Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie

Fot: andriano_cz / stock.adobe.com

Wysypka u niemowlaka może wystąpić na całym ciele lub tylko niektórych jego częściach - twarzy i głowie, brzuchu i plecach czy na nogach. Jej przyczyny są najczęściej niegroźne, ale zawsze warto ją zdiagnozować.

Potówki - wysypka u niemowlaka na twarzy i całym ciele

Potówki to jedna z najczęściej występujących zmian skórnych na ciele niemowląt i noworodków. Przybierają one wygląd drobnych, jasnych bądź czerwonych grudek i pojawiają się na twarzy, ale mogą też wystąpić na całym ciele. Ich przyczyną jest nadmierne pocenie się, które na ogół wywołane jest zbyt ciepłym ubieraniem lub okrywaniem dziecka albo stosowaniem nieprzewiewnych materiałów.
Potówek nie trzeba leczyć - przechodzą same.

Inną przyczyną wysypki na twarzy u niemowląt może być trądzik niemowlęcy, który nie stanowi żadnego zagrożenia, i choć może się długo utrzymywać, zwykle przechodzi samoistnie.

Wysypka u niemowlaka na twarzy i klatce piersiowej

Jeśli wysypka u niemowlaka pojawia się na twarzy i klatce piersiowej tuż po 2-3 dniach wysokiej gorączki, najprawdopodobniej została ona wywołana przez wirus powodujący gorączkę trzydniową. Taka wysypka jest drobna, bladoróżowa, ustępuje przy naciśnięciu i nie powinna swędzieć. Zwykle ustępuje po 2 dniach.

Innymi przyczynami wyprysków skórnych w tej okolicy mogą być choroby zakaźne, takie jak różyczka, odra i ospa, zwłaszcza jeśli wysypce towarzyszą: gorączka, powiększone węzły chłonne czy ból gardła. W takim wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Wysypka u niemowlaka karmionego piersią

Dzieci karmione piersią z reguły mają wyższą odporność na choroby zakaźne. Jeśli więc wypryskom nie towarzyszy gorączka, jest bardzo możliwe, że mają one charakter alergiczny i wywołują je substancje zawarte w mleku. Do najczęstszych alergenów spożywanych przez karmiącą matkę należą:
  • chemiczne dodatki do żywności,
  • zażywane przez matkę leki,
  • nabiał,
  • cytrusy,
  • orzechy,
  • czekolada i kakao,
  • ryby,
  • truskawki,
  • soja.

Najlepszym sposobem na wykrycie, które pokarmy mogą uczulać dziecko, jest dieta eliminacyjna, w której karmiąca matko powinna zrezygnować z najbardziej alergizujących składników, a następnie wprowadzać jeden na 3 dni i obserwować, czy u dziecka nie pojawiły się zmiany skórne. Dieta eliminacyjna może być bardzo uciążliwa dla karmiącej matki, dlatego warto wcześniej upewnić się, czy wysypka u niemowlaka nie ma innej przyczyny.

Wysypka u niemowlaka na nogach i w innych nietypowych miejscach

Jeżeli wysypka pojawia się tylko w niektórych miejscach - na przykład na nogach lub rękach, jest bardzo prawdopodobne, że została wywołana alergią. Alergeny niekoniecznie muszą pochodzić z jedzenia, wręcz przeciwnie - najczęstszą przyczyną jest bezpośredni kontakt skóry ze środkami higienicznymi, tkaninami wypranymi w konkretnym proszku lub z tkaninami niskiej jakości. Dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia należy przyjrzeć się stosowanym produktom. To, że płyn do kąpieli czy proszek do prania jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego miesiąca życia, nie oznacza jeszcze, że nie będzie uczulał danego niemowlaka. Warto wybierać takie, które mają bardzo krótką listę składników i używać mało kosmetyków - płyn do kąpieli, oliwka i krem przeciw odparzeniom w zupełności wystarczą.

Charakterystyczną wysypką powstającą w kontakcie z alergenami jest wyprysk kontaktowy. Jest to swędząca zmiana skórna, która przyjmuje formę grudek, choć czasem także rumienia i pęcherzyków. Nie zawsze pojawia się podczas pierwszego kontaktu z alergenem - czasem dzieje się to dopiero po latach. Rozpoznanie wyprysku kontaktowego utrudnia też fakt, że zwykle występuje z opóźnieniem do 48 godzin. Najczęstsze alergeny, na które niemowlę może zareagować takimi zmianami skórnymi to:

  • nikiel - w zapięciach ubranek oraz w niektórych ubraniach z jeansu,
  • lanolina - składnik kosmetyków i płynów do prania,
  • neomycyna - antybiotyk,
  • konserwanty w kosmetykach, płynach do prania, kremach czy nawet szczepionkach.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka u niemowlaka - kiedy zgłosić się do lekarza?

Lekarz powinien obejrzeć każdy przypadek wysypki u niemowląt, jeżeli nie ustępuje ona samoistnie w przeciągu trzech dni. Są jednak objawy, przy których powinno się udać do lekarza natychmiast:

  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • swędząca wysypka,
  • szybko powiększające się zmiany skórne,
  • zmiany skórne o podwyższonej temperaturze,
  • szybko powstające pęcherze,
  • ropiejące zmiany skórne,
  • oddzielanie się naskórka od skóry,
  • wybroczyny,
  • rozprzestrzenianie się wykwitów na błony śluzowe.
Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej