Wysypka alergiczna u dziecka i dorosłych, jak wygląda i jak ją leczyć

Fot: suriya / fotolia.com

Wysypka alergiczna to jedna z najpowszechniejszych reakcji uczuleniowych organizmu. Stan zapalny skóry na twarzy, brzuchu czy nogach mogą wywołać spożywane pokarmy, środki chemiczne, kontakt ze zwierzęciem albo ukąszenie owada. Wysypka alergiczna szczególnie często występuje u dzieci.

Wysypka alergiczna to problem, z którym zmaga się coraz więcej Polaków, ponieważ alergia to jedno z trzech najczęściej występujących schorzeń przewlekłych – ten problem dotyczy już ponad 70% mieszkających w miastach dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich organizm produkuje zwiększoną ilość immunoglobulin E (IgE), czyli przeciwciał wiążących się z innymi komórkami i – gdy nastąpi kontakt z substancją uczulającą – pobudzających system do uwalniania różnych związków chemicznych, zwłaszcza histaminy wywołującej rozwój stanu zapalnego skóry.

Wysypka alergiczna u dziecka i niemowlaka

Wysypka alergiczna często pojawia się u dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego reaguje na kontakt z substancją uczulającą rozwojem stanu zapalnego i zmianami skórnymi: rumieniem, plamkami, krostami, grudkami czy pęcherzykami, zazwyczaj występującymi na twarzy, brzuchu i nogach. W miarę dojrzewania systemu immunologicznego reakcje alergiczne mogą łagodnieć, jednak uczulenie na niektóre substancje pozostaje do końca życia.

Na wysypkę alergiczną narażone są również niemowlęta, uczulone na pokarmy, sierść zwierząt, roztocza czy substancje chemiczne znajdujące się w składzie kosmetyków lub produktów do prania. Zmiany skórne u najmłodszych dzieci często przyjmują postać pokrzywki, objawiającej się wypukłymi, okrągłymi bąbelkami o różowym lub czerwonym zabarwieniu, zwykle na twarzy, rękach i brzuchu. Powodują one swędzenie, dlatego niemowlak bywa wówczas rozdrażniony i niespokojny. 

Wysypka alergiczna na twarzy

Wysypka alergiczna najczęściej pojawia się na twarzy. Może przybierać postać zaczerwienionych grudek, które w miarę szybko otwierają się i sączą. Towarzyszy im zazwyczaj silne swędzenie lub pieczenie, skóra może być szorstka i mieć skłonność do łuszczenia się.

Gdy wysypka alergiczna ma formę pokrzywki, objawia się wypukłymi, okrągłymi zmianami skórnymi o różowym lub czerwonym zabarwieniu. Są swędzące i ciepłe przy dotknięciu. W cięższej odmianie, zwanej obrzękiem naczynioruchowym, mają tendencję do powiększania się i zlewania, wnikają wtedy głębiej w skórę.

Zobacz film: Co nas uczula najbardziej? Źródło: 36,6

Wysypka alergiczna u dorosłych

Wysypka alergiczna to zazwyczaj konsekwencja uczulenia na spożywane produkty, najczęściej:

  • mleko krowie,
  • orzechy,
  • ziarna zbóż,
  • jajka,
  • niektóre owoce (np. truskawki),
  • owoce morza,
  • środki konserwujące żywność i barwniki spożywcze (np. azotany, benzoesan sodu, tartrazynę).

Wysypkę alergiczną wywołują niekiedy również stosowane leki (penicylina, kwas acetylosalicylowy), reakcję uczuleniową może powodować kontakt ze zwierzętami, zwłaszcza kotami, ukąszenie owada, oddziaływanie krańcowych temperatur (ekstremalnego zimna lub gorąca), nadmiar promieni słonecznych lub światła lamp w solarium oraz ekspozycja na środki chemiczne w kosmetykach czy proszkach do prania.

Wysypka alergiczna – leczenie

Wysypka alergiczna zwykle zanika samoistnie w ciągu kilku dni i nie wymaga interwencji lekarza. Jeśli jednak zmiany skórne pojawiają się wokół miejsca ugryzienia przez pszczołę czy szerszenia należy zachować wzmożoną ostrożność, ponieważ reakcją uczuleniową może być wówczas bardzo groźny wstrząs anafilaktyczny. Początkowo objawia się właśnie zaczerwienieniem skóry, swędzącą pokrzywką lub wysypką. Szybko pojawia się jednak ból głowy, uczucie osłabienia, trudności z oddychaniem i spadek ciśnienia. W skrajnej sytuacji dochodzi do utraty przytomności lub śmierci, spowodowanej uduszeniem z powodu silnego obrzęku gardła.

Wysypka alergiczna zwykle jednak objawia się przede wszystkim swędzeniem skóry. Taką dolegliwość można złagodzić stosując leki przeciwhistaminowe – cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, desloratadynę czy feksofenadynę, które blokują receptory histaminy – organicznego związku odpowiadającego za występowanie reakcji uczuleniowej. W ciężkiej postaci wysypki alergicznej wykorzystuje się działanie preparatów steroidowych.

Uciążliwy świąd pomagają też zmniejszyć leki zawierające kortyzon (w tabletkach lub maściach). Można też skorzystać ze stosowanych od wieków metod naturalnych, np. kąpieli w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, owsianki koloidalnej czy naparu z rumianku. Działanie histaminy blokuje również ocet jabłkowy, którym smaruje się skórę, kiedy pojawia się wysypka alergiczna. Innym sposobem jest przyłożenie na 5–10 minut kostek lodu owiniętych bawełnianą szmatką, a następnie zaaplikowanie na skórę płynu kalaminowego, czyli mieszanki tlenku cynku i wody wapiennej.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej