Wysypka na łokciach i na kolanach – o czym może świadczyć?

Fot. champja / Getty Images

Wysypka na łokciach i na kolanach może świadczyć o początkach łuszczycy, o opryszczkowatym zapaleniu skóry, może także towarzyszyć chorobom zakaźnym, układowym czy stanowić mało groźny objaw alergii.

Wysypka na łokciach i w wielu innych miejscach na ciele może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj miejscowa wysypka jest związana z alergicznym odczynem miejscowym. Symetryczna wysypka na łokciach może towarzyszyć także różnego typu chorobom zakaźnym i schorzeniom układowym. Zmiany na łokciach i kolanach mogą pojawić się na przykład w opryszczkowatym zapaleniu skóry czy łuszczycy.

Wysypka na łokciach – przyczyny

Wysypki mogą powstawać na różnym tle, czasami pojawiają wyłącznie miejscowo, np. na łokciu, mogą jednak wystąpić na całym ciele. W okresie letnim często zdarzają się wysypki na tle alergicznym. Łokcie są okolicą zazwyczaj odsłonioną, narażoną na kontakt z różnymi czynnikami alergizującymi. Wyprysk kontaktowy czy wysypka na łokciach o charakterze pokrzywki może powstać poprzez kontakt z różnymi roślinami, kosmetykami czy nawet po narażeniu na promienie słoneczne. Zdarzają się również użądlenia przez owady, które mogą spowodować obrzęk, zaczerwienienie czy też zmiany przypominające wysypkę. U dorosłych skóra na łokciach bardzo często jest przesuszona. To z kolei predysponuje do podrażnień i powstania wysypki.

U dzieci wiele chorób zakaźnych współistnieje z wysypką. Nie zawsze jest ona od razu miejscowa. Częściej stopniowo szerzy się od obwodu na tułów, bądź odwrotnie. Dlatego też istotne dla rozpoznania są także objawy dodatkowe.

Przyczyną wysypki na łokciach i kolanach może być opryszczkowate zapalenie skóry, czyli choroba Duhringa. Jest to zespół jelitowo-skórny, polegający na współistnieniu nietolerancji glutenu oraz wysypki pęcherzykowo-grudkowej. Wysypka ta bardzo często lokalizuje się właśnie na łokciach czy na kolanach. Wysypki skórne na łokciach mogą być także reakcją na różne leki czy pokarmy. Schorzeniem, w którym zmiany pojawiają się zazwyczaj na łokciach, jest również łuszczyca. Wysypka na łokciach może być objawem towarzyszącym zapaleniu stawów.

Wysypka na zgięciu łokci u dorosłych lub u dzieci może świadczyć o tzw. potówkach, czyli drobnych wykwitach pojawiających się najczęściej w miejscach zgięć, gdzie skóra ma ograniczony dostęp powietrza, poci się intensywnie.

Wysypka na łokciach – jakie objawy są niepokojące?

Sama wysypka na łokciach nie jest objawem niepokojącym. Jeśli jest objawem alergii, wystarczy zidentyfikować czynnik alergizujący, a objawy ustąpią samoistnie. Czasami zdarza się, że poza miejscową alergią pojawiają się objawy uogólnione, do których zalicza się obrzęk błon śluzowych, duszność, zaburzenia rytmu serca. Jest to jednak bardzo rzadkie.

W przypadku pojawienia się swędzącej wysypki na łokciach, należy powstrzymać się od drapania. Przeczosy skórne powstające na skutek drapania swędzących zmian mogą ulec nadkażeniu, tworząc trudno gojące się rany.

Polecamy: Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni skóra człowieka: 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Swędząca wysypka na łokciach u dzieci

Swędząca wysypka na łokciach może być objawem zapalenia opryszczkowatego skóry. Uznaje się, że przede wszystkim współistnieje tu nietolerancja glutenu i zmiany skórne. Jednak może zdarzyć się, że występowanie zmian skórnych wiąże się z ekspozycją na jod, niektóre składniki pokarmowe bądź środowiskowe. U dzieci jest to najczęstsza choroba pęcherzowa, choć zdecydowanie bardziej rozpowszechniona jest w USA niż w Europie. Wysypka może mieć bardzo zróżnicowany charakter, a jeśli ograniczona jest wyłącznie do kolan i łokci, określa się to odmianą Cottiniego. Poza wysypką pojawiają się objawy złego wchłaniania, przekładające się na niedobory pokarmowe i witaminowe.

Łuszcząca się wysypka na łokciach

Jedną z chorób mogącą wywołać drobną wysypkę z łuszczącymi się powierzchniami jest łuszczyca. Zmiany mogą pojawić się na całym ciele, jednak okolica łokci czy kolan to jedna z częstszych pierwotnych lokalizacji. Wysypka w łuszczycy ma charakter drobnych grudek.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 11.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej