Wypadanie rzęs – co może być przyczyną tego zjawiska?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Codzienne wypadanie rzęs jest fizjologicznym procesem. Jeśli nie wypada ich więcej niż 2-3 dziennie, nie ma powodu do niepokoju. Przyczyn nadmiernego wypadania rzęs może być wiele, od zabiegów kosmetycznych po poważne schorzenia organizmu.

Wypadanie rzęs jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak ilość wypadających włosków jest niepokojąca, może to świadczyć o toczących się procesach chorobowych. Najczęstszą przyczyną wypadających rzęs mogą być choroby tarczycy oraz inne problemy związane z gospodarką hormonalną.

Najczęstsze przyczyny wypadających rzęs

Przyczyn wypadania rzęs może być wiele. Często kobiety, które przechodzą menopauzę, skarży się na ten problem. Jest to związane ze zmianami poziomu hormonów w krwiobiegu. Nadmiernie wypadające rzęsy mogą świadczyć również o stanach zapalne gałek ocznych, mieszków włosowych czy spojówek. Nierzadko jeden z czynników wzrostu ryzyka wypadania rzęs stanowi choroba o podłożu autoimmunologicznym. Rzęsy wypadają również w wyniku niewłaściwej, ubogiej w witaminy diety, ale także podczas stosowania chemioterapii.

Jeżeli natomiast przy powiekach zaobserwowano zmiany skórne, może to świadczyć o pasożycie ludzkim, zwanym nużeńcem. To jednak nie koniec potencjalnych przyczyn. Wypadaniu rzęs i brwi może być spowodowane m.in.: alergia, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, działanie wolnych rodników, zabiegi chirurgiczne oka. Może to być także efekt uboczny noszenia soczewek kontaktowych.

Polecamy: Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Najczęściej jednak wypadanie rzęs jest konsekwencją:

  • Stosowania niewłaściwych kosmetyków i wykonywania częstych zabiegów przedłużania rzęs (największym „grzechem” jest zapominanie o zmyciu makijażu przed położeniem się spać). Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny oczu sprawia, że tusz zastyga na rzęsach i kruszy się, tym samym uszkadzając strukturę włoska. Należy także pamiętać o tym, aby zmywać makijaż przed snem za pomocą wacika nasączonego płynem micelarnym bądź mleczkiem. Najlepiej przyłożyć delikatnie wacik do rzęs i lekko przycisnąć. Tarcie oka przy zmywaniu tuszu i cieni jest niewskazane. Niektóre z kosmetyków mogą powodować silne alergie, dlatego osoby szczególnie narażone na podrażnienia powinny wybierać produkty hipoalergiczne. Zbyt częste korzystanie z zabiegów przedłużania rzęs również je osłabia. Warto pomiędzy kolejnymi zabiegami robić sobie dłuższe przerwy. W tym czasie zaleca się stosowanie odżywki wzmacniającej rzęsy. Zakupu odpowiedniego preparatu należy dokonać w aptece, ze względu na większe bezpieczeństwo wykorzystanych w nim składników.
  • Długotrwałego używania zalotki do rzęs. Codziennie wykorzystywanie do makijażu zalotki do rzęs powoduje ich częstsze łamanie się.
  • Warunków atmosferycznych – zarówno mróz, silny wiatr, jak i ostre słońce nie sprzyjają dobrej kondycji rzęs. Aby uchronić jej przed niszczącym wpływem zmian pogody, przed wyjściem z domu można zabezpieczyć je za pomocą bezbarwnej pomadki ochronnej do ust.
  • Przyklejanie sztucznych rzęs – kobiety często decydują się na samodzielne przyklejenie ich. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że jest to wykonywane sporadycznie. Jeżeli jednak procedurę tę powtarza się często lub stosuje na co dzień, substancje zawarte w klejach do rzęs mogą znacznie je osłabić. Mowa przede wszystkim o szkodliwym formaldehydzie, czyli związku, który może skutkować zahamowaniem wzrostu rzęs oraz zwiększeniem ryzyka infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Na czym polega zabieg przedłużania rzęs? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Metody przedłużania rzęs. Źródło: Stylowy Magazyn.

Zapobieganie wypadania rzęs

Pielęgnację rzęs, brwi i włosów należy rozpocząć od właściwej diety. Posiłki powinny być bogate w witaminy, w tym A, D i E. Nie mniej ważne są witaminy z grupy B oraz takie pierwiastki jak cynk. W diecie nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także białka oraz biotyny.

Jeśli powodem wypadania jest produkt kosmetyczny, należy go jak najszybciej odstawić, żeby stan rzęs się nie pogarszał. Warto rozważyć zastosowanie minimum trzymiesięcznej kuracji z wykorzystaniem przebadanych okulistycznie i dermatologicznie odżywek. Producenci preparatów tego typu zalecają nakładać je na linię rzęs codziennie przed snem. Powszechnie stosowane odżywki zawierają chlorek 1-metylonikotynamidu lub bimatoprost. Ponadto, w ich składzie może również znaleźć się ekstrakt z zielonej herbaty, ogórka oraz koktajle witaminowe, w tym witamina B12 i witamina A.

Domowym sposobem stosowanym przez nasze babcie jest wykorzystanie do pielęgnacji rzęs olejku rycynowego. Tak samo jak odżywkę nakłada się go wieczorem, tuż przed pójściem spać. Rano powinno się delikatnie przemyć oczy ciepłą wodą. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem kosmetyków lub olejku zdjąć soczewki kontaktowe. Zarówno stosowanie olejku rycynowego, jak i specjalistycznych odżywek wpływa stymulująco na wzrost rzęs.

Bibliografia:

  1. Moghadam-Kia S., Franks A.G. Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów, Dermatologia po Dyplomie 2013;4(5):38-56.
Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej