Zabiegi na cellulit – jakie są najskuteczniejsze? Zabiegi w gabinecie i w domu

Fot.: justme_yo / Getty Images

Skuteczne zabiegi na cellulit obejmują zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym oraz domowe sposoby. Połączenie tych dwóch metod, właściwa dieta i aktywność fizyczna to najlepsza strategia zwalczania cellulitu. Efekty redukcji skórki pomarańczowej zazwyczaj pojawiają się po kilku tygodniach.

Cellulit, czyli skórka pomarańczowa, to estetyczny problem, z którym zmaga się wiele kobiet; rzadko dotyczy on mężczyzn. U kobiet tkanka łączna jest bardziej miękka, poza tym za zmiany skórne odpowiadają prawdopodobnie estrogeny zgromadzone w organizmie. Nierówna, pomarszczona, pofałdowana skóra powstaje wskutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, co wiąże się z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Pierwszy raz cellulit może pojawić się w okresie dojrzewania. Najczęściej obejmuje okolice bioder, pośladków i nóg, a także ramion, brzucha i piersi.

Walka ze skórką pomarańczową jest długa i trudna, ale można ją wygrać. Leczenie cellulitu to kompilacja kilku metod, dzięki którym można uzyskać poprawę mikrokrążenia oraz odbudowę włókien skóry. Stosuje się zabiegi w gabinecie kosmetycznym oraz sposoby domowe.

Zobacz film: Odżywczy okład na piękne nogi, bez cellulitu. Źródło: Klinika urody

Najskuteczniejsze zabiegi na cellulit

Gabinety kosmetyczne, dermatologiczne bądź medycyny estetycznej oferują szeroki wybór zabiegów zwalczających cellulit. Efekty zazwyczaj pojawiają się po serii kilku zabiegów.

Do skutecznych zabiegów na cellulit należą:

  • Lipoliza iniekcyjna – polega na nieinwazyjnym modelowaniu sylwetki i usuwaniu niedoskonałości, w tym cellulitu. Podczas zabiegu wykorzystuje się mechanizm lipolizy: jest to proces rozkładu hydrolitycznego trójglicerydów w tkance tłuszczowej. W wybrane miejsca podaje się zastrzyk z substancją, która powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Sam zabieg trwa ok. 30 minut, natomiast na zniszczenie tkanki tłuszczowej i usunięcie jej z organizmu potrzeba kilka tygodni.
  • Liposukcja laserowa – zabieg usuwania tkanki tłuszczowej i cellulitu za pomocą lasera. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Działanie wiązką lasera na dotknięte cellulitem miejsce powoduje upłynnienie tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu dochodzi do przecięcia zwłókniałych przegród, co poprawia napięcie i uelastycznia tkanki. Nowoczesne urządzenia do laserowego usuwania cellulitu pomagają uzyskać zadowalające efekty już po jednym zabiegu.
  • Mezoterapia igłowa – w mezoterapii bezpośrednio do skóry właściwej dostarczane są substancje odżywcze, lecznicze bądź regenerujące. Mezoterapia igłowa na cellulit polega na wprowadzeniu do skóry substancji aktywnych, co odbywa się za pomocą strzykawek o bardzo cienkich igłach. Może być to też urządzenie wykonujące niewielkie nakłucia (np. pistolet do mezoterapii). Zabieg reguluje procesy metaboliczne i mikrokrążenie, a także spala tkankę tłuszczową.
  • Mezoterapia bezigłowa – jest formą bezigłowego leczenia cellulitu. Podczas zabiegu preparat leczniczy wprowadza się do skóry metodą elektroporacji (z zastosowaniem pola elektrycznego). Seria kilku zabiegów mezoterapii bezigłowej pozwala wymodelować sylwetkę, zredukować nadmiernie nagromadzoną tkankę tłuszczową oraz pozbyć się cellulitu.
  • Jonoforeza – jest rodzajem mezoterapii. Substancje lecznicze wnikają w głąb skóry w formie jonów. Wykorzystuje się do tego pole elektryczne. W ten sposób oddziałuje się bezpośrednio na tkanki wybranego obszaru ciała dotkniętego cellulitem. Tkanki dotleniają się, uelastyczniają, poprawia się ich napięcie. Podczas zabiegu substancje lecznicze przenikają do najgłębszych warstw skóry. Ciało zostaje wyraźnie wyszczuplone, a skórka pomarańczowa znika.
  • Endermologia – to tzw. masaż podciśnieniowy. W czasie tego zabiegu należy mieć na sobie specjalny kostium. Masaż wykonywany jest za pomocą urządzenia do endermologii, co prowadzi do uaktywnienia metabolizmu tkanki tłuszczowej. Ponieważ na skórę działa znaczna siła, proces spalania tkanki tłuszczowej przyśpiesza, znikają obrzęki i cellulit, ciało się wysmukla i ujędrnia. To również sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn.
  • Velashape – jeden z zabiegów najnowszej generacji, odznaczający się wysoką skutecznością w zwalczaniu cellulitu. Wykorzystywane jest specjalne urządzenie, które w bezpieczny i bezinwazyjny sposób modeluje sylwetkę. Skuteczność urządzenia velashape w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej potwierdziła amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Duża głowica przeznaczona jest dla większych obszarów ciała, natomiast mała – dla mniejszych.

Zabiegi na cellulit w domu

Domowe zabiegi na cellulit powinny być uzupełnieniem leczenia, które obejmuje właściwą dietę, aktywność fizyczną oraz zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Najlepsze domowe sposoby na cellulit:

  • Peeling kawowy – mieloną kawę (ok. 100 g) wsypać do miseczki, zalać niewielką ilością wrzątku, dokładnie rozprowadzić. Woda powinna sięgać ok. 1 cm powyżej poziomu kawy. Dodać 2–3 łyżeczki cynamonu oraz 3–4 łyżki oliwy. Mieszać do uzyskania papki. Gdy peeling wystygnie, nałożyć go na umytą i osuszoną skórę. Dla najlepszych efektów należy owinąć ciało folią. Po mniej więcej 15 minutach spłukać wodą.
  • Domowa terapia ziemniakami – jeden duży, obrany, umyty ziemniak (surowy) należy pokroić w plasterki, a te przyłożyć w miejsce dotknięte cellulitem. Przykryć ręcznikiem, odczekać 15–20 minut. Jeśli obszar z cellulitem jest znaczny, należy użyć kilku ziemniaków – mają one zdolność naprężania tkanki łącznej.
  • Peeling cukrowy – dokładnie wymieszać 2 szklanki cukru, 3 łyżeczki cynamonu i 2–3 łyżki płynnego miodu. Całość uzupełnić o zdrowy olej (np. oliwę z oliwek, oliwkę do ciała, olejek ze słodkich migdałów, olej makadamia). Dodawać go stopniowo, łyżkami, ciągle mieszając, do uzyskania konsystencji papki. Wcierać w oczyszczoną skórę, najlepiej 2–3 razy w tygodniu.

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (14)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kotka durnotka 18.02.2020r.

Algi, bluszcz, guarana, topola, d-panthenol, ceramid 6, kofeina. Poczytaj sobie o ich dzialaniu i kosmetykach z nimi.

hania 29.01.2020r.

A co ze skladu wtedy?

kotka durnotka 16.01.2020r.

Najlepiej żeby miał dobre wchłanianie, witaminki i napinanie skóry. Trzeba popatrzeć na skład i jakie działanie mają poszczególne składniki

hania 09.01.2020r.

Na co powinno się zwracać wtedy uwagę przy zakupie?

mangolove 19.12.2019r.

No nie tak po prostu haha. Jeszcze do tego jakiś dobry krem.

hania 17.12.2019r.

tak po prostu masaże?

mangolove 12.12.2019r.

Masaże, masaże, masaże :P

olga 11.12.2019r.

A jak dbacie o to, żeby wraz z usuwaniem cellulitu skóra nie zrobiła się wiotka i taka rozlazła? :P

kostrzewskaanna 05.12.2019r.

A jak używacie te kosmetyki? Masaże czy coś innego?

nigglet 26.11.2019r.

Na cellulit dobra jest kofeina, algi, ruszczyk, guarana albo boze drzewko. Albo wszystko naraz :P

Agata 11.03.2019r.

A co to za krem konkretnie? Bo szukam i nie pokazuje mi nic co dokladnie mialoby taki sklad.

Diana 05.03.2019r.

Ja kupuje akurat gotowe produkty bo znalazlam jeden fajny krem z min. ruszczykiem kolczastym, bluszczem, guaraną, kofeiną, algami czy bożym drzewkiem i kasztanowcem - czyli w praktyce wszystkim co moze byc przydatne przy cellulicie.

AgataMrozinska 21.02.2019r.

Diana, a ty jaką mieszanke uzywasz? Robisz sama czy kupujesz coś gotowego?

Diana 14.02.2019r.

Ja dotychczas robilam sobie w domu glownie body wrapping jako uzupelnienie diety i moim zdaniem metoda jest bardzo fajna. Tylko wiadomo, do takiego zabiegu warto sobie dobrać jakąś dobrą mieszankę składników, które dobrze sie wchłoną i będą działały aktywnie na skórę.

Zobacz wszystkie 14 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej