Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?

Fot. Kwangmoozaa / Getty Images

Czyrak powstaje na skutek zakażenia bakteryjnego, zazwyczaj gronkowcem złocistym. Wygląda jak guzek, a w jego wnętrzu znajduje się ropa. Wyciskanie czyraka to zabieg odradzany przez lekarzy, może bowiem doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji.

Czyrak jest to zapalenie bakteryjne mieszków włosowych. Wywołuje go gronkowiec złocisty i powoduje powstanie zapalnego guza z czopem martwiczym. Mianem czyraczności określa się występowanie licznych czyraków w różnych okolicach ciała.

Co to jest czyrak?

Czyraki często pojawiają się u osób z osłabioną odpornością oraz cukrzycą. Zmiany tego typu pojawiają się w miejscach, w których znajdują się mieszki włosowe. Najczęściej są zlokalizowane na twarzy, karku, pod pachami, na pośladkach, a także w przedsionku nosa i zewnętrznym przewodzie ucha. W przypadku powstania czyraka w okolicy górnej wargi, oczodołu lub nosa bakteria może dostać się do krwiobiegu i trafić do żył z rejonu mózgowia. Stamtąd niekiedy trafia do opon mózgowych lub do zatoki jamistej. 

Zmianom mogą towarzyszyć gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Zawsze wiążą się z bólem okolicy, w której powstały. Początkowo wyglądają jak rumieniowo-naciekowa zmiana, która pojawia się w okolicy mieszków włosowych. W tym miejscu powstaje niewielki czerwonofioletowy guzek. Po około 4-6 dniach zmienia się w krostę, ulegającej martwicy i rozpadowi. Towarzyszy temu wytworzenie się czopa martwiczego. Czyrak zazwyczaj samoczynnie oczyszcza się z ropy poprzez ubytek w skórze przypominający nieduży krater. Kiedy zmiana zostanie oczyszczona, po zagojeniu się rany, powstaje blizna. Zdarza się, że czyrak nie pęka i w jego miejsce pojawia się zagłębiona blizna. 

Pojawienie się tego typu zapalenia powinno zostać skonsultowane z lekarzem dermatologii. Na wizytę należy się zgłosić szczególnie pilnie, gdy powstało ono na twarzy lub wraz z nim wystąpiły objawy ogólne, takie jak gorączka. Rozpoznanie czyraka odbywa się na podstawie obejrzenia zmiany. W przypadku mnogich lub nawracających zmian należy wykonać badanie mikrobiologiczne wymazu pobranego z miejsca zapalenia. Równocześnie powinno zostać przeprowadzone badanie wrażliwości na antybiotyki (antybiogram). Lekarze często zlecają także badanie mające na celu wykluczyć nosicielstwo gronkowca złocistego poprzez pobranie wymazu z nosa.

Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Dowiedzcie się z filmu: 

Zobacz film: Budowa skóry. Źródło: 36,6

Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne?

Samodzielne wyciskanie i przecinanie czyraka jest zdecydowanie odradzane przez lekarzy. Może bowiem sprawić, że dojdzie do rozsiania bakterii i uogólnionego zakażenia. Należy zaczekać, aż zmiana samoczynnie pęknie i oczyści się z zalegającej w jej wnętrzu ropy. Kiedy wytworzy się krater, również nie należy dodatkowo naciskać na zmianę. Warto uzbroić się w cierpliwość. Po oczyszczeniu się okolic mieszka włosowego należy przemyć wacikiem zakażoną ranę. Ma to na celu zapobieganie dalszemu przenoszeniu bakterii. Po przyłożeniu jałowego opatrunku należy zdezynfekować miejsce, w którym znajduje się czyrak wodą utlenioną. Warto wiedzieć, że wyciek ropy może trwać nawet kilka dni – długość tego procesu zależy od wielkości i głębokości zmiany. Jeśli będzie to konieczne, dermatolog może zadecydować o chirurgicznym przecięciu guzka czyracznego. Może to nastąpić np. w przypadku bardzo dużej bolesności w obrębie zakażonego miejsca.

Leczenie czyraków

Jeśli czyrak umiejscowił się w stale drażnionym miejscu, a więc na dłoniach, stopach, pośladkach, pod paskiem od spodni lub pod ramiączkiem stanika, lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk (doustnie bądź w postaci maści do smarowania bezpośrednio na zmianę). Zazwyczaj stosowane są preparaty z grupy penicylin oraz cefalosporyny. We wczesnym etapie rozwoju czyraka można włączyć miejscowe leczenie w postaci okładów z ichtiolu lub smarowania maścią ichtiolową. Ten składnik ma bowiem działanie wysuszające i przyspiesza formowanie się czopa martwiczego oraz pęknięcie krosty. Nacinanie chirurgiczne połączone z usunięciem martwiczych tkanek to kontrowersyjny temat związany z leczeniem czyraków. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku czyraka gromadnego, czyli kiedy zmian jest kilka, lub przy dużej, bolącej zmianie. 

Nacięcie zmniejsza bolesność i powinno być wykonywane w trakcie antybiotykoterapii. W wielu ośrodkach, m.in. w Klinice Dermatologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach oraz w Katedrze Chorób Skóry Instytutu Medycznego w Saratowie, zostały przeprowadzone badania na temat działania propolisu na czyraki. Okazał się skutecznym lekiem w chorobach skóry wywołanych przez bakterie takie jak gronkowiec. W Klinice Dermatologicznej AM w Katowicach zastosowano maść o zawartości 3% wyciągu z propolisu. U 5 na 6 osób doszło do pełnego wyleczenia, a stan 1 z badanych wyraźnie się poprawił. 

Natomiast w Saratowie przeprowadzono badanie na 90 chorych od 16 do 50 lat. U 70 z nich występowały czyraki, a u 20 – zakażenie gruczołów potowych. Włączono 20% maść propolisową i nakładano ją raz dziennie pod opatrunek gazowy. Leczenie rozpoczynano w 2-3 dniu od rozpoznania zakażenia. Wyniki porównywano z grupą chorych leczonych konwencjonalnie, za pomocą środków z ichtiolem i antyseptycznych. Okazało się, że już 20-30 minut po nałożeniu propolisu ból się zmniejszał. Leczenie czyraków u osób, u których zastosowano maść propolisową trwało około 10 dni. Natomiast u chorych, którzy używali środków ichtiolowych – ponad 20 dni.

Bibliografia:

  1. Wybrane Problemy Kliniczne, Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Mariusz Stasiak, Jerzy Lasek, Zbigniew Witkowski, Wojciech Marks, Katarzyna Gołąbek (Katedra i Klinika Chirurgii Urazowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)
  2. Leczenie propolisem chorób skóry wywołanych przez drobnoustroje
Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej