Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Fot: FXQuadro / gettyimages.com

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Ćwiczenia na barki są bardzo ważne dla każdej osoby, której zależy na zbudowaniu sylwetki. Wzmocnienie tej części ciała jest istotne także dla sportowców, bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiają. Silne mięśnie obręczy barkowej wspomagają mięśnie klatki piersiowej, pleców i rąk (szczególnie bicepsy). Jednym z najbardziej polecanych ćwiczeń na barki jest wyciskanie żołnierskie. Trening można wykonać w domu lub na siłowni.

Na czym polega wyciskanie żołnierskie?

Wyciskanie żołnierskie (Military press lub OHP – Overhead Press) jest jednym z podstawowych ćwiczeń na zbudowanie masy i wzmocnienie siły mięśniowej barków. Polega ono na podnoszeniu sztangi, hantli lub kettlebell w pozycji siedzącej lub stojącej. Żołnierskie wyciskanie jest uznawane przez pasjonatów sportu za najlepszy trening mięśni naramiennych.

Wyciskanie żołnierskie angażuje następujące partie mięśniowe:

  • przednią i środkową głowę mięśnia naramiennego;
  • mięsień trójgłowy ramienia;
  • mięsień piersiowy większy (rozciąga się on między mostkiem, obojczykiem i ramieniem);
  • mięsień zębaty przedni (położony na bocznej ścianie klatki piersiowej).

Jednak wyciskanie żołnierskie działa na całe ciało. Dźwiganie sztangi lub hantli i utrzymanie przy tym prawidłowej postawy ciała wymaga zaangażowania mięśni brzucha, ud, pośladków i kręgosłupa. Dlatego ważna jest odpowiednia technika wykonywania ćwiczenia. W przeciwnym razie może dojść do kontuzji, która spowoduje wyłączenie ze sportu na kilka (lub nawet kilkanaście) tygodni.

Wyciskanie żołnierskie sztangi

Wyciskanie żołnierskie sztangi można wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej. Każda osoba powinna dopasować ją do swoich preferencji oraz aktualnych możliwości. Dla osób początkujących zalecane jest ćwiczenie na siedząco (głównie ze względów bezpieczeństwa). Każdy trening trzeba rozpocząć rozgrzewką całego ciała.

Żołnierskie wyciskanie sztangi na stojąco należy rozpocząć od przyjęcia prawidłowej postawy wyjściowej. Stopy powinny być ustawione na szerokość barków, kolana proste, a pośladki napięte. Sztangę trzeba chwycić tak, aby między łokciami a ciałem utworzył się kąt prosty i ustawić ją na wysokości klatki piersiowej, a następnie unieść w górę (łokcie trzeba prowadzić równolegle do ciała). Głowę trzeba wyprostować i trzymać nieruchomo.

Ćwiczenie kończy się, kiedy sztanga znajduje się nad głową, a łopatki są ściągnięte. Po kilku sekundach trzeba powrócić do pozycji wyjściowej – dbając, aby zachować tę samą linię ruchu. Głowę można odchylić nieznacznie do tyłu, aby umożliwić sztandze płynny powrót.

Wyciskanie żołnierskie sztangi na siedząco wymaga zastosowania tej samej techniki i ruchów. Plecy i głowa powinny być wyprostowane, a podczas podnoszenia sztangi łokcie muszą tworzyć z ciałem kąt prosty. Ta technika żołnierskiego wyciskania jest łatwiejsza, ponieważ nie angażuje mięśni nóg.

Wyciskanie żołnierskie kettlebell

Wyciskanie żołnierskie z kettlebell (odważnikami kulowymi) to jedna z form modyfikacji ćwiczenia. Wykorzystanie tego narzędzia pozwala lepiej kontrolować ciało. Dzieje się tak, ponieważ przenosi się środek ciężkości. Do żołnierskiego wyciskania potrzebne są dwa kettlebell (ilość kilogramów należy dostosować do możliwości).

Kettlebell należy chwycić w dłonie i oprzeć na przedramionach i klatce piersiowej. Sylwetka powinna być wyprostowana, głowa nieruchoma, kolana proste, pośladki i uda napięte. Ręce należy rozchylić (muszą tworzyć z ciałem kąt 45 stopni) i stopniowo unosić je nad głowę, aby ciężarki złączyły się ze sobą. Podobnie wygląda wyciskanie żołnierskie z hantlami.

Wyciskanie żołnierskie – efekty treningu

Wyciskanie żołnierskie to trening, który pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające efekty. Przede wszystkim buduje się masa mięśniowa na ramionach, a tym samym poprawia ogólny wygląd sylwetki. Zwiększa się również siła mięśni oraz poprawia się współpraca między poszczególnymi partiami mięśni.

Aby osiągnąć efekty wyciskania żołnierskiego, należy wykonywać je 2 razy w tygodniu. W zależności od możliwości podczas jednego treningu można wykonać 10–20 serii. Dobrze jest współpracować z trenerem personalnym, który opracuje indywidualny plan ćwiczeń.

Wyciskanie żołnierskie – jakich błędów unikać?

Wyciskanie żołnierskie przynosi efekty tylko wtedy, kiedy jest poprawnie wykonywane. Należy unikać poniższych błędów:

  • brak rozgrzewki przed treningiem;
  • nieprawidłowe odżywianie się;
  • nieprawidłowa pozycja wyjściowa (plecy nie są proste, głowa nie jest nieruchoma, nieodpowiednie chwycenie sztangi);
  • uginanie kolan podczas podnoszenia sztangi nad głowę;
  • podnoszenie sztangi przed siebie, a nie nad głowę.

Zobacz wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. F. Delavier, Atlas treningu siłowego, PZWL, Warszawa 2007.

Opublikowano: 02.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej