Wysypka pod pachami u dziecka i dorosłych – o czym może świadczyć?

Fot. DmitryPK / Getty Images

Wysypka pod pachami może mieć wiele przyczyn. Wysypka pod pachą, na brzuchu, a także w innych okolicach wymaga szerszej diagnostyki, szczególnie u dzieci. Swędząca wysypka pod pachami najczęściej nie jest groźna.

Wysypka, świąd czy pieczenie pod pachami to częste objawy, szczególnie u dorosłych, wywołujące dyskomfort. Częściej zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ ich główną przyczyną jest golenie i stosowanie kosmetyków. Wysypka pod pachami niejednokrotnie jest wynikiem stosowanych kosmetyków i dezodorantów. Czasami wysypkę można pomylić z grudkami czy krostkami, będącymi konsekwencją podrażnienia wrażliwej skóry pach.

Wysypka pod pachami u dorosłych i u dzieci – przyczyny

Pachy to wrażliwa okolica ciała, bardzo podatna na podrażnienia. W wyniku działania wielu czynników może dojść do powstania zaczerwienienia czy zmian skórnych o różnym charakterze, wywołujących świąd lub inne objawy. Pachy to miejsce, gdzie panują doskonałe warunki do rozwoju bakterii czy grzybów. Drażnienie skóry poprzez jej golenie sprzyja wnikaniu patogenów i miejscowym stanom zapalnym mieszków włosowych. Pachy to miejsce podatne na odparzenia, otarcia, ucisk przez obcisłe ubrania. Bardzo często ulegają podrażnieniom i uszkodzeniom.

Powstawaniu wysypki pod pachami sprzyja noszenie ubrań nieprzepuszczających powietrza, z materiałów syntetycznych, pod którymi skóra poci się, a także które ją uszkadzają. Szczególnie podatne na powstawanie wysypki są pachy podczas aktywności fizycznej. Nieodpowiednio dobrany strój do biegania czy ćwiczeń może skutkować otarciami spoconej skóry. Może dojść nawet do powstawania ran i uszkodzeń skóry, wokół których pojawia się wysypka.

Częstą przyczyną wysypki pod pachami jest używanie dezodorantów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków, które mogą podrażniać skórę pach, powodować przesuszenie czy też wywoływać odczyny alergiczne. Świąd bądź pieczenie po zastosowaniu kosmetyku (np. nowego dezodorantu) świadczą najczęściej o nadwrażliwości na jego składniki.

Należy pamiętać, że wysypka pod pachami może być objawem niewyrównanych zaburzeń endokrynologicznych, cukrzycy, otyłości, chorób wątroby czy nadciśnienia.

Wysypka pod pachami po depilacji

Depilacja jest bardzo częstą przyczyną wysypki pod pachami. Metod depilacji jest wiele. Każda na swój sposób uszkadza naskórek, może predysponować do wnikania bakterii w głąb mieszków włosowych, powodując ich zapalenie. Maszynka do golenia czy depilator powodują mikrouszkodzenia naskórka, podrażniają skórę pod pachami i mogą być przyczyną swędzenia i wysypki. Depilacja może również być wykonywana poprzez użycie wosku, kremu, pasty cukrowej. Niestety metody chemiczne mogą powodować wysypki alergiczne. Przyczyną wysypki po depilacji mogą być również wrastające mieszki włosowe.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czerwona, alergiczna wysypka pod pachami

Czerwona wysypka pod pachami może być wynikiem działania alergizujących składników różnego rodzaju kosmetyków, w tym dezodorantów, kremów, żeli pod prysznic, ale również proszkòw do prania, płynów do płukania tkanin czy barwników. Proszki często zalegają we włóknach ubrań, działając drażniąco na skórę. Wysypce towarzyszą często wtedy świąd, pieczenie. Rzadko alergia przybiera postać uogólnioną. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Pod pachami może dojść do zmian w postaci wysypki czy zaczerwienia w wyniku ugryzienia przez różne owady. Niebezpieczne są również pasożyty, którymi można zarazić się poprzez przymierzanie ubrań w sklepie. Jednym z pasożytów charakterystycznych dla zgięć skórnych jest świerzb, który poza okolicami rąk i brzucha drąży również kanaliki w okolicy pach, wywołując przy okazji miejscowy odczyn alergiczny. Świąd nasila się szczególnie w godzinach nocnych.

Czerwona wysypka pod pachami może być wynikiem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Ze względu na duże skupisko gruczołów potowych, jest to okolica sprzyjająca zakażeniom. Poza wysypką mogą wtedy pojawić się grudki, pęcherzyki, wykwity ropne. Może dojść również do nadkażenia skóry po depilacji, np. podczas korzystania z sauny, basenu, jacuzzi. Niebezpieczne jest również używanie takich akcesoriów, jak gąbki do mycia, które są siedliskiem drobnoustrojów. Niewskazane jest wspólne korzystanie z ręczników czy kosmetyków, na których przenoszone są drobnoustroje z innych osób.

Leczenie wysypki pod pachami

Bardzo często wystarczy zmiana kosmetyków. Pacha powinna być obmyta wodą z hipoalergicznych mydłem. Można użyć łagodzącego talku z cynkiem, który pomoże utrzymać pachę suchą. Należy nosić luźne, przewiewne ubranie, które zapobiegnie pogłębianiu się uszkodzeń.

Jeśli podejrzewa się podłoże alergiczne wysypki pod pachami, należy jak najszybciej zlikwidować czynnik alergizujących. W przypadku infekcji bakteryjnej czy pasożytniczej lub grzybiczej konieczna bywa konsultacja lekarska i stosowanie miejscowych antybiotyków czy leków przeciwpasożytniczych.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 13.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej