Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc lekami i domowymi sposobami?

Fot: nuzza11 / fotolia.com

Wypadanie włosów po ciąży wynika z działania hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży i porodu. Chociaż organizm zwykle szybko wraca do równowagi, to wypadające włosy po ciąży często są dla młodych mam dużym problemem. Włosy można wzmocnić, zmieniając dietę i suplementując witaminy.

W ciąży włosy kobiety są lśniące i wyjątkowo gęste. Po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka włosy zaczynają wypadać – niektóre kobiety tracą ich nawet 30%. Wypadające włosy po ciąży to zjawisko zupełnie normalne, które mija po około 6–9 miesiącach od porodu. U niektórych kobiet proces ten jest krótki i niemal niezauważalny, u innych włosy wypadają garściami. W przypadku gdy wypadaniu włosów po ciąży towarzyszy łojotok lub łupież, warto skontaktować się z dermatologiem lub ginekologiem endokrynologiem.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Ciąża to duży wysiłek dla organizmu, który wszystkie swoje siły koncentruje na rozwijającym się dziecku. Poziom estrogenów jest w tym czasie podwyższony i to właśnie od niego zależy, w jakiej ilości i jak długo wypadają włosy po ciąży. Aby dowiedzieć się, dlaczego po ciąży wypadają włosy, trzeba zapoznać się z cyklem życia włosa.

Cykl życia włosa dzieli się na trzy fazy:

  • faza wzrostu (anagen) – trwa 2–8 lat; znajduje się w niej aż 90% wszystkich włosów na głowie,
  • faza przejściowa (katagen) – trwa około 2 tygodni; włos przestaje rosnąć, stopniowo odrywa się od brodawki w mieszku włosowym i przesuwa ku powierzchni skóry,
  • faza spoczynku (telogen) – trwa 2–4 miesiące; włosowy zmniejsza rozmiar, a pod koniec fazy ponownie zwiększa objętość, ponieważ tworzy się w nim nowy włos i wypycha stary, który wypada.

Podczas ciąży poziom estrogenów jest podwyższony, dlatego mieszki włosowe nie wchodzą w fazę katagenu. Włosy przestają wypadać i jest ich coraz więcej. Dopiero 2–3 miesiące po porodzie spada poziom estrogenu i włosy gwałtownie wypadają, niekiedy całymi garściami. Są wśród nich włosy, które nie wypadły przez cały okres ciąży, oraz włosy, które wypadają w związku z naturalnym cyklem wzrostu. Wypadanie włosów po ciąży może się przedłużyć, jeśli kobieta zdecydowała się na karmienie piersią.

Zobacz film: Jak dbać o włosy i co zrobić, aby zatrzymać ich nadmierne wypadanie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wypadanie włosów po ciąży – suplementacja

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co na wypadanie włosów po ciąży będzie najlepsze. U każdej kobiety jest to proces indywidualny, uzależniony m.in. od kondycji organizmu przed ciążą. Wszelkie braki mikroelementów mogą znacznie zwiększyć problem wypadania włosów po ciąży. Właśnie dlatego warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w:

  • cynk, miedź i żelazo – najwięcej znajduje się w rybach, owocach morza oraz jajkach,
  • witaminy z grupy B – ich bogatym źródłem jest razowy makaron i pieczywo, niełuskany ryż oraz kasza gruboziarnista,
  • niacynę (witaminę PP, witaminę B3) – zawiera ją jagnięcina, mięso z indyka i kurczaka oraz podroby.

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Równolegle ze zmianą diety można stosować tabletki na wypadanie włosów po ciąży. Są to specjalne suplementy diety, zawierające witaminy i minerały wzmacniające włosy, paznokcie i skórę. Stosowanie suplementów diety podczas karmienia piersią należy zawsze skonsultować z lekarzem lub położną. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą bez obaw stosować dostępne w aptekach preparaty witaminowo-mineralne lub ziołowe, np. ze skrzypem polnym. Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia, chyba że procesowi towarzyszą inne dolegliwości, np. zwiększony łojotok lub łupież. Witaminy na wypadanie włosów po ciąży należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące.

    Zobacz także: Witaminy na włosy. Najlepszy sposób na wzmocnienie i skuteczna broń przeciw wypadaniu włosów

    Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

    Oprócz diety i witamin bardzo ważne są także odpowiednie kosmetyki. W drogeriach i aptekach można bez problemu kupić całe linie produktów przeznaczonych specjalnie do włosów osłabionych wypadających. Najlepszym sposobem na wypadanie włosów po ciąży jest zakup całego zestawu, składającego się z szamponu, odżywki i maseczki lub balsamu. W trakcie mycia włosów należy masować skórę głowy przez przynajmniej kilka minut, ponieważ w tym czasie składniki odżywcze mogą wniknąć do cebulki włosa. Po umyciu włosy trzeba dokładnie spłukać i nałożyć odżywkę, a w przypadku włosów silnie splątanych, także balsam ułatwiający rozczesywanie.

    Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody

    Maseczkę odżywczą warto zastosować dwa razy w tygodniu. Po wmasowaniu jej w mokre włosy należy owinąć głowę ciepłym ręcznikiem i pozostawić go na kwadrans.

    Do domowych sposobów na wypadanie włosów po ciąży zalicza się wcieranie w skórę głowy ciepłego oleju rycynowego. Następnie należy głowę owinąć ciepłym ręcznikiem, a po 2 godzinach umyć włosy szamponem.

    Zobacz także: Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania

    Nadmierne wypadanie włosów po ciąży można ograniczyć, stosując skoncentrowane kapsułki odżywcze, które skutecznie wzmacniają cebulki. Ponadto warto skrócić włosy i czesać je wyłącznie szczotką z plastikowymi kolcami, które nie wyrywają osłabionych włosów.

    Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 20.06.2018,
    Opublikowano: 21.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

    Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

    Czytaj więcej
    Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

    Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

    Czytaj więcej
    Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

    Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

    Czytaj więcej
    Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

    Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

    Czytaj więcej
    Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

    Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

    Czytaj więcej
    Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

    Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

    Czytaj więcej
    Witaminy w ciąży – które warto brać?

    W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

    Czytaj więcej
    Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

    Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

    Czytaj więcej
    Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

    Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

    Czytaj więcej
    BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

    Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

    Czytaj więcej