Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

Fot: piranka / gettyimages.com

Wtórne utonięcie częściej nazywane jest powikłaniem po zachłyśnięciu się wodą czy podtopieniem. Schorzenie daje o sobie znać najczęściej w pierwszej dobie po incydencie. Jak dochodzi do wtórnego utonięcia? Jak je rozpoznać?

Wtórne utonięcie najczęściej pojawia się u osób, które się podtopiły lub zachłysnęły wodą. Niewielka ilość wody, która przedostaje się podczas incydentu do płuc wywołuje obrzęk płuc. Może się on pojawić po upływie 15 minut lub 72 godzin. Szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się do płuc wody morskiej. Zawarta w niej sól podrażnia płuca, co sprzyja powstawaniu obrzęku.

Wtórne utonięcie – objawy

Wtórne utonięcie może się pojawić praktycznie u każdego. Mimo to w grupie ryzyka znajdują się głównie dzieci. Dzieje się tak ponieważ maluchy lubią skakać, śmiać się czy krzyczeć w czasie zabawy w wodzie. Ciągle otwarta buzia zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się wody do płuc. Wtórne utonięcie znacznie częściej pojawia się u tych osób, które chorują na astmę lub niedawno chorowały na zapalenie płuc.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że osoba, która po zachłyśnięciu czy podtopieniu nie zgłasza żadnych dolegliwości i czuje się dobrze powinna być pod obserwacją lekarza. Dzieje się tak ponieważ pierwsze objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się nawet po trzech dobach od incydentu. Co gorsza nawet bardzo szybka reakcja i natychmiastowe wyciągnięcie poszkodowanego z wody nie gwarantuje, że nie dojdzie do wtórnego utonięcia. Do najbardziej charakterystycznych objawów wtórnego utonięcia należą:

  • senność;
  • ból w klatce piersiowej;
  • problemy z oddychaniem;
  • otumanienie
  • zmęczenie nieadekwatne do wykonywanej czynności;
  • sine usta;
  • blada skóra;
  • zniechęcenie.

Pojawienie się takich dolegliwości wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Brak reakcji lub zwlekanie z wezwaniem pogotowania może mieć tragiczne konsekwencje. Wtórne utonięcie sprawia, że w pęcherzykach płucach zamiast tlenu zaczyna gromadzić się płyn przesiękowy. Prowadzi to do obrzęku płuc oraz nieprawidłowej wymiany tlenu w płucach. Może to doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, kwasicy metabolicznej oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Ta ostania nieprawidłowość niejednokrotnie prowadzi do zatrzymania krążenia.

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Wtórne utonięcie – diagnoza i leczenie

Pojawienie się powyższych dolegliwości u osoby, która się podtopiła lub zachłysnęła wodą wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu. Jeśli lekarz będzie podejrzewał wtórne utonięcie zleci prześwietlenie płuc oraz tzw. gazometrię, czyli badanie, które pozwala ocenić nie tylko wymianę gazową organizmu, ale przede wszystkim ustalić w jakim procencie krew jest wysycona tlenem. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia konieczne może być podanie tlenu oraz podłączenie chorego do aparatury podtrzymującej życie. Dodatkowo podaje się leki przeciwobrzękowe.

Wtórne utonięcie - jak uniknąć?

Wtórnego utonięcia na szczęście można uniknąć. Trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że woda to żywioł, który może być bardzo niebezpieczny. Jeśli chcemy się wykąpać wybierajmy takie kąpieliska na których jest ratownik. Zabierając nad wodę dziecko trzeba cały czas mieć je na oku, aby w razie potrzeby natychmiast zareagować. Starsze dzieci warto uświadomić, że woda może być niebezpieczna i że powinny zachowywać się niej ostrożnie.

Wtórne a suche utonięcie – czym się różnią?

Czasem wtórne utonięcie nazywane jest suchym. Jednak są to dwa zupełnie różne schorzenia. Suche utonięcie daje o sobie znać znacznie szybciej niż utoniecie wtórne. Do suchego utonięcia dochodzi w sytuacji, gdy niewielka ilość wody dostanie się do nosogardzieli dziecka. Wywołane w ten sposób skurcze krtani praktycznie uniemożliwiają oddychanie. Schorzenie daje identyczne objawy jak utonięcie wtórne i wymaga identycznego postępowania.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 03.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej