Zabiegi z wykorzystaniem światła – fotoodmładzanie, fotoepilacja. Opis zabiegów, efekty, przeciwskazania

Fot: llhedgehogll / fotolia.com

Zabiegi kosmetyczne wykorzystujące impulsywne źródło światła (IPL), sprawdzają się przy wielu problemach i dolegliwościach. Do najpopularniejszych zastosowań IPL należą fotoodmładzanie i fotoepilacja.

Światło IPL (z ang. Intense Pulse Light – intensywne światło impulsowe) od lat stosowane jest w kosmetologii i medycynie. Jego działanie polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o zróżnicowanych długościach. Światło produkowane przez urządzenie do IPL, absorbowane jest przez poszczególne chromofory (melaninę, hemoglobinę). Dzięki temu określone tkanki ulegają pobudzeniu i regeneracji. Podczas zabiegów z wykorzystaniem światła możliwe jest:

Zabiegi IPL przeprowadzane są w gabinetach kosmetycznych, klinikach medycyny estetycznej i salonach odnowy biologicznej.

Fotoodmładzanie – efekty, opis zabiegu

Fotoodmładzanie polega na naświetlaniu skóry światłem IPL. Pod wpływem jego działania, skóra się nagrzewa. Włókna kolagenowe znajdujące się w skórze, ulegają obkurczeniu. Jednocześnie rozpoczynają się procesy produkcji nowej elastyny i kolagenu. Dzięki temu zmarszczki i bruzdy ulegają wygładzeniu. Skóra nabiera jędrności i elastyczności, a owal twarzy jest poprawiony.

Zabieg fotoodmładzania trwa około 60 minut. Skóra po zabiegu jest zwykle zaczerwieniona i obrzęknięta. Stan ten może się utrzymywać przez 24 godziny. Po kilku dniach naskórek zaczyna się intensywnie złuszczać, konieczne jest więc regularne nawilżanie skóry.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów fotoodmładzanie należy przeprowadzać w seriach po 3-5 zabiegów, powtarzanych w 4-6 tygodniowych odstępach.

Fotoodmładzanie laserowe może być przeprowadzone na dowolnej partii ciała. Najczęściej zabiegowi poddaje się skórę twarzy i szyi, dekoltu lub dłoni.

Pojedynczy zabieg fotoodmładzania to zwykle koszt pomiędzy 300 a 1000 złotych.

Fotoodmładzanie – dla kogo?

Zabieg polecany jest wszystkim osobom powyżej 25. roku życia, których skóra wykazuje oznaki starzenia się. Wskazaniami do przeprowadzenia fotoodmładzania są:

  • rozszerzone pory;
  • zmiany barwnikowe;
  • zwiotczenie skóry;
  • opadający owal twarzy;
  • zmiany naczyniowe;
  • zmarszczki, bruzdy, kurze łapki;
  • opadające powieki;
  • worki i cienie pod oczami.

Fotoepilacja – opis zabiegu

Zabieg fotoepilacji IPL, podobnie jak fotoodmładzanie, polega na podgrzewaniu wybranych partii skóry przy użyciu światła. Wiązki promieni świetlnych wychwytują melaninę znajdującą się w korzeniach włosów, a następnie niszczą cebulki oraz mieszki włosowe. Zabieg trwa od 10 do 60 minut i uzależniony jest od wielkości obszaru poddawanego epilacji. Fotoepilacja polecana jest:

  • osobom, które chcą trwale pozbyć się owłosienia z wybranych partii ciała;
  • osobom z tendencją do wrastających włosów;
  • osobom z tendencją do tworzenia stanów zapalnych po tradycyjnej depilacji.

Skóra po zabiegu jest zwykle zaczerwieniona i podrażniona. Może pojawić się złuszczanie naskórka. Osoby o ciemnej karnacji mogą zauważyć również niewielkie zmiany kolorytu skóry.

Za pomocą tej metody można pozbyć się owłosienia z dowolnej partii ciała. Dotyczy to zarówno pojedynczych włosków (np. na twarzy), jak i dużych obszarów ciała. Aby pozbyć się 80-90% włosów, konieczne jest skorzystanie z serii 5-8 zabiegów. Po pewnym czasie (zazwyczaj kilku latach) od przeprowadzenia fotoepilacji, można zauważyć odrastanie części włosów. Konieczne jest wówczas powtórzenie zabiegu.

Fotoepilacja może okazać się nieskuteczna w przypadku jasnych włosów, które zawierają niewiele melaniny.

Cena jednego zabiegu fotoepilacji wynosi zwykle od 100 do 250 złotych.

Fotoepilacja – przygotowanie do zabiegu

Przez co najmniej 30 dni przed zabiegiem nie należy wyrywać włosów – używać wosku, depilatora ani pęsety. Siedem dni przed zabiegiem należy zaprzestać używania kremów depilujących. Jedyną dopuszczalną formą usuwania owłosienia jest golenie maszynką.

Zabiegi z wykorzystaniem światła IPL – przeciwskazania

Wszystkie zabiegi z wykorzystaniem światła, powinny być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub kosmetyczką. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • opalenizna (naturalna i po samoopalaczu),
  • stosowanie leków światłouczulających (np. antybiotyków stosowanych w leczeniu trądziku, antydepresantów),
  • bielactwo,
  • łuszczyca,
  • epilepsja,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe;
  • rozrusznik serca,
  • nowotwory,
  • stany zapalne skóry, egzema.

Na 14 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać:

  • stosowania ziół światłouczulających: nagietka, miłorzębu japońskiego, dziurawca, jeżówki;
  • używania kremów i maści z retinolem lub kwasami owocowymi;
  • używania kosmetyków i leków złuszczających.

Zabiegi wykorzystujące światło IPL należą do nieinwazyjnych, bezpiecznych i efektywnych. Na ich niekorzyść przemawiają przede wszystkim wysokie ceny i konieczność wielokrotnego powtarzania zabiegów. 

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej