe rozwiązanie dla osób o cienkich lub rzadkich włosach. Przeprowadzić je można na wiele sposobów, w tym m.in. chirurgicznie, laserowo, ultradźwiękowo, keratynowo czy siateczkowo.

Zagęszczanie włosów w zależności od wybranej metody różni się m.in. ceną, inwazyjnością, trwałością, estetyką. Pozwala na diametralną zmianę wizerunku. Jednym z najprostszych rozwiązań jest stosowanie tzw. dopinek na klipsach. Niestety nie mogą z nich skorzystać osoby o krótkich włosach.

Zagęszczanie włosów – wiadomości ogólne

Przedłużanie i zagęszczanie włosów to w ostatnim czasie dość popularne zabiegi. Wynika to z przykładania przez społeczeństwo coraz większej wagi do wyglądu zewnętrznego, którego jednym z głównych elementów jest atrakcyjna fryzura. Zagęszczanie włosów jest rozwiązaniem podejmowanym w sytuacji nadmiernego ich wypadania, do czego dochodzi na skutek choroby czy nieprawidłowej ich pielęgnacji. Zagęszczanie włosów u mężczyzn staje się niemalże tak samo powszechne, jak u kobiet, jednak w ich przypadku liczba możliwych metod jest nieco ograniczona z racji noszenia przeważnie krótkiej fryzury.

Polecamy: Laminowanie włosów – sposoby na gładkie włosy i ich efekty

Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zagęszczanie włosów – doczepy

Jedną z najczęściej stosowanych metod zagęszczania włosów są tzw. doczepy, które mogą być syntetyczne lub naturalne, a wśród nich słowiańskie, indyjskie, europejskie, azjatyckie. Wybór koloru dopinek jest dość szeroki. Niektóre firmy oferują bezpłatne wzorniki z kolorami dostępnymi w ich ofercie, by dokonać właściwego wyboru. Dodatkowo dopinki można poddać w razie konieczności zabiegowi farbowania. Nałożenia dopinek dokonuje się samodzielnie. Doczepy można nabyć w sklepach i hurtowniach fryzjerskich lub dzięki sprzedaży internetowej. Niestety większość z nich powoduje mechaniczne wyrywanie włosów własnych. Dodatkowo zbyt duże doczepy obciążają głowę i uszkadzają cebulki. Rozwiązanie to nie może być użyte przez posiadaczy krótkich włosów.

Polecamy: Co jeść aby mieć zdrowe włosy i paznokcie?

Najpopularniejsze techniki nałożenia doczepów to:

  • clip-in – wpinanie we włosy doczepów umocowanych na klipsach, które są wielokrotnego użytku i są łatwe w pielęgnacji,
  • przedłużanie na taśmie – tzw. metoda kanapkowa, wskazana w przypadku włosów słabych ze skłonnością do wypadania, taśmy są samoprzylepne, utrzymują się przez kilka miesięcy, zdejmuje się je przy użyciu specjalnego removera,
  • flipp-on – tzw. włosy na żyłce, wszyte w koronkową taśmę zamocowaną na bezbarwnej żyłce.

Czy potrafisz zadbać o swoje włosy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zagęszczanie włosów metodą keratynową

Zagęszczanie włosów metodą keratynową polega na przyczepianiu naturalnych lub sztucznych dopinek na ciepło przy użyciu keratyny. Cienkie pasma naturalnych włosów łączone są z kosmykiem zakończonym keratynową końcówką, tzw. łuską. Połączenie pasm zapewnia użycie specjalnej zgrzewarki. Włosy utrzymują się przez około 4 miesiące. Po tym czasie, mimo że mogą wyglądać dobrze, ich wzrost sprawia, że zgrzewy obniżają się i stają się coraz bardziej widoczne. Keratynowa metoda polecana jest do zagęszczania bardzo cienkich włosów. Zapewnia uzyskanie naturalnego efektu, a zgrzewy są przeważnie niewidoczne. Niestety mogą wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed przystąpieniem do przedłużania wykonać należy próbę alergiczną.

Polecamy: Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie

Zagęszczanie włosów ultradźwiękami

Zagęszczanie włosów ultradźwiękami polega na trwałym przyczepianiu tylko naturalnych dopinek do własnych włosów. To nieinwazyjna metoda, która nie niszczy struktury włosa i nie rzutuje na kondycję skóry. Poszczególne pasma łączy się z własnymi włosami za pomocą ultradźwiękowej „zgrzewarki”. Zabieg wykonuje się na zimno, przez co polecany jest osobom o zniszczonych i słabych włosach. Jego efekty utrzymują się nawet do pół roku.

Laserowe zagęszczanie włosów

Laserowe zagęszczanie włosów zapewnia niewielkie i niewidoczne nanołączenia, które są trwalsze, elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe niż łączenia keratynowe. Pozwala na przedłużenie bardzo krótkich, cienkich i słabych włosów. Pasemka są niewielkie, co daje szczególnie wysoki komfort noszenia włosów. Efektami można cieszyć się przez około 6 miesięcy.

Polecamy: Nafta kosmetyczna na włosy i twarz – zastosowanie, efekty, przepis na domową maseczkę do włosów

Zobaczcie także, jak zadbać o włosy po zimie. Dzięki tej maseczce skutecznie unikniecie problemu wypadania włosów:

Zobacz film: Zadbaj o włosy po zimie. Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody

Chirurgiczne zagęszczanie włosów

Chirurgiczne zagęszczanie włosów, czyli ich przeszczep, wykonane może być jedną z trzech możliwych metod:

  • FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation) – pobiera się pasek skóry z tylnej części głowy, którego fragmenty umieszczane są w miejscach o najbardziej widocznym ubytku włosów. Ze względu na bliznę powstałą po zabiegu metoda skierowana jest do osób o włosach długich. Dodatkowym minusem jest kilkunastodniowy okres rekonwalescencji.
  • BHT (z ang. Body Hair Transplant) – włosy spoza głowy pobiera się specjalnymi igłami do transplantacji. Najczęstsze miejsca pobrania to broda, klatka piersiowa, pachy.
  • FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) – zespoły mieszkowe pobierane są przy pomocy specjalnego instrumentu o maksymalnej średnicy 1 mm. Następnie są liczone, oceniane i przygotowywane do wszczepienia w okolice biorcze. Zabieg pozostawia mikroskopijne blizny w miejscach dawczych. Procedura pozwala jednorazowo na wykonanie do 2000 mikroprzeszczepień.

Na czym polega siateczkowe zagęszczanie włosów?

W metodzie siateczkowej naturalne włosy przytwierdzane są do przepuszczalnej, przezroczystej siatki, którą następnie przyczepia się do własnych pasm przy użyciu specjalnych klipsów. Zabieg poleca się osobom łysiejącym, z miejscowym ubytkiem włosów. Przygotowanie siatki trwać może kilka miesięcy. To alternatywa dla peruk, która zapewnia niezwykły komfort codziennego funkcjonowania. Siateczka pozwala skórze oddychać i uniemożliwia włosom przesuwanie się.

Data aktualizacji: 24.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej