Wysypka na nogach u dziecka – kiedy należy się niepokoić na jej widok?

Fot. kwanchaichaiudom / Getty Images

Wysypka na nogach u dziecka nie należy do rzadkich dolegliwości. Zwykle jej powodem jest podrażnienie, zwłaszcza u niemowląt, których skóra jest bardzo wrażliwa na działanie np. kosmetyków czy materiałów. Może wynikać z alergii kontaktowej, a w niektórych sytuacjach świadczy o rozwijającej się chorobie.

Wysypka na nogach u dziecka nie powinna od razu wywoływać paniki wśród rodziców, zwłaszcza jeśli pojawiła się u niemowlaka. To dość częsta dolegliwość, która dotyka nie tylko najmłodszych, ale również osoby dorosłe. Należy zapoznać się z jej możliwymi przyczynami i sposobami leczenia.

Wysypka na nogach u dziecka – czym jest?

Wysypka na nogach u dziecka bardzo często jest objawem reakcji alergicznej organizmu. Swędzące, czerwone krostki pojawiają się po kontakcie z alergenem. Znacznie rzadziej wysypka jest objawem choroby zakaźnej. Często towarzyszy jej uporczywe swędzenie, kłopotliwe zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie panują nad odruchem drapania. Niekiedy skóra w danym miejscu staje się opuchnięta, przekrwiona (pojawiają się widoczne plamy lub pęcherzyki) i może mieć wyższą temperaturę. W skrajnych sytuacjach może dojść do jej owrzodzenia.

Wysypka na nogach u dziecka jako reakcja alergiczna

Wysypka na nogach dziecka na skutek alergii powinna zmniejszyć się po odizolowaniu od substancji wywołującej uczulenie. Podrażnienie objawia się czerwonymi krostkami, bąblami lub grudkami widocznymi i wyczuwalnymi pod palcami. Jeśli występuje np. na udach i innych częściach ciała, np. na ręce, tułowiu, może świadczyć o alergii kontaktowej. Niestety dzieci stają się coraz bardziej wrażliwe na środki stosowane w ich otoczeniu. Objawy mogą być wywołane przez: mydło, płyn do kąpieli, stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, a także proszki do prania (mimo że są dedykowane do prania produktów, z którymi dziecko ma kontakt). Swędzenie i czerwone krostki mogą pojawić się po założeniu dopiero co kupionych śpioszków lub spodni, jeśli nie zostały wcześniej wyprane w łagodnym preparacie.

Wyprysk kontaktowy pojawia się na skutek zetknięcia z wieloma substancjami, m.in.: formaliną (używaną do produkcji tkanin), wspomnianymi środkami czystości, ale także pyłkami traw (np. podczas spaceru czy zabawy na świeżym powietrzu) i tworzywami sztucznymi, z których m.in. wytwarzane są zabawki. Wiele dzieci, zarówno młodszych, jak i starszych, alergicznie reaguje na lateks, różne rodzaje plastiku i gumy. Kluczowa jest w takich przypadkach obserwacja i usuwanie z otoczenia dziecka substancji, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Wysypka na rękach i nogach u dziecka

Wysypka na rękach i nogach u dziecka może być wynikiem kontaktu z alergenem. Im kontakt jest częstszy i intensywniejszy, tym więcej reakcji obronnych uruchamia organizm. Jeśli mimo odizolowania od substancji uczulającej wysypka nie zmniejsza się, konieczny jest kontakt ze specjalistą. Zdarza się, że wysypka i świąd są objawami choroby zakaźnej.

U dzieci i młodzieży często pojawia się pokrzywka. W jej wyniku na skórze widoczne są odczyn zapalny w postaci opuchlizny i swędzące bąble. Podrażnione miejsca przypominają te po kontakcie z pokrzywą na łące, stąd też nazwa choroby. Uciążliwe mogą być również objawy towarzyszące chorobie, np. zawroty głowy połączone z nudnościami i wymiotami, a także ogólne osłabienie. Jeśli się pojawią, zwłaszcza u dzieci, konieczny jest kontakt z lekarzem. Mimo że chorobę wywołują alergeny, to może być też wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie wysokiej temperatury. Jeśli diagnoza potwierdzi pokrzywkę, konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Swędząca wysypka na brzuchu i nogach u dziecka

Powodem swędzącej wysypki na brzuchu i nogach u dziecka mogą być ospa wietrzna i półpasiec. Objawy skórne tych chorób zakaźnych są bardzo zróżnicowane – od krostek i grudek, po , jej bolesność i opuchliznę. Ospa jest szczególnie uciążliwa, jeśli dotyka małych dzieci. Wykwity są swędzące, a najmłodszym bardzo trudno powstrzymać się od drapania, przez co roznoszą ją po całym ciele. Jeśli chodzi o leczenie, to konieczne jest zastosowanie leków wydawanych z przepisu lekarza, które zawierają najczęściej acyklowir.

W przypadku półpaśca zmiany skórne przypominają niewielkie, wypełnione płynem, pęcherzyki. Dotyka on znacznie częściej dorosłych, chociaż diagnozowany jest też w młodszym wieku. Czynniki wywołujące nadal nie są do końca poznane, ale objawy rozpoczynają się w przypadku nadmiernego osłabienia organizmu, np. po poważnych infekcjach lub szczepieniu. Wysypka pojawia się jedynie w miejscach objętych chorobą i poprzedza ją bolesność skóry, nadwrażliwość na dotyk z towarzyszącym mrowieniem i swędzeniem. Najczęściej dotyczy tylko jednej połowy ciała, stąd też wzięłą się jej nazwa.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 11.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej